لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۴۸

نگرانی‌ها از فعالیت گروه‌های هراس افگن در فصل بهار


مقام های امنیتی با آنکه فعالیت گروه‌های هراس افگن داخلی و خارجی در فصل بهار را یک تهدید جدی می‌داند، اما از آمادگی های کامل برای مقابله با این چالش ها سخن می‌زنند.

با آغاز فصل بهار نگرانی‌ها از فعالیت بیشتر گروه‌های هراس افگن در کشور نیز اوج گرفته است.

اکنون مقام‌های امنیتی افغان از آمادگی لازم برای برچیدن تهدیدات امنیتی در کشور اطمینان می‌دهند.

محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که جنگ در افغانستان از سوی جنگجویان خارجی بیشتر شعله ور است و تمویل می‏شود اما نیروهای دفاعی کشور برای مهار کردن آنان آمادگی کامل دارند.

وی گفت:

"ما وقتیکه می‌گویم که گروه‌های تروریستی منطقوی می‌خواهند در افغانستان فعالیت‌های خصمانه را سازماندهی کنند، این خود یک تهدید جدی برای ماست اما ما برای مقابله با این تهدیدات آمادگی لازم روی دست داریم."

محمد اشرف غنی بازهم به روز دوشنبه در نشستی در کابل تاکید کرد که تروریزم مرز و مذهب نمی ‌شناسد و مبارزه با این پدیده را نیازمند همکاری مشترک کشورهای منطقه و جامعه جهانی خواند.

رئیس جمهور غنی قبل از این هم عوامل جنگ در افغانستان را بیرونی خوانده و گفته است که افغانستان علاوه بر طالبان و حزب اسلامی با جنگجویان القاعده، داعش، جنگجویان کشورهای آسیای میانه و تحریک طالبان پاکستانی روبرو است.

پیش از این نیز سال 2016 برای نیرو های امنیتی پرچالش گفته شده است اما مسئولان وزارت داخله در واکنش به این گفته میگویند که روی پلان وسیع امنیتی برای دفع تحرکات تروریستان کار شده است.

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت امور داخله در این زمینه به رادیو آزادی گفت:

"روی یک پلان امنیتی وسیع کار شروع شده که با تطبیق آن، چالش‌های که در سال 1394 وجود داشت بر طرف شده و همچنان تطبیق این پلان می‌تواند وضعیت امنیتی در بسیاری ولایات کشور را بهبود ببخشد."

مقام های امنیتی در حالی از آمادگی های کامل برای مقابله با هراس افگنان سخن می زنند که به تازگی نیکولاس هایسم نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان نگرانی کرده و گفته است که ممکن گروه‌ های هراس ‌افگن در فصل بهار در افغانستان بیشتر فعال شوند.

آگاهان نظامی نیز از فعالیت بیشتر گروه های هراس افگن در بهار سال پیشرو نگران اند.

جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی می‌گوید، وضعیت بی ثباتی و عدم دیدگاه واحد دولت‌ها در منطقه سبب گسترش فعالیت‌های تروریستان شده‌است:

جاوید کوهستانی تحلیلگر سیاسی
جاوید کوهستانی تحلیلگر سیاسی

"اختلافات عمیق میان سران دولت‌ها در منطقه منجر شده که گروه‌های هراس افگن از وضعیت سود ببرند."

آقای کوهستانی همچنان از حضور گروه های تروریستی جدید خبر داده و می گوید تا زمانی که برای مبارزه با هراس افگنی کشور های منطقه همگام نشوند تا پایان سال روان خشونت ها به اوج می رسند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG