لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۹

کمپاین ۱۶ روزه به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان راه اندازی شد


خشونت در برابر زنان کلمه یی که ذهن همه گان به آن آشنا شده است و هستند زنانی که از این رهگذر رنج فراوانی را کشیده اند و هنوز نیز این پدیده قربانی میگیرد.

شبکه زنان افغان به مناسبت روز جهانی محو خشونت در برابر زنان کمپاین شانزده روزه را که روز پنج شنبه آغاز شده است، در سراسر کشور راه اندازی کرد.

حسینه صافی رئیس این شبکه میگوید، امسال برنامه های متفاوتری را برای پایان خشونت در برابر زنان درکشور روی دست دارند و برای عملی شدن این برنامه به ولایت های دور دست سفر خواهند کرد.

در این برنامه محبوبه سراج یکی از مسوولان شبکه زنان افغان موضع حکومت را در برابر زنان به شدت انتقاد میکند و تاکید می ورزد که اگر دو رهبر حکومت وحدت ملی با عاملان خشونت قاطعانه دست به کار نشوند، تا پایان امسال زنان زیادی قربانی خشونت ها خواهند شد:

" امروز زنان از ضعف حاکمیت دولت، تداوم فرهنگ معافیت و عدم برخورد قاطعانه با مجرمان تجاوزهای جنسی رنج می برند، ریاست جمهوری و ریاست اجرایه باید موضع شان را در این راستا مشخص سازند دیگر جملات طولانی و گپ های را که شما نمی فهمید بس است. "

۲۵ نوامبر برابر است با روز جهانی منع خشونت در برابر زنان و این روز در افغانستان در حالی بزرگداشت میشود که به گفته نهاد های دفاع از حقوق زنان امسال زنان زیادی در این کشور گواه خشونت های دردناکی بوده اند.

از سوی دیگر ثریا صبحرنگ یکی از اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید، بیش از یکصد و نود زن در یکصدوهشتاد روز در کشور، به قتل رسیده اند که بیشتراین قتل ها پس از تجاوز بر این زنان صورت گرفته است.

از سوی هم مسوول دفتر بی بی گل غنی میگوید که خانم غنی روزانه با دها تن از زنان قربانی خشونت، دیدار و به قضیه آنان خود رسیده گی میکند.

زهرا یوسفی مسوول دفتر رسانه های بی بی گل غنی:

" کار دفتر خانم اول در این راستا به سه اصل استوار است، شنیدن، پیشگام بودن و تسهیل کننده.

باید بگویم که روزانه به صدها زن و مرد به دفتر بانوی نخست کشور آمدن و مشکلات شان را مطرح کرده اند و بانوی نخست کشور به مشکلات شان گوش فرا داده است و از اینکه درد هر زن افغان درد خانم اول کشور است،تلاش کرده تا راه را برای رسیده گی به قضایای آنان هموار سازد. "

شبکه زنان در قطع نامه از حکومت افغانستان می خواهد تا قانون محوه خشونت و قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل عملی شود.

در این قطعنامه همچنان خواسته شده تا زورمندان، محاکمه شوند، دسترسی زنان به نهاد های قضایی بیشتر گردد و فساد پیشه گان در این نهاد ها به محاکمه کشانده شوند وعاملان محاکم صحرایی باید مجازات شوند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG