لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۱۹

"افغانستان نبايد جنگ چند کشور را به تنهايى به پيش ببرد"


نماينده ملل متحد در افغانستان، با تاکيد بر همکارى منطقوى ميان کشورهاى همسايه گفت که افغانستان نبايد جنگ چند کشور را که افرادى در بين مخالفان مسلح دارند، به تنهايى پيش ببرد.

نیکولاس هایسم نمایند خاص سازمان ملل متحد در امور افغانستان پیش از چاشت روز پنجشنبه با رهبری مُلکی و نظامی و برخی نماینده گان مردم فاریاب در شهر میمنه دیدار و گفتگو کرد.

هایسم هدف سفرش در فاریاب را گفتگو با مقام های محلی روی وضعیت عمومی، حصول معلومات از مشکلات و چالش های موجوده این ولایت عنوان نموده گفت که، نه تنها فاریاب، بلکه اکثر ولایات افغانستان دچار مشکلات و چالش ها می باشند از اینرو مهم است که با مقام های محلی صحبت نموده از چالشها آگاهی داشته باشیم.

وی افزود با مسوولین محلی فاریاب در رابطه به وضعیت عمومی صحبت مفصل داشتم که آنها تقاضا های مشخص داشتند در کابل با مقامات در میان خواهم گذاشت.

او، علاوه کرد که سازمان ملل متحد بیش از 50 سال است با دولت افغانستان همکاری دارد در آینده ها نیز اگر این کشور بخواهد در بخش های اقتصادی، اجتماعی و در رابطه به برنامه های که دارد یاری خواهد رساند.

نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد در پاسخ سوالی که: دولت افغانستان در طول 14 سال در مبارزه با طالبان ناکام بود و اکنون گروه دیگری بنام داعش ظهور کرده آیا میتواند با این دو گروه مقابله کند؟

گفت: " مشکل افغانستان متشکل از عناصر از کشور های همسایه است که آنها آجندای دارند شاید در آینده فراتر از افغانستان برای تطبیق آجندا شان کار نمایند و این منصفانه نیست که جنگ چند کشور را افغانستان به تنهایی در خاکش پیش ببرد باید همکاری منطقوی بین کشور های همسایه که هر کدام شان به سهم خود افرادی در بین مخالفان دارند مبارزه مشترک صورت گیرد. "

وی میگوید که من در رابطه به وضع افغانستان روی یک طرح کار میکنم و آنرا با سازمان ملل متحد نیز در میان گذاشتم که این کشور چگونه با مشکل امنیتی اش رسیده گی نمایند و موفقیت این طرح محسوس خواهد بود.

عبدالستار بارز معاون و سرپرست مقام ولایت فاریاب میگوید که، پیشنهاد های مشخص در عرصه های نظامی، انکشافی، اقتصادی و آنچه برای بهبود وضع زندگی مردم نیازبود به نماینده سرمنشی ملل مطرح کرد.

بارز گفت که نشست امروزی با نماینده ملل متحد پیام خوب داشت که وی اطمینان داد مشکلات مردم فاریاب را فراموش و نخواهد کرد برای حل آن با مقامات ذیربط صحبت مینماید.

در همین حال داکتر نقیب الله فایق عضو ولسی جرگه میگوید که مشکلات و نا امنی های اخیر پای نماینده سازمان ملل متحد را در فاریاب کشاند مسوولین حکومتی و نماینده گان مردم چالش های امنیتی، بیکاری و عوامل آنرا بیان کردند.

فایق، عوامل جنگ، فقر و بیکاری را بی توجهی دولت افغانستان و سازمان ملل متحد عنوان کرده افزود که هزاران خانوده مهاجر شدند هیچ موسسۀ جهانی، مربوط به یونما و نهاد های خیریه برای شان کمک ننموده این ثابت می سازد که فاریاب از چشم جهان و یونما فراموش شده است.

وی گفت که، از نماینده سازمان ملل خواستیم برای رفع فاجعه موجود و نیز جلوگیری از فاجعه آینده رسیده گی صورت گیرد تا دستاورد های گذشته نیز حفظ شود.

رحمت الله رها

XS
SM
MD
LG