لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۴۴

منگل: برای صلح منطقه یی باید مشترکاً تلاش کنیم


شماری از رهبران ملی و سیاسی دو طرف خط دیورند بر تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه تأکید می‌کنند و آن را نیاز جدی مردم می‌دانند.

محمد گلاب منگل وزیر سرحدات و قبایل که در این نشست حضور داشت گفت، تشدد، محرومیت و دست اندازی بیگانه گان در خاک افغانستان منجر به مصیبت شده است.

اما آقای منگل تأکید می‌کند که یکی از راه های بیرون رفت از این مصیبت ها همکاری مشترک مردم دو سوی خط دیورند است.

وی گفت:
" بخاطر بیرون رفت از این همه مشکلات و مصیبت ها همه ما باید مشترکاً کار کنیم و یکجا از آن بیرون شویم."

در نشستی که به میزبانی وزارت سرحدات، اقوام و قبایل به خاطر یاد بود از افضل خان لالا یکی از رهبران پشتون ها در کابل راه اندازی گردیده بود شماری از شخصیت های سیاسی خیبر پشتونخواه و بلوچلستان نیز اشتراک کرده بودند.

آفتاب احمد خان شیرپاو، اسفندیار ولی خان، افراسیاب ختک، سناتور عثمان کاکر و محمود خان اچکزی در جمع هیئت ده نفری از بلوچستان و خیبر پشتونخوا به کابل آمده اند.

این هیئت همچنان با رییس جمهور غنی و شماری دیگر از رهبران افغانستان ملاقات کرده و هر دو طرف روی بهتر شدن روابط میان افغانستان - پاکستان و حل مشکلات جاری میان دو کشور گفتگو کردند.

از سوی هم حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان که در این نشست حضور داشت روی تلاش های مرد دو طرف خط دیورند بخاطر آوردن صلح و ثبات در منطقه تأکید می‌کند.

آقای کرزی می‌گوید، تجارب در سیزده سال گذشته نشان داد که مردم افغانستان و اقوام ساکن در دو طرف خط دیورند همواره قربانی اهداف بیگانه ها شده اند.

آقای کرزی افزود:
" از تجربه های ۱۳ سال گذشته که بوقوع پیوسته من به این عقیده هستم که منطقه و افغانستان، مردمان هر دو طرف خط دیورند و مردم پاکستان بخاطر منفعت بیگانه ها زیر پا قرار گرفته اند بخاطر اهداف و قدرت های بزرگ پامال شده و کشته می‌شوند."

در همین حال اسفندیار ولی خان رهبر عوامی نشنل پارتی پاکستان می‌گوید، باید به جهان ثابت شود که افغانها تروریست نیستند.

وی گفت:
" شهدای که ما دادیم، خواهران و مادران ما شهید شدند این قدر برایتان می‌گویم که امید همان بچه های یتیم امروز به شما است همان زنان بیوه که امروز در خانه های خود هستند امید آنها هم به شما است این یک فرض قومی است تا در خاک خود امن بیاوریم و دوباره به جهان نشان دهیم که پشتون و افغان نه تخریب کار و نه هم ترورییست هستند."

در این نشست بر علاوه اینکه در مورد کارکرد های افضل خان لالا و زنده‌گی وی صحبت شد از هیئت اشتراک کننده خواسته شد تا بخاطر آوردن صلح در افغانستان و منطقه به همکاری های مشترک شان ادامه دهند.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG