لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۰۰

نمایشگاه محصولات افغانی در تاجکستان برگزار می شود


در چهارمین نمایشگاه پیشرفت های اقتصادی افغانستان که به هدف گسترش روابط تجاری با کشور های منطقه برگزار می شود، بیش از چهل شرکت تولیدی افغانی محصولات شان را به نمایش خواهند گذاشت.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، اهمیت افزایی به محصولات داخلی و توسعه روابط تجارتی میان افغانستان و کشور های آسیای میانه عنوان می شود.

هاشم رسولی مسوول روابط عامه اتاق تجارت و صنایع می گوید: قرار است چهارمین نمایشگاه پیشرفت های اقتصادی افغانستان از تاریخ 7 تا 10 ماه اگست به همکاری اتاق تجارت و صنایع تاجکستان در دوشنبه پایتخت آن کشور برگزار گردد.

آقای رسولی روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی در مورد گفت:

" تاجکستان از چند نگاه برای ما حایز اهمیت است، اول اینکه فرهنگ های یکسان میان دو کشور باعث شده که میزان علاقمندی تاجران ما در تبادله تجارت با جمهوری اسلامی تاجکستان بیشتر شود. در این نمایشگاه از سایر کشورها هم به صفت غرفه دار و بازدید کننده حضور خواهند داشت. تمام محصولات افغانی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود و ما می خواهیم به کشورهای آسیای میانه بهترین اجناس و کالا های افغانی را نشان دهیم."

آقای رسولی می گوید که تا کنون 40 شرکت تولیدی افغانی برای شرکت در این نمایشگاه ثبت نام کرده اند و انتظار می رود این رقم افزایش یابد.

به گفته اتاق تجارت و صنایع قرار است در این نمایشگاه انواع مختلف لباس های افغانی، ماشین آلات زراعتی، میوه های خشک و تازه، زعفران، قالین، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و امثال آن به نمایش گذاشته شود.

مسوولان اتاق تجارت و صنایع می گویند که سومین نمایشگاه پیشرفت های اقتصادی افغانستان در سال 1391 خورشیدی در حاشیه کنفرانس شانگهای یا همکاری های اقتصادی منطقوی در شهر دوشنبه تاجکستان برگزار شد و دستاورد های چشمگیری نیز داشت.

در عین حال شماری از کارشناسان امور اقتصادی افغان بر اهمیت برگزاری همچو نمایشگاه ها تأکید کرده می گویند که مسوولان باید در گزینش شرکت های تولیدی افغانی برای این نمایشگاه از دقت لازم کار گیرند.

ابراهیم شمس یکتن از این کارشناسان در صحبت با رادیوآزادی گفت:

" تجارب، کیفیت، نورم و استندرد های که خصوصاً در تولیدات داخلی افغانستان به وجود آمده نیاز است اینها باید متعرف شوند، هم تعداد نمایشگاه ها افزود بیابند و هم از نظر کیفیت ما بتوانیم کسانی را که از افغانستان نماینده گی می کنند در نمایشگاه های بیرونی باید شرکت ورزیده باشند و شرکت های با تجربه باشند تا بتوانند واقعاً تولیداتی را که در نمایشگاه به نمایش می گذارند، با کیفیت و نورم و استندرد باشند، تا بتوانند کشورهای خارجی را برای سرمایه گذاری در کشور تشویق کنند."

در چند سال اخیر نمایشگاه های متعددی از سوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان در داخل و خارج از کشور برگزار شده و هزاران تن از محصولات افغانی دیدن کرده اند.

برخی از نماینده گان سکتور خصوصی در افغانستان می گویند: راه اندازی نمایشگاه های منطقوی و جهانی محصولات افغانی، سبب بازاریابی برای این محصولات شده و راه را برای جلب سرمایه گذاری ها در این کشور فراهم می کند.

اما آنان تأکید می کنند که حکومت باید تعهدات اش را در راستای حمایت از سکتور خصوصی و جلب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی عملی نموده و زمینه رشد و انکشاف اقتصادی را در کشور فراهم سازد.

ویدا بره کی

XS
SM
MD
LG