لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۹

رئیس ولسی جرگه افغانستان در مورد مبارزه با داعش با روسیه گفتگو کرد


عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه افغانستان

معاون دوم ولسی جرگه افغانستان می گوید، هیئت پارلمانی کشورهای عضو سازمان امنیت دسته جمعی به رهبری روسیه اجلاس سه روزه را در شهر سنت پیترزبورگ برگزار کرده و در باره خطرات گروه داعش و تأمین امنیت سرحدات کشور ها بحث و گفتگو کردند.

محمد نذیر احمدزی در مورد گفت:

"ما در ۱۵ و ۱۶ اکتوبر در شهر سنت پیترزبورگ روسیه با مقامات این کشور دیدار داشتیم. در این مورد به توافق رسیدیم که اگر کمک های صورت می گیرد باید مستقیماً میان دو دولت باشد و به همین دلیل زمانی برای برگزاری یک کنفرانس منطقوی را به تاریخ ۲۴، ۲۵ و ۲۶ نوامبر تعیین کردیم که همین اکنون رئیس ولسی جرگه در آنجا تشریف برده و در مورد جلوگیری از پیشرفت گروه داعش و مسایل که بین دو کشور و یا سرحدات موجود اند، آن را به تفاهم دولت های شان حل نمایند."

همزمان با این یک هیئت مشرانو جرگه افغانستان هفته گذشته نیز از روسیه دیدن کرده و اما در مورد سفر این هیئت تاکنون جزئیاتی به نشر نرسیده است.

قبل از این سناتور زلمی زابلی هشدار داده بود که شاید مسکو بخواهد که بنام مبارزه با داعش مانند سوریه در افغانستان هم عملیات نظامی را به راه اندازد.

این عضو مشرانو جرگه افغانستان افزود که حکومت باید اجازه ندهد تا افغانستان قربانی یک بازی سیاسی بزرگ جهانی شود.

آقای زابلی گفت:

"روسیه در این اواخر خیلی تلاش دارد تا خود را به افغانستنان نزدیک کند. زیرا وضعیت امنیتی در این کشور رو به وخامت نهاده و مردم در اضطراب به سر می برند. روسیه می خواهد از موقف ضعیف افغانستان استفادهء منفی کند. همچون سوریه به طور مستقیم و غیر مستقیم به اعضای پارلمان وعده می دهد که گویا مسکو در صورت خواست شما کمک نظامی کرده می تواند. اما روس ها برای ما امتحان خود را داده اند."

سناتور زابلی افزود، اگر روسیه می خواهد کمک کند، باید این کمک ها از طریق سکتور های امنیتی حکومت افغانستان صورت گیرد.

معاون دوم ولسی جرگه افغانستان در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی همچنان گفت، توافق و یا تصمیم در باره چگونگی همکاری نظامی روسیه کار ادارات امنیتی افغانستان است، اما تلاش های هیئت ولسی جرگه افغانستان در حد گفتگو و مذاکره خواهد بود.

آقای احمدزی افزود:

"ما قبل از این به توافق رسیده بودیم، رئیس ما فعلاً شاید آنها را قناعت دهد تا روسیه همه کمک های خود را بلا قید و شرط به اختیار سکتور های امنیتی افغان های ما قرار بدهند. در آن صورت ما کمک های روسیه را قبول خواهیم کرد نه به کدام قید و شرطی. "

در اجلاس پارلمانی کشور های عضو امنیت دسته جمعی در شهر سنت پیترزبورگ که روز سه شنبه آغاز شد، هیئت های از کشور های چین، ایران، پاکستان و صربیا نیز اشتراک کرده و در مورد اوضاع سیاسی و نظامی منطقه گفتگو نمودند.

بر اساس گزارش ها، عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه افغانستان در این اجلاس با سردار ایاز صادق رئیس پارلمان پاکستان و محمد صادق عبیدالله یف رئیس مجلس ملی تاجیکستان نیز ملاقات کرد.

رئیس ولسی جرگه افغانستان با همتای تاجیکی خود در مورد انرژی، تجارت و همکاری های امنیتی بحث و گفتگو کردند.

XS
SM
MD
LG