لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۹

مسلمیار: روسیه علاقمند کمک در بخش‌های مختلف با افغانستان است


به سلسله سفر هیئت های دولتی افغان به روسیه این بار هیئت از مشرانوجرگه افغانستان در سفر به آن کشور خواهان همکاری روسیه در بخش‌های مختلف بخصوص مبازره با تروریزم و تقویت نیروهای امنیتی افغان شده است.

فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه افغانستان سفر هیئت مشرانو جرگه را به روسیه امیدوار کننده خوانده می‎گوید، گزارش این سفر شان را به رئیس جمهور افغانستان ارایه می‌کنند.

آقای مسلمیار روز شنبه پس از برگشت اش از روسیه در مصاحبه اختصاصی به رادیو آزادی گفت، مسکو از همکاری اش در بخش های مختلف بخصوص در عرصه نظامی با کابل علاقه نشان داده است.

وی افزود:

"در بخش های مختلف بخصوص قوت های هوایی و قوای مسلح ما اطمینان داده شد، اینکه تقاضای حکومت ده هزار میل کلاشینکوف بود برای ما اطمینان داده شد که این کلاشینکوف ها تا بیست روز الی یک ماه به افغانستان می‌رسد و دوم سه طیاره که ما از هند گرفتیم این یک موافقه میان هند و روسیه است که باید روسیه موافقه کند هیئت ما که بحث و تقاضای هلیکوپترهای جنگی را کردند آنان موافقه کردند."

هیئت مشرانو جرگه افغانستان هفته گذشته به دعوت رئیس مشرانو جرگه روسیه به آن کشور سفر کرد و در آن جا با مسوولان وزارت خارجه، مبارزه با مواد مخدر و اعضای شورای ملی آن کشور دیدار و گفتگو کرده اند.

از سوی هم عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه نیز جهت شرکت در اجلاس پارلمانی کشورهای عضو امنیت دسته جمعی وارد روسیه شده است.

چندی پیش عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری وهیئتی از سوی ولسی جرگه به ریاست نذیر احمدزی معاون دوم این جرگه نیز به آن کشور سفر کرده بودند.

اخیراً گزارش‎های به نشر رسید که برخی مسئولان روسی با افراد و گروه‌های مختلف بخاطر مبارزه با داعش در شمال افغانستان وارد گفتگو شده است.

اما آقای مسلمیار گفت، جانب روسیه با نشان دادن نگرانی از گسترش فعالیت داعش در منطقه تعهد کرد که هر عملی را در تفاهم با حکومت افغانستان انجام داده و از حکومت این کشور حمایت می‌کند.

رئیس مشرانو جرگه از توافق شورای ملی دو کشور بخاطر ایجاد کمیته مشترک خبر داد و گفت که روسای این کمیته از طرف دو کشور تعین گردیدند.

کارشناسان نظامی افغان با آنکه کمک‌های روسیه را با افغانستان موثر می‌خوانند، اما می‌گویند در صورت کمک نظامی روسیه با افغانستان، باید موافقه امریکا و متحدین اش وجود داشته باشد.

حی گل سلیمان خیل یکی از این کارشناسان می‌گوید، اگر چنین نشود ممکن مشکلات در افغانستان بیشتر گردد.

آقای سلیمان خیل گفت:

"چون ما با امریکا و متحدین خود پروتوکول ها داریم و تجهیز و تسلیح قوت های اردوی ما و متحدین آن است اگر موافقه امریکا و متحدین ما در مورد تجهیز و تسلیح نیروهای ما از طرف روسیه گرفته شود، بهتر است."

پیش از این جنرال جان کمیپل قوماندان عمومی نیروهای ماموریت حمایت قاطع در افغانستان گفته است با خواستن کمک از روسیه مشکلی ندارند اما با توجه به مداخله روسیه در سوریه کمک هایش با افغانستان سوال برانگیز است.

اما رئیس مشرانو جرگه تأکید دارد که افغانستان یک کشور مستقل بوده و می‌تواند تا روابط دوستانه با کشورهای منطقه و جهان داشته باشد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG