لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۱۶

یک شرکت دنمارکی برای تیم فوتبال دختران افغان یونیفورم جدید میسازد


قرار است تیم فوتبال دختران افغانستان یونیفورم جدیدی به دست آورد که در پیراهن آن یک پارچهء اضافی برای پوشانیدن سر دوخته شده است.

شبنم مبارز دختر جوان فوتبالر افغان با جور کردن و پنهان کردن موهایش زیر چادر برای بازی آماده گی میگیرد.

شبنم 20 ساله و هم تیم های فوتبالرش اولین کسانی خواهند بود که یونیفورم را می پوشند که با آن به پوشیدن چادر نیازی نیست.

این یونیفورم جدید که شامل برزو ها هم میباشد برای دختران جوان افغان کمک خواهد کرد فوتبال را مطابق اصول دین شان با دل جمع بازی کنند.

استفاده ازین پیراهن های چادر دار اختیاری است.

خالده پوپل کپتان تیم فوتبال دختران افغانستان میگوید: " این لباس یونیفورم تیم افغانستان است و من افتخار میکنم که برای هزاران دختر و زن جوان در افغانستان یک مثال هستم، برایم خیلی مهم است زیرا این هویت من است. "

این لباس های جدید تیم دختران افغانستان توسط شرکت هومل دنمارک دیزاین شده است. این شرکت برای تیم ملی دنمارک و لیتوانیا هم یونیفورم میسازد.

خالده پوپل میگوید: " بازی فوتبال برای ما کار سادهء نبود، مخصوصاً در یک جامعه مردسالار. فوتبال برای زنان قابل قبول نبود و این بازی، بازی مردها بود. "

حال زنان افغان اجازهء بازی فوتبال را دارند و باید چادر در سر داشته باشند اما در جریان بازی مشکل است، زیرا گاهگاه چادر در روی بازیگران می افتد یا چشم آنها را میگیرد.

کریستین ستادیل مالک شرکت دنمارکی هومل میگوید: " ما با درنظرداشت همین مشکل، به ساختن پیراهن های سپورتی حجاب دار فکر کردیم که بخشی از یک بستهء مکمل برای فدراسیون فوتبال افغانستان است، ما خواستیم چیزی بسازیم که هم فیشنی بوده و هم استفادهء آن ساده باشد. "

شرکت ستادیل که در گذشته تیم تبت را در تبعید سپانسر کرده بود میگوید، در مذاکره با چند کشور شرق میانه قرار دارد که برای آنها نیز چنین یونیفورم ها را بسازد ولی وی نام این تیم ها را نگرفت.

ستادیل گفت، شعار ما و ارزش اصلی ما این است که جهان را از راه ورزش تغیر بدهیم.

XS
SM
MD
LG