لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۰۸

دین محمد: در دور دوم مذاکرات صلح روی سه موضوع بحث میشود


حاجی دین محمد رئیس هیئت مذاکره کننده با طالبان و عضو شورای عالی صلح

شورای عالی صلح افغانستان تأکید می کند که روند گفتگو های صلح نباید به گونه مقطع یی انجام شود.

حاجی دین محمد رئیس هیئت مذاکره کننده با طالبان و عضو شورای عالی صلح روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت در دور دوم مذاکرات صلح تلاش می شود تا آتش بس تأمین شود، اعتماد سازی به میان آمده و گفتگو های صلح به پروسه مبدل شود.

وی گفت که این مذاکرات به روز جمعه سی و یک ماه جولای در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار خواهد شد.

"خواست ما بیشتر در مورد توقف جنگ، اعتماد سازی و مبدل ساختن مذاکرات صلح به پروسه است، از طرف آنان مسئله چگونگی موجودیت نیروهای خارجی در افغانستان، حذف شدن نام شان از لست سیاه و دور ساختن برخی محدودیت از این گروه خواهد بود."

آقای دین محمد گفت که در دور دوم مذاکرات صلح بازهم نماینده های گروه طالبان، شبکه حقانی و شورای کویته اشتراک خواهند داشت.

وی افزود که نماینده های امریکا و چین نیز بحیث ناظر در این گفتگوها مانند دور قبلی حضور خواهند داشت.

دور اول گفتگو های رسمی صلح حکومت افغانستان با طالبان در هفتم ماه جاری میلادی در شهرک تفریحی مری در پاکستان برگزار شد.

حکومت افغانستان نتایج دور اول گفتگو های صلح را برای ختم جنگ در این کشور امیدوار کننده خواند و گفت که در این نشست روی تهیه فهرست خواسته های دو طرف و برگزاری دور دوم این گفتگوها توافق صورت گرفته است.

گزارش های وجود دارد که گفتگو های صلح در چهار دور خلاصه خواهد شد که گفته می شود دور سوم این مذاکرات در چین و دور چهارم و اخیر آن در عربستان سعودی انجام خواهد شد.

این در حالیست که برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان پذیرفتن اعلام آتش بس از سوی طالبان را مهمترین مسئله در بحث گفتگو های صلح می خوانند.

عبدالقادر ځاځی یک عضو این جرگه در مورد به رادیو آزادی گفت:

"اگر طالبان واقعاً تأمین آتش بس را در دور دوم مذاکرات صلح بپذیرند دو تأثیر دارد یکی این که در بسیاری نقاط افغانستان درگیری جریان دارد و اگر آرام شود یک دستاورد بزرگ برای حکومت خواهد بود و دیگر این که تسلط و صلاحیت هیئت مذاکره کننده طالبان معلوم خواهد شد که آیا واقعاً روی طالبانِ که عملاً می جنگند نفوذ دارند یا خیر."

دور دوم مذاکرات صلح در حالی برگزار می گردد که گزارش های از اختلاف نظر میان رهبران طالب به نشر رسیده اند.

روزنامه ویسا به نقل از" افغان اسلامی آژانس" نوشته که سید طیب آغا رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر از سمت اش استعفا داده است.

در گزارش آمده است که سید طیب آغا پس از آن از این پُست کنار رفت که رهبران طالب بدون نماینده های دفتر شان در قطر در پاکستان با حکومت افغانستان مذاکره کردند.

با آنکه موجودیت اختلاف نظر میان اعضای طالبان از سوی این گروه تایید نشده اما برخی تحلیلگران سیاسی می گویند که اگر میان گروه طالبان مخالفت ها به میان بیاید مذاکرات صلح نتیجۀ نخواهد داشت.

شهزاده مسعود یکی از این آگاهان در صحبت با رادیو آزادی گفت: نماینده های تمام مخالفان مسلح باید به میز مذاکره حاضر شوند در غیر این صورت مردم نسبت به گفتگو های صلح بی باور خواهند شد:

"تمام گروه های مخالف مسلح دور یک میز با حکومت افغانستان بنشینند و برای پیشبرد گفتگو های صلح گام های عملی را بردارند اگر مخالفت ها وجود داشته باشد یک یا دو گروه در میز مذاکرات خواهند نشست و سایر گروه ها به جنگ ادامه خواهند داد در این صورت گفتگو های صلح نتیجه نخواهند داشت و مردم نسبت به این پروسه بی باور خواهند شد."

کارشناسان امور می گویند که به میان آمدن اختلافات میان طالبان و رقابت روی رهبری این گروه می تواند وضعیت موجود را پیچیده تر ساخته و حکومت افغانستان را در بخش گفتگو های صلح دچار مشکل بسازد.

به باور این تحلیلگران، حکومت افغانستان با توجه به حساس بودن پروسه صلح باید در گفتگو با طالبان مسلح از احتیاط کامل کار گرفته و نگذارد که اسلام آباد با سیاست های دوگانه اش این مذاکرات را بگونه تخریب و سبوتاژ کند.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG