لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۰۸

روزنامه های جهان بازهم در مورد تظاهرات گسترده در کابل تبصره کرده اند


بیشتر مطالب مطبوعات جهان را موضوع تظاهرات گسترده روز چهارشنبه کابل تشکیل میدهد.

واشنگتن پُست

روزنامهء واشنگتن پست زیر این عنوان که قتل افغان ها که به گروه دولت اسلامی مرتبط دانسته شده است، تظاهرات گسترده را در کابل به همراه داشت، مطلبی را به نشر سپرده است.

روزنامه به نقل از احمد شاه استانکزی یکی از سازمان دهنده گان این تظاهرات نوشته است که می گوید: " ایالات متحده امریکا و متحدین بین المللی که اینجا هستند و همراه با افغانستان توافقنامه های امنیتی امضاء کرده اند، باید مسوولیت های خود را ادا کنند. آنها تا چه زمانی مانند تماشاچی ها عمل خواهند کرد، باید وسایل و تجهیزات مورد نیاز ما را بدهند تا بتوانیم با تروریزم مبارزه کنیم. "

نیوز ویک

مجله نیوز ویک در شماره اخیر اش مطلبء را تحت عنوان: " معترضان افغان پس از حادثه سربریدن افراد ملکی از سوی گروه داعش، به قصر ریاست جمهوری هجوم بردند. " نوشته است.

نیوز ویک در این مطلب سخنان رییس ولسی جرگه افغانستان را نوشته که در روز تظاهرات گفت: " سربریدن افراد ملکی پیام خطرناک به حکومت و متحدین بین المللی اش می باشد. "

عبدالروف ابراهیمی گفت، این رویداد به یک فامیل و یا یک قوم ارتباط ندارد بلکه به تمام افغانها ارتباط دارد.

گاردین

روزنامهء گاردیدن نیز به موضوع تظاهرات گستردهء کابل پرداخته و نوشته است، همانطوریه در قضیه قتل فرخنده ملکزاده دختری افغانی که از سوی برخی از مردان خشمگین در کابل کشته شد، زنان در صف اول تظاهرات قرار داشتند در تظاهرات روز چهارشنبه نیز زنان افغان پیش قدم بودند.

گاردین می نویسد، دو زن و شکریه دختر نُه ساله در جمع قربانیان رویداد زابل اند.

به گفتهء روزنامه، این تظاهرات گسترده مشابهء بود به گردهمایی های بزرگی که در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته راه اندازی می گردید.

گاردین می گوید، نا امیدی نسبت به حکومت، تعدادی زیاد از جوانان که بسیاری آنها هزاره اند را مجبور به سفر بسوی اروپا نموده است.

به گفتهء گاردیدن این جوانان به هدف یک زندگی بهتر افغانستان را ترک می کنند.

نیویارک تایمز

از سوی دیگر روزنامه نیویارک تایمز به نقل از مقامات افغان می نویسد که جنگجویان افغان وفادار به گروه دولت اسلامی هفت غیرنظامی گروگان را در زابل سر بریده اند.

نیویارک تایمز می نویسد، با آنکه به نظر می رسد شاخه گروه دولت اسلامی که در افغانستان فعالیت دارد با گروه اصلی داعش در عراق و سوریه روابط عملیاتی اندک دارد، اما تشدید خشونت ها در افغانستان وضعیت نا امنی این کشور را دشوارتر ساخته است.

روزنامه به نقل از مقامات امنیتی می نویسد که می گویند: " اختلافات بر سر رهبری در گروه طالبان پس از کشته شدن ملا عمر، به فعالیت و افزایش جنگجویان گروه دولت اسلامی در افغانستان شدت بخشید و باعث ایجاد شاخه های نو از گروه های شورشی گردید. "

XS
SM
MD
LG