لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۱۹

منطقهء "آقتاش" ولسوالی خان آباد در ولایت کندز سقوط کرد


ساحه آقتاش ولسوالی خان آباد یک منطقه وسیع و استراتیژیک بوده و این ساحه از مرکز این ولسوالی ۳ کیلومتر فاصله دارد.

برخی از باشندگان ولسوالی خان آباد در صحبت با رادیو آزادی گفتند که شب گذشته مخالفان مسلح حکومت از استقامت ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز بالای منطقه آقتاش حمله کردند که در نتیجه افراد مسلح غیر مسوول بدون مقاومت این ساحه را رها نمودند و هم‌ اکنون تحت کنترول طالبان مسلح قرار دارد.

بر اثر این درگیری، صدها خانواده از ولسوالی خان آباد و ساحه آقتاش مجبور شده اند تا منازل مسکونی شان را ترک کنند.

چند تن از باشندگان ولسوالی خان آباد به رادیو آزادی چنین گفتند:

" زرمینه هستم، بیادر در منطقه جنگ است ما از خانه های خود آواره شدیم، تمامی وسایل و غله و دانه ما در خانه ماند، فقط توانستیم که با یک جوره لباس همراه اطفال خود بیرون شویم."

"نازک میر استم، علت سقوط آقتاش این است که مردم از ظلم و ستم افراد مسلح غیر مسوول به ستوه آمده بودند و بالاخره آقتاش سقوط کرد و شاید که مرکز ولسوالی خان آباد هم سقوط کند."

"فروز الدین استم، بیادر همین حالا جنگ شدید در چهارسرکه خان آباد جریان دارد آقتاش را مکمل طالبان گرفت و امکان دارد که ولسوالی خان آباد هم سقوط کند، این همه از اثر ظلم و ستم افراد مسلح غیر مسوول بالای مردم ملکی می‌ باشد."

از سوی دیگر مسوولان امنیتی ولایت قندز نیز سقوط منطقه آقتاش را تایید می‌ کنند و می ‌گویند که پلان دارند تا دوباره این منطقه را از وجود مخالفان مسلح حکومت تصفیه و پاکسازی نمایند.

حیات الله امیر ولسوال، خان آباد می‌ گوید که در این درگیری دو تن از افراد مسلح غیر مسوول کشته شده اند و 5 تن شان زخمی گردیده اند.

امیری بیان نمود که در حال حاضر درگیری میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح در 3 کیلومتری مرکز ولسوالی به شدت جریان دارد. وی افزود که بر اثر این درگیری صد ها خانواده نیز بیجا شده اند.

قابل ذکر است، چند ماه پیش دو ولسوالی ولایت کندز پی‌ در پی سقوط کرد و در نتیجه نیروهای دولتی توانستند که ولسوالی چهاردره را دوباره تصرف نمایند، اما ولسوالی دشت ارچی و ساحه گل تپه تا اکنون در حاکمیت طالبان مسلح قرار دارد.

با این حال ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان مسلح معرفی می ‌کند، می ‌گوید که نیروهای آنان 65 قریه آقتاش ولسوالی خان آباد را تصرف کرده اند و در حالی پیشروی هستند، وی افزود که 15 تن از افراد مسلح غیر مسوول را اسیر گرفته اند و تلفات نیز به آنان وارد کرده است.

به بارو منتقدان تا زمانی ‌که افراد مسلح غیر مسوول در ولایت کندز خلع سلاح نشوند، آوردن ثبات و امنیت در این ولایت ناممکن است، چون ظلم و ستم تفنگداران غیر مسوول باعث نیرومند شدن صفوف مخالفان مسلح حکومت گردیده است.

اجمل آرین، قندز

XS
SM
MD
LG