لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۰۲

ولسوالی خواجه غار ولایت تخار با خطر سقوط مواجه است


عصمت الله قربانی رئیس شورای ولایتی تخار می‌گوید که طالبان مسلح از چندی به این سو عملیات‎های پی در پی را جهت گرفتن ولسوالی خواجه غار شدت داده اند.

آقای قربانی در یک کنفرانس خبری به رسانه ها گفت که با گذشت هر روز خطر سقوط این ولسوالی به دست طالبان جدی تر می‌شود.

قربانی نگرانی وضعیت امنیتی در خواجه غار است او هُشدار می‏دهد که باید برای سرکوبی مخالفان مسلح حکومت چاره سنجیده شود، در غیری آن طالبان مسلح موفق به گرفتن دروازه‎های تخار نیز خواهد شد:

" تصرف ولسوالی خواجه غار به این معنی است که ۶ ولسوالی ماورای کوکچه ارتباطش با مرکز قطع می شود و دشمن به راحتی می توانند که راه های اکمالاتی شان را از قندز به تخار و بدخشان بسیار به سادگی بسازند. "

رئیس شورای ولایتی تخار هم‎چنان می‎گوید که نیروهای امنیتی جهت دفاع و یاهم راندن طالبان از این ولسوالی هماهنگ عمل نمی‎کنند.

او گفت اگر مسوولان محلی این ولایت، برنامه‎های جدیدی امنیتی را جهت راندن طالبان از منطقه‌ روی دست نه گیرند، به زودی ولسوالی‎های خواجه غار، دشت قلعه، ینگی قلعه، خواجه بهاالدین، درقد، چاه آب و رستاق به دست طالبان در خواهد آمد:

" متاسفانه کوچکترین هم آهنگی میان نیروهای امنیتی وجود ندارد. حکومت هم هیچ نوع استراتیژی و راه بردی مشخصی در موردی اینکه ساحات تصرف شده توسط دشمن را دوباره به کنترول بیاورد ندارد، و این نگرانی مردم را بیشتر ساخته است. "

با این وصف محمد آغا داوود آمر امنیت قوماندانی امنیه تخار می‌گوید که عملیات‎های پراگنده یی طالبان مسلح نمایانگر سقوط ولسوالی خواجه غار نخواهد بود.

وی می‎گوید که نیروهای کافی جهت دفاع از این ولسوالی وجود دارد و همه شان هماهنگ عمل می کنند.

داوود افزود، تا زمانی‎که ولسوالی دشت ارچی ولایت قندز از وجود مخالفان مسلح حکومت پاکسازی نه شود، جنگ هم‎چنان در خواجه غار ادامه خواهد داشت:

" در کل نیروهای امنیتی در ولایت تخار باز هم می‎گویم که هم آهنگی خوب دارند، ما هم آهنگی داریم نگرانی که رئیس صاحب شورا دارند به او صورت هم جای نگرانی نیست از ولسوالی خواجه غار تا فعلاً هم نیروهای امنیتی دفاع کرده، و یک سلسله نگرانی های که وجود دارد از ولسوالی دشت ارچی قندز است. "

آمر امنیت قوماندانی امنیت تخار می‎گوید هم اکنون در ولسوالی درقد نیز میان نیروهای دولتی و شورشیان طالب درگیری جریان دارد.

بیش از ۲ ماه می شود که در گیری ها در سرحد ولسوالی خواجه غار تخار میان نیروهای دولتی و شورشیان طالب ادامه دارد این درگیری ها سبب بیجا شدن دها خانواده در این ولسوالی نیز گردیده است.

قابل ذکر است که ولسوالی خواجه غار و دیگر ولسوالی‌های ماورای کوکچه ولایت تخار با کشور تاجکستان سرحدی مشترک دارند.

اجمل آرین

XS
SM
MD
LG