لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۵

صنعت کاران: به مشکلات ما توجه نمی شود


در حالی که حکومت وحدت ملی تعهد کرده است که برای مشکلات اقتصادی در افغانستان تلاش های جدی را انجام خواهد داد اما صنعت کاران میگویند که کار های شان با رکود روبرو گردیده است.

آنان می گویند که تعهدات حکومت تنها امیدواری ها را زنده ساخته اما در عمل هیچ کاری صورت نگرفته است.

محمد قاسم یوسفی مسوول فابریکه روغن و صابون سازی ولایت ننگرهار به رادیو آزادی گفت که مشکلات امنیتی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

به گفته وی برای کاهش مشکلات شان از کمبود برق، زمین و غیره طوری که لازم بود کار نشده است:

" تقریباً مدت بیست سال می شود که من در این بخش فعالیت می کنم بعد از این که مشکلات از طرف دولت زیاد شد و آیسا مرا تشویق کردند یک سال می شود که ما یک بخش از ماشینری خود را به پارک صنعتی اختصاص داده ایم و در این جا تولیدات پایپ را شروع کردیم مارکیت ضعیف است فروشات کم شده از همین خاطر کار ها کم است و امیدی که ما داشتیم که اینجیو ها به ما کمک می کند ولی تا حال هیچ چیز نیست. "

هرچند افغانستان هنوز هم بیشتر مواد مورد نیازش را از خارج وارد می کند اما برخی مواد خوراکی، سامان آلات پلاستیکی، مشروبات غیر الکولی و دهها مواد دیگر را در داخل کشور نیز تولید میشود.

محمد یعقوب مسوول کوثر پایپ می گوید که در یک روز تا سی تن پایپ تولید کرده می تواند اما کمبود فروشات به کار آنها تاثیر منفی گذاشته است:

" مشکلات امنیتی حل شده، توقوع زیاد شده ولی تا حال هیچ مشکل ما حل نگردیده، تنها توقوع زید شده به شمول رییس جمهور آنها وعده دادند که این مشکلات حل را حل می کنیم، خو بیبینم که این مشکلات را حل میکنند یا خیر خو تا حال هیچ یک مشکل حل نشده. "

این در حالیست که آیسا یا اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان مشکلات آنها را تایید کرده می گوید که در گذشته به حل این مشکلات توجه درست صورت نگرفته است.

قربان حقجو رییس جدید این اداره در یک کنفرانس خبری به روز چهار شنبه گفت، برای مشخص ساختن مشکلات صنعت کاران یک پالیسی ملی ایجاد شده و اجازه نمی دهند که در کشور هیچ سرمایه گذاری با مشکلات جدی روبرو شود:

" در چهارده سال گذشته پول های هوایی مردم ما را تنبل ساخته ما عادت کردیم که پول های زیاد را مصرف کنیم گپ های کلان کلان بزنیم و فراموش کنیم که از داخل و از امکانات خود ما چطور استفاده کنیم و سر پای خود ایستاد شویم و به اقتصاد خود فکر کنیم و همین دلیلی بود که در صنعت در چهارده سال گذشته توجه نشود این مشکلات را ما باید اقدام کنیم که حل شود ما آرام نمی نشینیم تا زمانیکه هریک از مشکلات شما را حل نکنیم و یا یک جواب قناعت بخش مبنی بر اینکه در توان دولت نیست که حل کند. "

وی می گوید که در بخش مالی، فساد، امنیت، برق و زیر بنا شکایات های زیادی صورت گرفته و برای حل آن کار خواهند کرد.

این شکایت ها در حالی مطرح می شود که گفته می شود در شش ماه گذشته سرمایه گذاری در افغانستان سی درصد کاهش یافته است.

کارشناسان افغان می گویند که حکومت باید برای کاریابی، پیشرفت اقتصادی و خود کفایی در کشور کار کند و مشکلات صنعت کاران را طوری که لازم است حل کند.

ذکیه حکیمی

XS
SM
MD
LG