لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۶

افغانستان

یک زندانی در محبس بامیان خود کشی کرد

محمد علی لکزی آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت بامیان در این مورد به رادیو آزادی گفت: به ما از طرف محبس بامیان گزارش رسیده که دو روز قبل شخصی با نام خالق داد ۲۵ ساله در محبس بامیان خود را حلق آویز کرده و از بین رفته است.

ایشان اضافه کرد: این شخص سال گذشته به همراه یک گروه هشت نفری در مرکز بامیان به جرم قتل های مختلف و سرقت بازداشت شده بود که مدت زمان حبس وی از سوی محکمه بامیان بیست سال تعیین شده بود.

به گفته آقای لکزی خودکشی در محبس بامیان تا حال سابقه نداشته است و تحقیقات در مورد علت و چگونگی خودکشی این شخص جریان دارد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اعتراض‌ها برای برکناری والی غور وارد چهارمین روز شد

اعتراض شماری از باشنده‌گان غور برای برکناری والی این ولایت وارد چهارمین روز آن شد. 

اعتراض شماری از باشنده‌گان غور برای برکناری والی این ولایت وارد چهارمین روز آن شد.

ده‌ها تن از باشنده‌گان غور در اعترض به افزایش نامنی‌ها در این ولایت دست به اعتراض زدند. آنها خواهان برکناری نور محمد کوه نورد والی این ولایت شده اند.

اعتراض کنندگان دروازه مقام ولایت را مسدود ساخته، هشدار داده اند که الی برکناری والی به اعتراضات شان ادامه خواهند داد.

اما نور محمد کوهنورد والی غور روز گذشته اعتراض را حق شهروندان خوانده گفت، این اعتراضات را شماری از مخالفان او راه اندازی کرده اند.

تا هنوز مقام‌ها در کابل در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

اما عبدالقادر ولی‌زاده قوماندان امنیه غور روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفت، قرار است یک هیئت برای بررسی این موضوع از کابل به این ولایت سفرکند.

محب: نیروهای هوایی ما از ۲ هزار عملیات‌ خودداری کرده اند 

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

مشاور امنیت ملی افغانستان می‌گوید، نیروهای هوایی این کشور از حدود ۲ هزار عملیات‌ بخاطر جلوگیری از تلفات افراد ملکی خودداری کرده اند.

حمدالله محب، امروز در سومین روز تجلیل از "روز سرباز" در یک گردهمایی نیروهای امنیتی افغان در قصر دارالامان در کابل گفت: "قوای هوایی تقریباً دو هزار عملیات را انجام نداده اند، دو هزار عملیات را صرف به خاطر آن انجام نداده اند که امکان تلفات افراد ملکی در آن وجود داشت."

به گفتۀ آقای محب، طالبان به هیچ اصل پابند نیستند، حتی کودکان را هم هدف قرار می‌دهند.

طالبان تا هنوز در مورد چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

براساس آمار یوناما، تلفات افراد ملکی در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ رو به کاهش بوده، اما در ۳ ماه پایان این سال افزایش یافت.

یوناما عامل ۴۶ درصد این تلفات را طالبان، ۸ درصد را شاخه خراسان گروه دولت اسلامی (داعش) و۲۲ درصد را نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان دانسته است.

کار ساخت فاز دوم بند برق کجکی در هلمند ۲۷ درصد پیش رفته است

بند کجکی ولایت هلمند

کار ساخت فاز دوم بند برق کجکی در ولایت هلمند ۲۷ درصد پیش رفته است.

نظام‌الدین خپلواک، سخنگوی اداره ملی تنظیم آب افغانستان امروز به رادیو ‌آزادی گفت در حال حاضر کار ساخت مرحلۀ دوم این بند به شدت ادامه دارد.

وی همچنین گفت این بند ظرفیت تولید ۱۵۱ میگاوات برق را دارد.

