لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۱۱

فیضی: جنرال دوستم خواهان ختم جنگ از راه مفاهمه و مذاکره است


دفتر مطبوعاتی معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان می گوید، معاون رییس جمهور منتظر نتایج دور دوم مذاکرات رسمی بین حکومت و طالبان افغان بوده و پس از آن برای تأمین امنیت ولایات شمال افغانستان یک سلسله اقدامات روی دست می گیرد.

به گفته مشاور مطبوعاتی معاونیت اول ریاست جمهوری، بعد از ورود جنرال عبدالرشید دوستم به فاریاب شاید در چگونگی عملیات نظامی در منطقه یک سلسله تغییراتی به میان آید، اما در این مورد جزئیات بیشتر ارایه نکرد.

سلطان فیضی گفت: برای مخالفین حکومت افغانستان شاید این یک موقع خوب باشد تا از آن استفاده کرده از جنگ دست بکشند. زیرا به گفته وی حکومت تلاش می کند که جنگ افغانستان از طریق گفتگو و مذاکره حل شود و جنرال دوستم طرفدار خونریزی نیست.

"جنرال صاحب در واقع منتظر جزئیات مذاکرات صلح است و از طرف دیگر این یک فرصت برای آن عده از افراد مخالف مسلح شمرده می شود که آنها علاقمندی نشان داده اند که به پروسه صلح بپیوندند و از دولت و مردم حمایت کنند. جنرال صاحب نمی خواهد که در محل خونریزی شود و به این دلیل بیشتر تأکید او روی این است که با آشتی، مفاهمه و مذاکره این حرکت نتیجه بدهد."

اما مشاور مطبوعاتی جنرال دوستم اضافه کرد که حکومت موقف خود را مشخص ساخته که بر ضد مخالفین مسلحِ از صبر و تحمل کار نمی گیرد که از کشورهای خارجی برای تخریب به افغانستان آمده اند.

در این میان شورای عالی صلح افغانستان می گوید: در دور دوم مذاکرات مستقیم صلح بین نماینده گان حکومت و طالبان افغان تأمین آتش بس یکی از موضوعات اساسی مورد بحث دو جانب به شمار می رود.

شورای عالی صلح می گوید: هر چند تاریخ دقیق دور دوم مذاکرات تا هنوز مشخص نیست، اما جانب مذاکره کنندۀ حکومت تلاش می کند که طالبان را به برقراری یک آتش بس قانع سازد.

سلطان فیضی مشاور مطبوعاتی معاونیت اول ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت: در گفتگو های دور اول نیز روی آن مسایل بحث شد تا اعتماد ایجاد کند.

"امیدواری ها است که در این دور مذاکرات بیشتر روی آتش بس تأکید شود و همین مذاکرات، پس از اینکه نتیجۀ مهم را که آتش بس است در پی داشت، یک گام به سوی ثبات در افغانستان برداشته می شود."

این در حالیست که وزارت دفاع افغانستان می گوید: عملیات در ولایات شمال افغانستان ادامه دارد.

جنرال دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو آزادی گفت: از آنانی حمایت می کنند که برای تأمین امنیت مناطق شان با نیروهای امنیتی افغان همکاری می کنند. اما تأکید نمود که اردو و پولیس ملی قدرت و توانایی آن را دارند که وضعیت در افغانستان را کنترول کنند.

XS
SM
MD
LG