لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۲

سرپل: 600 خانواده در ولسوالی کوهستانان بیجا شده اند


به تعداد 600 خانواده از اثر نا امنی ها و ترس از درگیری ها بین مخالفان مسلح و نیرو های امنیتی در ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل خانه های شان را ترک کرده اند.
محمد نور رحمانی رییس شورای ولایتی سرپل می گوید این خانواده ها بعد از تصرف ولسوالی کوهستانات این ولایت توسط مخالفین مسلح دولت تمام دار و ندارشان را رها کرده و به سه نقطه یعنی مرکز ولسوالی صیاد، اطراف شهر سرپل و قریهء قرچی ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب آواره گردیدند که در حالت بد و بدون غذا و سرپناه زنده گی میکنند.
آقای رحمانی در این مورد گفت:
" آمار که ما از منابع مردمی و خود بیجاه شده ها بدست آوردیم حدود 600 فامیل از ولسوالی کوهستانات از اثر سقوط آن ولسوالی بدست طالبان در سه نقطه به مرکز ولسوالی صیاد ما، به قریهء قرچی ولسوالی بلچراغ فاریاب و مرکز سرپل آمدند و وضعیت زنده گی شان نگران کننده است. "
رییس شورای ولایتی سرپل با ابراز نگرانی از وضعیت زنده گی این بیجاه شده گان از دولت مرکزی و موسسات خیریه میخواهد تا بطور عاجل برای آنان مدد رسانی نمایند:
" من از دولت مرکزی و نهاد های خیریهء داخلی و خارجی و تجار عزیز خود میخواهم که این مهاجرین در حالت بسیار بدی قراردارند و هیچ چیزی با خود آورده نتوانستند حتی آب و غذا ندارند از اینها دست گیری بکنند و بطورعاجل برای آنها مدد رسانی شود. "
در این حال محمد آصف جبار خیل قوماندان امنیهء سرپل ضمن تایید بیجا شدن 600 خانواده از ولسوالی کوهستانات این ولایت میگوید در تفاهم با مقامات محلی برای مراجع مربوط هدایت داده شده است تا بطور عاجل بیجا شده ها را تأمین امنیت نموده و اعاشه و اباطه نمایند:
" در حالی که معاون والی، رییس امنیت و رییس شورای ولایتی هم حضور داشتند ما مسوولیت داریم تا این مهاجرین ره تأمین امنیت بکنیم و اعاشهء اباطه بکنیم و همچنان معاون والی هم بر رییس مهاجرین هدایت دادند که بر آنها عاجل کمک ها را شروع بکنند و ما هم تا توان اعاشه و اباطه می کنیم. "
مقامات می گویند ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل بعد از مقاومت سه روزهء نیروهای امنیتی و نرسیدن کمک به موقع به آنها شب سه شنبه توسط مخالفین مسلح دولت سقوط کرد که منجر به ترک 600 خانواده از آن ولسوالی گردید.


گزارشگر محمد عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG