لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۷

ترکیه و سران اتحادیه اروپا روی بحران پناه جویان بازنگری می کنند


رهبران اتحادیه اروپا برای ترکیه و سرعت یافتن گفتگو ها در باره عضویت آنکشور درین اتحادیه را کمک های نقدی پیشنهاد خواهند کرد، اما در بدل آن از انقره می خواهند تا در جهت حل بحران پناهجویی با آنها همکاری کند.

مقام ها گفته اند که در جلسه امروز سران اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلجیم روی قرار دادن ۳ میلیارد یورو در اختیار ترکیه موافقه خواهد شد تا ترکیه در جهت جلوگیری از ورود مهاجران و پناهجویان به اروپا با این اتحادیه کمک کند.

ترکیه برای ۲ میلیون و ۲ صد هزار شهروند سوریه که از جنگ در سوریه فرار کرده اند، پناه داده است.

احمد داوود اوغلو، صدراعظم ترکیه بجای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در این جلسه سران شرکت می کند.

قرار است اوغلو موافقتنامه یی را امضا کند که بر اساس آن در ماه دېسمبر مرحله جدید مذاکرات میان ترکیه و اتحادیه اروپا بوجود خواهد آمد.

اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نظر می رسد که حادثه سقوط جت روسی توسط ترکیه و خودداری رئیس جمهور اردوغان از شرکت در جلسه سران در بروکسل، سبب خواهد شد تا روابط متشنج میان انقره و بروکسل تیره تر شود.

دونالد دوتسک رئیس اتحادیه اروپا می گوید، در دعوتنامه هایی که برای رهبران فرستاده گفته است:

"این جلسه سران به تلاشهای ما برای حل بحران پناهجویی کمک می کند و یک گام مهم در جهت تقویت روابط ما نیز است."

انگلا مرکل صدراعظم جرمنی فشار آورده است تا جلسه سران در بروکسل برگزار شود تا از این طریق بار سنگین مهاجران و پناهجویان بر دوش کشورش را کم بسازد.

دونالد توسک هم باوجود تهدید ها در مورد احتمال حملات تروریستی در بروکسل، از برگزاری این جلسه حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امسال حدود ۸۵ هزار تن از شهروندان سوریه که از جنگ در آن کشور فرار کرده اند، خود را به کشور های عضو اتحادیه اروپا رسانده اند.

در این مسیر خطرناک، بیش از سه هزار و پنجصد شهروند سوریه کشته و یاهم ناپدیده شده اند.

پس از جنگ جهانی دوم، اروپا هیچگاه با این بحران پناهجویی بزرگ مواجه نشده بود.

ترکیه که یکی از راه های مهم ورود پناهجویان به اروپاست و بروکسل از چند ماه به این سو به انقره چشم دوخته تا در این بخش همرایش همکاری کند، اما روابط میان دو طرف تا حالا متشنج است.

اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، این موضوع در جزئیات موافقتنامه یی روشن خواهد شد که دو طرف از یکدیگر چی انتظار دارند.

مقام های اروپا گفته اند، که میلیارد ها دالر کمک به اروپا به این بسته گی خواهد داشت که این کشور در جهت جلوگیری از ورود پناهجویان و مهاجران به اروپا تا چی حد موفق است، اما جدول زمانی پرداخت این کمک ها به انقره روشن نیست.

یک منبع اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفته است، مشخص نیست که این کمک ها ظرف یکسال در اختیار ترکیه قرار می گیرد یا در جریان دو سال.

این منبع گفته است، این هم مشخص نیست که کمک ها در چند مرحله صورت خواهد گرفت.

بر اساس گزارش، شاید برخی مسایل در این بخش در جلسه سران در بروکسل مبهم باقی بمانند.

اما ترکیه آرزومند است تا در این جلسه، اتحادیه اروپا پروسه عضویت ترکیه را پیش ببرد.

مقام های ترکیه و اتحادیه اروپا گفته اند که در جلسه امروز سران روی فعال ساختن فصل هفده هم پروسه عضویت ترکیه موافقه خواهد شد، فصلی که بر اساس آن تا نیمه ماه دسمبر پالیسی اقتصادی و مالی این کشور ارزیابی می شود.

XS
SM
MD
LG