به گفته آقای خپلواک، فاز اول بند کجکی ۵۱ میگاوات برق و فاز دوم که هم اکنون کار آن جریان دارد، ظرفیت تولید ۱۰۰ میگاه وات برق را دارد.

وی افزود در مجموع بند کجکی ظرفیت ذخیره یک میلیارد متر مکعب آب را دارد.

قرارداد ساخت فاز دوم بند برق کجکی در سال ۱۳۹۵ امضا شده بود.

این پروژه منبع درآمد پایدار است که دولت افغانستان ۹۳ میلیون دالر درآمد از آن به دست می‌آورد و فرصت‌های شغلی قابل توجهی هم برای مردم فراهم کرده است.

در یک عملیات ۳۴ تن از یک زندان طالبان در هرات آزاد شده اند

نیروهای امنیتی افغانستان

درعملیات نیروهای کماندو شب گذشته در ولسوالی ادرسکن ولایت هرات ۳۴ تن به شمول افراد پولیس، اردو و غیرنظامیان از یک زندان طالبان آزاد شده اند.

عبدالوحید قتالی والی هرات گفت دراین عملیات نیروهای کماندو با حمایت قوای هوایی، دروازه زندان طالبان را شکستاندند.

والی هرات میگوید که ده تن از طالبان مسلح دراین رویداد کشته شده ولی به نیروهای امنیتی هیچ آسیبی نرسیده است.

همزمان وزارت دفاع ملی با تایید این خبر و نشر چندین عکس در صفحه رسمی این وزارت نوشته است که شب گذشته، نیروهای کماندو عملیاتی ویژه کماندویی را بالای یک زندان طالبان در مربوطات قریه "کروچه" ولسوالی ادرسکن ولایت هرات اجرا نمودند که در نتیجه، ۳۴ نظامی و غیرنظامی، رها کردند.

در ادامه نوشته شده که در میان این زندانیان رها شده؛ ۱۱ منسوب اردوی ملی، ۷ پولیس، ۳ تن از قوای هوایی، ۵ تن از کارمندان پروژه، ۷ تن مامور ملکی دولتی و ۱ تن از خیزش‌های مردمی شامل می‌باشند.

همچنان، در این عملیات ۶ طالب در درگیری با نیروهای کماندو کشته، سلاح و مهمات آنان نیز با ۲ موترسایکل و ۱ زندان شان از بین برده شد.

طالبان مسلح تاکنون دراین مورد چیزی نگفته اند.

افراد مسلح ناشناس یک استاد پوهنتون را در ناحیه ۱۷ کابل کشته اند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

افراد مسلح ناشناس صبح امروز (چهارشنبه، ۱۳ حوت) مولوی فیض محمد فیض، استاد پوهنتون کابل و عالم دینی را در ناحیه ۱۷ منطقه خیرخانه کابل به ضرب گلوله کشته اند.

پولیس کابل گفت که این رویداد در حال بررسی است.

فردوس فرامرز سخنگوی پولیس کابل گفت که استاد فیض برای نماز صبح در حال رفتن به مسجد بود که توسط افراد مسلح مورد حمله قرار گرفت و کشته شد.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

یک مرکز مهم طالبان در ننگرهار به تصرف نیروهای کوماندوی حکومت درآمد

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، یک مرکز خیلی مهم طالبان در ولسوالی حصارک ننگرهار از سوی نیروهای کوماندو تصرف شده است.

فواد امان از سخنگویان وزارت دفاع، شام گذشته (سه شنبه، ۱۲ حوت) به رادیو آزادی گفت که طالبان از این مرکز، حملات شانرا در شرق افغانستان طرح ریزی می‌کردند.

او افزود:‌"این مرکز در واقع یکی از مراکز سوق و اداره مهم طالبان در شرق افغانستان بود. از این مرکز بیشترین حمله‌های تروریستی در شرق افغانستان به خصوص در ولایت ننگرهار طرح و پلان می‌شد. حتی بسیاری وقت‌ها والی نام‌نهاد طالبان برای ننگرهار در این مرکز حضور می‌داشت."

آقای امان افزود که عملیات برای پاکسازی کامل ولسوالی حصارک از وجود شورشیان ادامه دارد و در آن تلفات سنگین به طالبان وارد شده.

تا اکنون گروه طالبان در مورد این ادعای وزارت دفاع چیزی نگفته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان: آزادی بیان با تهدید روبرو است

په جلال اباد کې د انعکاس ټلویزیون د دریو کارکوونکو وژنه
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

به دنبال کشته شدن سه خبرنگار زن در ولایت ننگرهار، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که آزادی بیان با تهدید روبرو است.

این نهاد در رشته تویت‌ها، از حکومت خواسته تا عاملان چنین حملات شناسایی و به عدالت کشانده شوند.

به گفتۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، حکومت مسئول اصلی محافظت مردم و تامین امنیت است.

سه خبرنگار رادیو تلویزیون انعکاس عصر دیروز (سه شنبه، ۱۲ حوت) در دو رویداد جداگانه از سوی مردان مسلح ناشناس کشته شده اند. دو زن هم در این حملات زخم برداشتند.

جمعه گل همت قوماندان امنیه ننگرهار می‌گوید که یک تن به اتهام این حملات بازداشت شده است.

او افزود: "‌تروریست اصلی که این گروه را رهبری می‌کرد، به نام قاری بصیر در یک ریکشا بازداشت شده. از نزدش یک میل تفنگچه بی‌صدا هم به دست آمده. او با گروه طالبان ارتباط دارد و در پاکستان آموزش دیده است."

مسئولیت حملات دیروز بر سه خبرنگار این رسانه را تا هنوز کس یا گروهی نپذیرفته. ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان گروه طالبان می‌گوید که این حملات به آنها ارتباط ندارد.

پیش از این ملاله میوند گویندۀ دیگر تلویزیون انعکاس در ۲۰ ماه قوس در شهر جلال‌آباد کشته شده بود.

وزارت دفاع: ۱۰۱۵ نیروی تازه از مکتب کماندو فارغ شدند

نیروهای تازه فارغ شده کماندو

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید ۱۰۱۵ نیروی کماندو پس از تکمیل آموزش‌های ویژه ۱۵ هفته‌ای از مکتب کماندو فارغ شدند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز سه‌شنبه (۱۲ حوت) به رادیو آزادی گفت: "۱۰۱۵ نیروی تازه از مکتب کماندو فارغ شدند و فراغت شان امروز از سوی مقام‌های بلندپایه و جنرالان اردوی ملی جشن گرفته شد. این افراد ۱۵ هفته آموزش‌های پیشرفته‌ کماندویی را فرا گرفته اند و در حال حاضر از هر لحاظ آماده دفاع از جان و مال مردم افغانستان و همچنان مبارزه با گروه‌های تروریستی هستند."

آقای امان می‌گوید که نیروهای کماندوی افغانستان در منطقه بی‌نظیر اند و کارایی زیادی در سرکوب مخالفان مسلح دولت نشان داده اند.

به گفته وی، به دلیل کارایی زیادی نیروهای کماندو در انجام عملیات‌های پیچیده، رئیس جمهور ساختار این نیروها را به سطح قول‌اردو بالا برده است.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که با تشکیل اردوی افغانستان به کمک ناتو در سال ۲۰۰۲ نیروهای کماندو در ساختار یک قطعۀ خاص شکل گرفت، اما با گذشت زمان تشکیل این نیروها افزایش یافت و به سطح یک قول‌اردو ارتقا یافت.

در آغاز روند آموزش این نیروها را نیروهای خارجی به عهده داشتند، اما اکنون معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در بیشتر موردها این نیروها از سوی آموزگاران داخلی آموزش می‌بینند.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید نیروهای کماندو جایگاه ویژه‌ در اردو دارند و بیشترین و پیچیده‌ترین عملیات‌ها از سوی این نیروها انجام می‌شود.

از سوی دیگر عتیق‌الله امرخیل، آگاه مسایل نظامی در پیوند به ظرفیت و کارایی این نیروها به رادیوی آزادی گفت: "نیروهای کماندو که فعلاً در افغانستان هستند، خیلی خوب آموزش دیده اند و مورال قوی دارند و در هر جایی که نیروهای زمینی نمی‌توانند پیشروی کنند و یا مخالفان مسلح دولت ساحه را اشغال کنند از این نیروها استفاده می‌شود و این نیروها نتایج بسیار خوبی را هم داده اند."

به گفتۀ آقای امرخیل، نیروهای کماندو در سطح جهان پس از جنگ دوم جهانی ایجاد شده اند، اما روند آموزش و نگهداری این نیروها خیلی پر هزینه است.

وزارت دفاع می‌گوید که شمار نیروهای کماندو در افغانستان در حال حاضر به بیش از ۲۲ هزار تن می‌رسد و با گذشت هر سال شمار این نیروها افزایش خواهد یافت.

تیم کریکت زیمبابوی پیشتاز مسابقه روز اول بازی تست شد

اعضای تیم ملی کریکت زیمبابوی

مسابقۀ تست امروز بین تیم‌های کریکت افغانستان و زیمبابوی در امارات متحده عربی پایان یافت.

در قرعه کشی تیم افغانستان برنده شد و بیتنگ را آغاز کرد.

تیم کریکت افغانستان با از دست دادن تمام بازیکنانش ۱۳۱ دوش انجام داد.

تیم زیمبابوی با از دست دادن ۵ بازیکن ۱۳۳ دوش انجام داد.

در ترکیب تیم افغانستان در برابر زیمبابوی، چهار بازیکن جدید معرفی شده اند.

عبدالواسع به جای راشد بازی می‌کند، چون دست راشد خان آسیب دیده.

انتظار می‌رود بازی دوم تست، بین تیم‌های افغانستان و زیمبابوی به تاریخ ۱۰ مارچ در همین استدیوم در ابوظبی، برگزار شود.

محکمه پروان دو تن را به جرم اختطاف محکوم به ۱۵ سال حبس کرد

آرشیف

دو تن به جرم اختطاف دو داکتر در ولایت پروان محکوم به ۱۵ سال حبس شده اند.

دو داکتر که حدود یکماه قبل توسط اختطاف چیان ربوده شده و در یک مغاره کوه نگهداری می‌شدند، مؤفق به فرار از آنجا شده و خود را به یک پوسته اردوی ملی رسانیده بودند.

قضاوتیار فدا محمد عرفان رئیس محکمه شهری پروان به رادیو آزادی گفت، نهاد‌های عدلی در یک جلسه علنی، قند آغا و دستگیر را به جرم اختطاف این دو داکتر کلینیک ایمرجنسی "سرصیاد" ولسوالی بگرام این ولایت مجرم شناخته و به ۱۵سال حبس محکوم کرده اند.

به گفته آقای عرفان، در مورد شرکای جرمی این دو تن که تا هنوز فراری اند نیز اعلام حکم شده است.

به اساس گزارش‌ها اخیراً قتل‌های هدفمند و اختطاف‌ها در شماری ولایات افغانستان به شمول پروان افزایش یافته است.

تیم کریکت افغانستان ۱۳۱ دوش به زیمبابوی هدف تعیین کرد

آرشیف

مسابقه تست بین تیم‌های کریکت افغانستان و زیمبابوی در امارات متحده عربی ادامه دارد.

در قرعه کشی تیم افغانستان برنده شد و بیتنگ را آغاز کرد.

تیم کریکت افغانستان در مرحلۀ اول بازی با از دست دادن همه بازیکنانش ۱۳۱ دوش هدف تعیین کرد.

اکنون تیم زیمبابوی بیتنگ می‌کند تا هدف تعیین شده را پوره کند.

در ترکیب تیم افغانستان در برابر زیمبابوی، چهار بازیکن جدید معرفی شده اند.

عبدالواسع به جای راشد بازی می‌کند، چون دست راشد خان آسیب دیده.

انتظار می‌رود بازی دوم تست، بین تیم‌های افغانستان و زیمبابوی به تاریخ ۱۰ مارچ در همین استدیوم در ابوظبی، برگزار شود.

وزارت دفاع: ۱۳ جنگجوی طالبان در کاپیسا کشته شدند

آرشیف، نیروهای امنیتی افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، ۱۳ جنگجوی طالبان به شمول ۴ عضو شبکۀ القاعده در ولایت کاپیسا کشته شده‌اند.

بر اساس اعلامیۀ این وزارت، امروز (۱۲ حوت) یک عملیات مشترک با حمایت نیروهای کماندوها و هوایی در منطقۀ "دره افغانیه" در مربوطات ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا صورت گرفت.

به گفتۀ وزارت دفاع افغانستان، در نتیجه این عملیات، ۱۳ جنگجوی طالبان به شمول ۴ پاکستانی مرتبط با شبکۀ القاعده کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

طالبان تا هنوز در مورد این ادعا چیزی به رسانه‌ها نگفته اند.

استعفای لوی سارنوال افغانستان از سوی رئیس جمهور غنی پذیرفته شد

محمد فرید حمیدی

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان استعفای فرید حمیدی لوی سارنوال را پذیرفت.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت، آقای حمیدی به دلایل شخصی استعفا داده است.

او می‌گوید: "استعفای محترم فرید حمیدی لوی سارنوال قبول شد. رئیس جمهور با ابراز قدردانی از خدمات آقای حمیدی استعفاش را پذیرفت."

فرید حمیدی در ۲۰ م ماه حمل سال ۱۳۹۵ خورشیدی با کسب رای اعتماد از ولسی جرگه به حیث لوی سارنوال افغانستان تعیین شد.

حدود ۲،۵۰۰ اثر باستانی معدن مس عینک به موزیم ملی افغانستان انتقال یافت

آرشیف، اثرهای باستانی بدست آمده از معدن مس عینک لوگر

وزارت اطلاعات فرهنگ افغانستان می‌گوید، حدود ۲،۵۰۰ اثر باستانی بدست آمده از معدن مس عینک لوگر، به مرکز انتقال یافته است.

محمد صابر مهمند سخنگوی این وزارت شام دیروز (۱۱ حوت) به رادیو آزادی گفت: "در جمع این آثار حدود ۵۰۰ اثر گلی و مسی بوده و بقیه همه سکه‌های مسی و نقره‌یی."

آقای مهمند افزود که همه این آثار به موزیم ملی انتقال یافته اند.

اداره تنظیم آب: کار بازسازی فاز دوم بند برق کجکی ۲۷ درصد پیشرفته است

آرشیف، بند برق کجکی در ولایت هلمند

ادارهٔ ملی امور تنظیم آب افغانستان می‌گوید، کار بازسازی فاز دوم بند برق کجی هلمند، ۲۷ درصد، پیشرفته است.

نظام‌الدین خپلواک سخنگوی این اداره شام دیروز (۱۱ حوت) به رادیو آزادی گفت: "در حال حاضر کار روی فاز دوم به شدت جریان داشته و ۲۷ فیصد بالای آن کار شده است. تکمیل کار این فاز ۲۰۹ میلیون دالر هزینه برمی‌دارد. این بند ظرفیت تولید ۱۵۱ میگاوات انرژی برق را دارد."

به گفتهٔ اداره ملی تنظیم آب، بند کجی توانایی ذخیرهٔ ظرفیت یک ملیارد متر مکعب آب را بدست آورده.

قرارداد بازسازی فاز دوم بند برق کجکی در سال ۱۳۹۵ خورشیدی امضا شد که باید در چهار سال تکمیل می‌شد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG