لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۶

اختلافات میان دو گروه انشعابی طالبان رو به افزایش است


ملا عبدالمنان نیازی معاون ملا رسول

به نظر می‌رسد که اختلافات میان گروه طالبان که اخیراً از هم جدا شدند رو به افزایش است.

اخیراً درگیری های شدید میان این دو گروه در ولایت زابل رخ داد.

همچنان گفته می‌شود که خانواده ملا عمر که از اول هم مخالف رهبری ملا اختر محمد منصور بودند یک بار دیگر مخالفت شانرا با این رهبر تازه اعلام شده طالبان، ابراز کرده است.

ملا عبدالمنان نیازی معاون ملا رسول رهبر یکی از گروه های انشعابی طالبان در صحبت با رادیو آزادی گفت، پیش از این خانواده ملا عمر بخاطر جلوگیری از اختلافات میان رهبران طالب رهبری ملا اختر محمد منصور را تایید کرده بود:

" ملا یعقوب که فرزند ملا عمر است و ملا منان که برادر ملا عمر است این دو از اول هم با رهبری ملا اختر محمد منصور مخالفت داشتند اما به نیت که جلو جنگ های داخلی را بگیرند از وی تایید کردند. اما ملا اختر منصور به گفته های آنها گوش نداد و از همین رو آنها یکبار دیگر از وی جدا شدند. "

از سوی دیگر در یک نوار صوتی که به دسترس رادیو آزادی قرار گرفته در آن عبدالروف یکی از اعضای شورای کویته در خطبهء جمعه گذشته مشروعیت رهبری ملا اختر محمد منصور را زیر سوال برده و گفته است:

" تا زمانیکه تمام گروه های طالبان متحد نشوند من از کسی بیعت نمی کنم من به هیچ یکی از گروه های دخیل مربوط نیستم. "

وی جنگ داخلی میان گروه های طالبان را محکوم کرد و گفت که این جنگ ها جواز شرعی ندارد.

گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول ادعا می‌کند که گروه مخالف آنها در زابل موجب کشته شدن افراد ملکی بخصوص زنها و اطفال شده است.

در همین حال گل اسلام سیال سخنگوی والی زابل نیز در صحبت با رادیو آزادی تایید کرد که طرفداران ملا رسول در درگیری های اخیر این ولایت کشته و زخمی شده اند:

" دو هفته پیش در ولسوالی های خاک افغان، دای چوپان و ارغنداب بین هر دو گروه طالبان درگیری شدید صورت گرفت که در نتیجه به جنگجویان طرفدار ملا رسول تلفات سنگین وارد شد، مهمات آنها گرفته شد و از آن به بعد هم این رویداد یک و نیم روز دیگر تکرار گردید. "

از سوی دیگر روزنامهء ایکسپرس تربیون پاکستان می‌گوید، برخی از قوماندان های طرفدار ملا اختر محمد منصور می‌خواهند که بالای طرفداران گروه ملا رسول در فراه و هرات هم اگر حضور قوی داشته باشند حمله کنند.

اما ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند در صحبت با این روزنامه این همه را اتهامات و تبلیغات بر ضد گروه طالبان خوانده است.

ذبیح مجاهد گفته است که پلان کدام عملیات را ندارند و طالبان به رهبری ملا منصور پیش از این هم اختلافات داخلی این گروه را زیاد مهم جلوه نداده است.

سوال اینجاست که چرا پس از نشر خبر مرگ ملا عمر رهبر سابق طالبان رهبران این گروه روی رهبری با همدیگر مخالفت کردند و این اختلافات موجب تقسیم شدن این گروه شد.

پاسخ این را از نظر محمد مطمین یکی از طالبان سابق که اکنون در کابل است می‌شنویم که می‌گوید:

" مساله تقسیم طالبان آنقدر هم بزرگ نیست که رسانه ها آنرا مطرح کردند. این همه تلاش های همسایه های ماست که نمی‌خواهند روند صلح نتیجه مثبت داشته باشد. "

آقای مطمین همچنان ادعا می‌کند که کشور های همسایه به خواست مقامات افغان بخاطر تضعیف گروه طالبان اختلافات میان این گروه را دامن زدند.

وی تاکید کرد که تقسیم و اختلافات میان طالبان می‌تواند روند صلح را با مشکلات دچار سازد.

حکومت افغانستان نیز گفته است که یگانه خطر تقسیم طالبان مشکلات در راه مذاکرات صلح است.

XS
SM
MD
LG