لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۷

عملیات نظامی بزودی در فاریاب راه اندازی میشود


داکتر نقیب الله فایق نماینده مردم فاریاب در پارلمان می گوید: قرار است نیرو های کوماندو و نیرو های مردمی به دستور معاون اول ریاست جمهوری برای پاکسازی و بدست آوردن دوباره نقاط از دست رفته ولایت فاریاب یک عملیات خاص را بزودی راه اندازی کنند.

طیاره های جنگی اردوی ملی که به تازه گی وارد فاریاب شده عملیات هوایی را در بعضی مناطق نا امن این ولایت انجام دادند.

روز گذشته این طیاره ها یک قرار گاه مهم طالبان را در قریه بیگ ها یا منطقه قرایی ولسوالی المار هدف قرار دادند که در نتیجه 8 فرد مهم طالبان کشته و 11 تن دیگر شان زخمی شدند.

مسوولان امنیتی می گویند که این حمله زمانی صورت گرفت که والی و برخی ولسوالان طالبان مصروف یک نشست مهم بودند تا منطقه لولاش کوهستانات فاریاب را هدف حمله تهاجمی قرار دهند.

محمد رضا رضایی سخنگوی لوای اول قول اردوی 209 شاهین به رادیو آزادی گفت: در این حمله دو تبعۀ ازبیکستان نیز کشته شده اند.

"در این رویداد که در منطقه قرایی ولسوالی المار صورت گرفت، هشت تن از طالبان از جمله دو تبعه خارجی کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده اند.
طالبان در این منطقه بخاطر برگزاری یک جلسه جمع شده بودند که از سوی طیارات اردوی ملی هدف قرار گرفتند.
احتمال می رود قاری صلاح الدین، والی نام نهاد طالبان در فاریاب نیز در این رویداد کشته شده باشد."

در همین حال داکتر نقیب الله فایق نماینده مردم فاریاب در ولسی جرگه از یک عملیات خاص تازه خبر می دهد. به گفته وی، این عملیات به تعقیب عملیات روز های گذشته توسط لوی درستیز وزارت دفاع پیش برده می شود که دستور آن از ولایت همجوار فاریاب یعنی جوزجان از سوی معاون اول ریاست جمهوری داده می شود.

"این عملیات که برای چند روز ادامه پیدا خواهد کرد توسط لوی درستیز پیش برده می شود و دستور آن از ولایت جوزجان داده خواهد شد. مقامات بلند پایۀ امنیتی که از وزارت امور داخله و امنیت ملی از چند روز به این طرف در فاریاب بسر می برند، پلان عملیاتی را مشخص ساخته و عملیات توسط قطعات خاص کوماندو و هوایی اجرا می شود."

مسوولان می گویند: در حال حاضر صد ها تن از نیرو های مردمی و قوای مسلح کشور در مناطق نا امن جابجا شده و تلاش خواهند کرد که با آغاز عملیات خاص، مناطق از دست رفته را دوباره به کنترول خود بیاورند.

پیش از این نیروهای دولتی چندین بار اطراف قریه های ولسوالی قیصار و المار را که شاهد بیشترین جنگ ها بین طالبان و نیرو های دولتی بوده، تصرف کرده بودند اما طالبان دوباره موفق شدند آن مناطق را از تصرف نیروهای افغان خارج کنند.

گزارشگر: محمد عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG