لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۰:۰۲

کشورهای آسیای میانه از ورود تروریستان به افغانستان جلوگیری کنند


صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان
صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان

پس از ابراز نگرانی تاجکستان از افزایش ناامنی ها در شمال افغانستان وزارت داخله این کشور می گوید، بزودی عملیات های گسترده در ولایات شمال افغانستان راه اندازی می شود.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت، عملیات نیروهای امنیتی افغان همین حالا نیز در مناطق مختلف ولایات شمال جریان دارد و تلفات زیادی به مخالفان مسلح دولت وارد کرده است.

به گفته آقای صدیقی، شماری از جنگجویان از کشورهای آسیای میانه وارد افغانستان شده اند و این کشور ها باید از آمدن این جنگجویان به این کشور جلوگیری کنند.

وی افزود:

"امیدوار هستیم کشورهای که با ما در شمال همسایه هستند آنان نیز در قسمت تروریستان که مربوط به آسیای مرکزی هستند فعالیت داشته باشند تا به خاک افغانستان داخل نشوند، اما در مجموع ما برنامه های عملیاتی داریم، در دو ماه آینده بیشترین تمرکز ما روی راه اندازی عملیات ها در شمال افغانستان است."

این در حالیست که تاجکستان گفته است که به تازگی، نیروی ویژه یک هزار نفری را برای شناسایی و جلوگیری مخالفان مسلح در سرحد با افغانستان جابجا می کند.

رسانه های تاجکستان به نقل از رجب علی رحمن اوف قوماندان سرحدات این کشور نوشته اند که طالبان مسلح در ولایت های کندز تخار و بدخشان فعال اند و تهدید به امنیت تاجکستان هستند.

قبل از این تاجکستان به دلیل نگرانی های امنیتی قونسلگری هایش در ولایات کندز و بدخشان را موقتاً مسدود کرد.

اما از سوی دیگر برخی کارشناسان افغان می گویند که بر علاوه فعالیت های طالبان مسلح، افزایش فعالیت های گروه داعش در افغانستان همه کشورهای منطقه بخصوص متحدان روسیه را نگران ساخته است.

آنان تأکید می ورزند که نیروهای افغان باید با راه اندازی عملیات های گسترده تلاش کنند تا نگرانی های تاجکستان و کشورهای منطقه را رفع کنند.

باری عارض یک تن از این کارشناسان گفت:

"داعش در افغانستان روز به روز انکشاف می کند و آسیای میانه این را به خود تهدید می داند و حکومت افغانستان وقتی می تواند اطمینان خوبتر را به تاجکستان بدهد که عملیات جدی در برابر داعش آغاز کند."

پیش از این روسیه نیز از افزایش ناامنی ها و فعالیت گروه داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده و حتی گزارش های از تماس مقامات روسی با طالبان مسلح به منظور جلوگیری از فعالیت های گروه داعش در افغانستان نیز به نشر رسیده است.

اما حکومت افغانستان همواره تأکید کرده است که نیروهای امنیتی افغان به مبارزه جدی اش علیه همه مخالفان مسلح دولت ادامه می دهد و کشورهای منطقه و جهان باید حکومت افغانستان را در این زمینه یاری رساند.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG