لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۰۸

ریاست جمهوری افغانستان مرگ رهبر طالبان را رسماً تایید کرد


دفتر ریاست جمهوری افغانستان ناوقت روز چهارشنبه مرگ رهبر طالبان ملا محمد عمر را تایید کرد. در اعلامیه دفتر مطبوعاتی رییس جمهور آمده است که ملا محمد عمر در ماه اپریل سال 2013 وفات کرده است.

نظر به نوشته این اعلامیه حکومت افغانستان به این باور است که زمینه صلح در افغانستان نسبت به گذشته بیشتر مساعد می باشد و از تمام گروه های مخالف خواسته است که از این فرصت استفاده نموده و در روند صلح همراه شوند.

سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان حسیب صدیقی روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که آنهاهم به اساس معلومات استخباراتی خود حد اقل یک و نیم سال قبل در مورد وفات رهبر طالبان افغانستان ملا محمد عمر معلومات بدست آورده بودند.

صدیقی در مورد شرایط مرگ و محل آن به رادیو آزادی گفت:

" ملا عمر در یک شفاخانه در نزدیکی شهر کراچی پاکستان بستر شده بود. او مریض بود و بطور مرموز فوت کرد. این خبر به تقریباً دو سال 4 ماه قبل مربوط می شود. "

صدیقی افزود رییس امنیت ملی افغانستان چند ماه قبل این موضوع را در سخنرانی خود به ولسی جرگه هم ابراز کرده بود:

" ما قبلاً بر اساس معلومات استخباراتی خود خبر داشتیم که ملا محمد عمر وفات کرده و رییس امنیت ملی این موضوع را با ولسی جرگه شریک ساخته بود. "

صدیقی از صحبت کردن در مورد تبادله معلومات با مقامات پاکستان در مورد مرگ ملا محمد عمر و ارتباط نشر این موضوع با مذاکرات صلح افغانستان که هم اکنون آغاز شده است، خود داری کرد.

حکومت امریکا بعد از آغاز عملیات در افغانستان در سال 2001 برای پیدا کردن ملا محمد عمر تلاش داشت و 10 میلیون دالر جایزه بر سر او تعین کرده بود.

یک سخنگوی دفتر مطبوعاتی قصر سفید ایریک شولتس دیروز در مورد این خبرها به خبرنگاران در واشنگتن چنین توضیحات داد:

" ما از خبرها در مورد مرگ ملا محمد عمر آگاه می باشیم. ولی بدون تبصره بر جزئیات این خبر ها باید بگویم ما به این باور هستیم که این راپورها با اعتبار می باشند. ولی من در مورد مرگ ملا محمد عمر بیشتر از این چیزی گفته نمیتوانم. "

تلویزیون ان بی سی امریکا به استناد از بعضی منابع خبر داده بود که ملا محمد عمر در دوران جهاد علیه شوروی سابق سرما خورده بود و به مرض هپیتایتس و امراض شش و قلب مبتلا بود.

XS
SM
MD
LG