لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۴۲

طالبان دو قریه ولسوالی کوهستانات سرپل را تصرف کردند


اعضای شورای ولایتی سرپل و مردم محل می گویند که حسن ارباب یکتن از قوماندانان پولیس محلی با طالبان یکجا شده است.

قریه های مهم ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل که بنام های، خم ده پایدیک و قلعه شهر یاد می شود بدست طالبان سقوط کرده است. گفته می شود این محلات تنها از سوی پولیس محلی اداره می شد.

امان الدین امان سخنگوی قوماندانی امنیه سرپل با تایید این خبر به رادیو آزادی گفت:
"شب گذشته مخالفین مسلح دولت به همکاری حسن ارباب یکی از سرگروپ های پولیس محلی ولسوالی کوهستانات بالای قریجات قلعۀ شهر، خم ده و پایدیک آن ولسوالی حملۀ تهاجمی کردند که در نتیجه قرای یاد شده به تصرف مخالفین در آمده و نیروهای امنیتی در قریه چهل چاه آن ولسوالی عقب نشینی کردند که فعلاً هم جنگ به شدت در چهل چاه جریان دارد."

سخنگوی قوماندانی امنیه سرپل می گوید: تا هنوز به طرفین تلفات وارد نشده و یک تعداد نیرو های کمکی از مرکز ولسوالی کوهستانات به منطقه اعزام گردیده است و همچنان به اساس فیصله کمیتۀ امنیتی ولایت سرپل، نیرو های زمینی و هوایی نیز به کمک آنها از مرکز ولایت اعزام خواهند شد.

اما اسدالله خرم عضو شورای ولایتی سرپل می گوید: جنگ در حال حاضر در منطقه پوگان نزدیک مرکز ولسوالی کوهستانات ادامه دارد.

آقای خرم گفت: اگر قریه پوگان بدست مخالفان بی افتد حتماً مرکز ولسوالی نیز بزودی سقوط خواهد کرد.

اینکه قلعه شهر چگونه و به چه دلیل سقوط کرده است آقای خرم در مورد گفت:
"دو تن از قوماندانان محلی که از چندین سال به این طرف بین خود شان اختلاف داشتند بعد از جنگ های طولانی بین شان حسن قوماندان با طالبان معامله کرده و شیر محمد قوماندان از قریه خود را کشیده در مقابل طالبان می جنگد."

عزیزه جلیس نماینده مردم سرپل در ولسی جرگه نیز با تایید سقوط قلعه شهر سرپل می گوید: ولسوالی کوهستانات سرپل که به 4 سمت تقسیم است در حال حاضر هر چهار سمت، پوگان، اضطراب، کچن و چراس تحت حاکمیت طالبان قرار دارد.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می کند با ارسال یک ایمل به رسانه نوشته است که یک تن از قوماندانان محلی بنام حسن ارباب با 100 تن از نیروهای تحت امرش به صفوف طالبان پیوسته است.

اما مسوولان امنیتی می گویند که این قوماندان صرف با 7 تن از افرادش با طالبان یکجا شده است.

گزارشگر محمد عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG