لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۸

افغانستان

حکومت افغانستان از موقف جدید حزب اسلامی استقبال می‌کند

دوا خان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

حکومت افغانستان از موقف جدید حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار استقبال می‌کند که می‌خواهد مشکلات افغانستان از راه سیاسی حل شود.

دوا خان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز در یک کنفرانس خبری در کابل گفت آنها امیدوار اند که از رهگذر سیاسی در کشور صلح و امنیت تأمین شود:

"دولت افغانستان از موقف حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار استقبال می‌کند که می‌خواهد مشکلات افغانستان از راه سیاسی جستجو شود."

آقای مینه پال همچنان می‌گوید حکومت افغانستان تعهد دارد که به کمک مردم تمام تلاش‌های دشمنان را خنثی کرده و با تلاش‌هایش به صلح، ثبات، و ترقی برسد.

در حال حاضر یک هیئت اعزامی از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در کابل سرگرم دیدار و گفتگو با شورای عالی صلح افغانستان است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

کمک ۴۹ میلیون دالری امریکا برای تهیه مواد غذایی به افغان‌های بی‌بضاعت

آرشیف، افغان‌های نیازمند در انتظار دریافت کمک

ادارۀ انکشاف بین‌المللی امریکا بخاطر رساندن مواد غذایی به افراد بی‌بضاعت در افغانستان ۴۹ میلیون دالر کمک می‌کند.

این کمک از طریق برنامه خوراکی ملل متحد به افراد نیازمند رسانده می‌شود.

رابرت کاسکا معاون رئیس این برنامه برای افغانستان گفت این کمک را در حالی به دست آورده است که تقریباً ۴ میلیون نفر در افغانستان با کمبود شدید مواد غذایی روبرو اند.

کمک مواد خوراکی در قدم اول به تقریباً یک میلیون تن از افرادی که از جنگ و آفت‌های طبیعی متأثر شده اند رسانده می‌شود.

قول اردوی اتل: ۷ جنگجوی طالبان در کندهار کشته شدند

آرشیف،

مقام‌های نظامی کندهار از کشته شدن هفت تن از طالبان مسلح در ولسوالی معروف خبر می‌دهند.

صادق عیسی معاون سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل به رادیو آزادی دیروز گفت طالبان قبل از ظهر روز چهارشنبه قصد داشتند بر پوسته‌های امنیتی حمله کنند ولی قبل از حمله با هجوم نیروهای هوایی روبرو شدند.

او گفت: "هفت تن از تروریستان کشته و سه تن زخمی شده اند. یک تن از قوماندانان تروریستان بنام فرید نیز میان کشته شده‌ها شامل است."

سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل افزود که یک مقدار اسلحه و مهمات طالبان نیز در نتیجۀ این حمله هوایی از بین رفته است.

طالبان هنوز در مورد تبصره نکرده اند.

شفاخانه برای درمان بیماران کووید۱۹ در تخار ایجاد شد

موقعیت ولایت تخار در نقشه افغانستان

یک شفاخانه صد بستر برای تداوی بیماران ویروس کرونا در تخار آماده شد.

این شفاخانه به مصرف ۱۴ میلیون افغانی روز چهارشنبه (‍۱۸ سرطان) در مرکز تالقان افتتاح گردید.

وزارت صحت عامه دیروز گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۰ مورد جدید کووید-۱۹ شناسایی شد که شمار مجموعی مبتلایان ثبت شده در کشور به تقریباً ۳۳ هزار و ۶۰۰ نفر رسید.

حکومت افغانستان: طالبانی که دوسیه‌های جنایی دارند آزاد نمی‌شوند

آرشیف، تعدادی از زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت افغانستان رها شده اند.

مقام‌های افغان می‌گویند، صدها زندانی طالبان را که خطرناک تلقی می‌شوند، آزاد نمی‌کنند.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته است، طالبان خواستار آزادی ۶۰۰ زندانی اند که علیه آنها دوسیه‌های جدی جنایی وجود دارد.

یک مقام دیگر افغان که از افشای نامش خودداری کرده گفته، این افراد شامل قاتلین، سارقین و صدها جنگجوی خارجی اند.

اما طالبان، حکومت افغانستان را به ساختن دوسیه علیه این افراد متهم كرده اند.

قبل از این، یک منبع نزدیک به ارگان‌های قضایی فهرست ۱۰۰ زندانی طالبان را به رادیو آزادی داده گفته بود، این فهرست شامل ۸۱ تنی است که عضو گروه طالبان نبوده، به جرائم جنایی محکوم شده اند.

بر اساس توافق که بین ایالات متحدۀ امریکا و طالبان ۲۹ فبروری امضا شد، قبل از آغاز گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی حکومت افغانستان باید ۵،۰۰۰ زندانی طالبان را و طالبان ۱،۰۰۰ زندانی حکومت را آزاد کنند.

حکومت افغانستان می‌گوید، تاکنون ۳،۹۹۵ زندانی طالبان را آزاد کرده، طالبان می‌گویند تاکنون ۶۵۱ زندانی حکومت را آزاد کرده اند.

۱۱ جنگجوی طالبان در ولایت‌های خوست و لوگر کشته شدند

آرشیف

تعدادی از شورشیان گروه طالبان در ولایت‌های خوست و لوگر، به گفته مقامات محلی کشته و زخمی شده‌اند.

ایمل مهمند سخنگوی قول اردوی (۲۰۳) تندر در پکتیا به رادیو آزادی گفت: "شورشیان طالبان روز یک‌شنبه در منطقه سفری ولسوالی موسی‌خیل ولایت خوست حمله کردند که در نتیجه سه شورشی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند."

به اساس یک خبر دیگر جنگجویان طالبان شب گذشته بر پوسته‌های امنیتی ولسوالی خوشی در ولایت لوگر حمله کردند که در نتیجۀ هشت شورشی طالبان کشته شدند.

به گفته آقای احمدزی در این حمله به نیروهای افغان آسیب نرسیده است.

طالبان تا هنوز در مورد این حمله‌ها اظهار نظر نکرده‌اند.

رئیس جمهور غنی برای بررسی وضعیت کاپیسا به این ولایت رفت

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور افغانستان برای بررسی وضعیت ولایت کاپیسا، وارد شهر محمود راقی مرکز آن ولایت شد.

به اساس اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری، محمد اشرف غنی، ضمن دیدار با مسئولان ملکی و نظامی، در نشست بزرگ مردم که در آن بزرگان، متنفذین، علما، زنان، جوانان و نمایندگان اقشار مختلف مردم ولایت کاپیسا حضور خواهند داشت، سخنرانی می‌کند.

وی همچنان خواست‌ها و پیشنهادات آن‌ها را خواهد شنید.

سفر رئیس جمهور غنی به ولایت کاپیسا در حالی صورت گرفته که از ناامنی‌ها و تحرکات جنگجویان مسلح در شماری ولسوالی‌های آن ولایت گزارش داده می‌شود.

اظهارات جنرال مکنزی در مورد انعام روسیه به جنگجویان طالبان

جنرال فرانک مکنزی رئیس قوماندانی مرکزی ایالات متحده امریکا

رئیس قوماندانی مرکزی ایالات متحده می‌گوید، مطمئن نیست که انعامِ روسیه به شبه نظامیان وابسته به طالبان سببِ کشته شدن سربازان امریکایی در افغانستان شده باشد.

جنرال فرانک مکنزی در مورد ادعای پرداختِ انعام از روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان روز گذشته ( ۷ جولای) با خبرنگاران صحبت کرد.

جنرال مکنزی گفته که اگر روس‌ها به طالبان پول داده باشد یا نه، طالبان در چند سال گذشته برای انجام عملیات علیه ایالات متحده به "بهترین وجه" تلاش کرده اند. او افزوده این بدان معناست که سطح محافظت از نیروها چندان تغییر نکرده است.

رسانه‌ها به نقل از مقام‌های امریکایی گفته اند که ایالات متحده اطلاعاتِ به دست آورده که نشان می‌دهد روسیه ممکن است برای کشتن نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در افغانستان، انعام هایی به شبه نظامیان وابسته به طالبان پرداخته باشد، اما آنها تأكید کرده اند كه اطلاعات قطعی نبود.

وزارت دفاع ایالات متحده گفته که "هیچ مدرکی اثبات کنندۀ" برای تأیید این ادعاها در اختیار ندارد.

روزنامۀ نیویارک تایمز برای نخستین بار در ۲۶ جون در این مورد گزارش داد. اما دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده، روسیه و طالبان این گزارش را رد کرده اند.

دستگاه‌های ضدعفونی در بندرهای آقینه و تورغندی نصب می‌شود

آرشیف

عبدالباری صدیقی رئیس اداره خط آهن افغانستان به رادیو آزادی گفت که کار نصب دو دستگاه ضد‌عفونی‌کننده در ایستگاه‌های خطوط آهن آقینه و تورغندی آغاز شده و به‌زودی تکمیل و به بهره‌برداری سپرده خواهد شد.

او گفت که تجهیزات و امکانات مورد نیاز این دستگاه‌ها را دولت ترکمنستان کمک کرده است و از این دستگاه‌ها برای ضدعفونی کردن واگون‌ها استفاده می‌شود.

آقای صدیقی افزود که با نصب این دستگاه‌ها واگون‌های ورودی و خروجی در خطوط آهن تورغندی و آقینه ضدعفونی می‌شود و کالاهای تجاری و مواد غذایی صادراتی و وارداتی را از ویروس کرونا مصون نگه‌می‌دارد.

این در حالیست که به دلیل شیوع ویروس کرونا در افغانستان و نبود امکانات در زمینه ضدعفونی کردن اموال تجاری، صادرات محصولات افغانی برای مدتی متوقف شده بود.

در انفجار موتر بمب در کندهار ۳ پولیس کشته و ۲۰ تن زخمی شده‌اند

ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

یک مقام محلی در کندهار می‌گوید، انفجار صبح امروز چهارشنبه (۱۸ سرطان) جان سه پولیس را گرفت و ۲۰ تن دیگر را زخمی کرد.

منبعِ امنیتیِ آگاه از موضوع به رادیو آزادی گفت که مواد انفجاری جابه‌جا شده در یک موتر در مقابل ساختمان قوماندانی امنیه در ولسوالی شاه ولی‌کوت منفجر شد.

منبع امنیتی به‌خاطر حساسیت موضوع نخواست که نامش گرفته شود.

هنوز کسی مسئولیت رویداد را نپذیرفته است.

به اساس گزارش‌ها، جنگجویان طالبان در بخش‌های ولسوالی شاه ولی‌کوت فعالیت دارند.

این در حالیست که کابل در جریان هفتۀ روان میزبان نشست‌های مجازی در بارۀ تقویت اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی در مورد برقراری صلح در افغانستان است.

قرارداد ۲۵۹ پروژه عمرانی در ۲۹ ولایت افغانستان امضا شد

نقشه افغانستان

وزارت احیا و انکشاف دهات قرارداد ۲۵۹ پروژه‌ عمرانی را با شورا های توسعه‌ای ۲۹ ولایت امضا کرد.

این پروژه که قرارداد آن امروز چهارشنبه (۱۸ سرطان) به امضا رسید، در عرصه تهیه آب آشامیدنی برای مردم روستاهای ۲۹ ولایت کشور به ارزش بیش از ۷۲۳ میلیون افغانی است.

این پروژه‌ها شامل ساخت ۱۴۸ شبکه آب‌رسانی، حفر ۱۲۷ چاه عمیق و سطحی، احداث ۹۹ ذخیره آب آشامیدنی، ساخت هفت مبرز بهداشتی و احداث بیش از ۴ کیلو متر کانال آبیاری می‌شود.

وزارت احیا و انکشاف می‌گوید که در اجرای این پروژه بیش از ۴۵۰ هزار روز کاری ایجاد شده و پس از تکمیل شدن آن بیش از ۳۷۰ هزار روستایی از این پروژه‌ها بهره‌مند خواهند شد.

کابل فردا میزبان نشستی در بارۀ تقویت اجماع جهانی در مورد صلح است

آرشیف، نشست تقویت اجماع برای صلح

کابل فردا نهم ماه جولای میزبان نشستِ از راه دور در مورد تقویت اجماع بین‌المللی در مورد صلح افغانستان خواهد بود.

در این نشست در کنار محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، نمایندگان ایالات متحده، ناتو، سازمان ملل‌متحد و اتحادیه اروپا نیز شرکت می‌کنند.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان دیروز سه‌شنبه در نشست خبری در این مورد گفت: "در این نشست روی کاهش خشونت‌ها، تبادل زندانیان، آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس بشر دوستانه برای مبارزۀ مؤثر علیه ویروس کرونا، بحث خواهد شد."

کابل به روز دوشنبه (۱۶ سرطان) نیز به گونۀ مجازی میزبان نشستی در مورد تقویت اجماع منطقه‌ای در بارۀ روند صلح افغانستان بود.

گران هیواد گفت، اشتراک کنندگان این نشست خواستار توقف خشونت‌ها شدند.

در سومین دور گفت‌وگوهای راهبردی از راه دورِ معینان وزارت‌های خارجۀ افغانستان، پاکستان و چین روی کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس بشر دوستانه در افغانستان تأکید شد.

طالبان پس از امضای موافقت‌نامۀ آوردن صلح به افغانستان با ایالات متحده در ۲۹ فبروری در قطر، حمله‌های خود بر نیروهای امریکایی را متوقف کردند، اما از حمله بر نیروهای افغان دست نکشیدند.

بر بنیاد توافق ایالات متحده و طالبان، واشنگتن بر کاهش سربازان امریکایی از حدود ۱۲ هزار به ۸،۶۰۰ تن در افغانستان تا میانۀ ماه جولای توافق کرد.

اگر تمامی بخش‌های توافق عملی شود، همۀ نیروهای بین‌المللی، افغانستان را تا میانۀ سال ۲۰۲۱ ترک خواهند کرد.

اما مبادلۀ تا ۵ هزار زندانی طالبان در بدل رهایی حدود یک هزار زندانیِ حکومت افغانستان، کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان از دیگر شرط‌های پیش از خروج این نیروها است که تا کنون به گونۀ کامل تطبیق نشده‌است.

ایران کار ایجاد خط ریلِ زاهدان-چابهار را آغاز کرد

آرشیف

رسانه‌های ایران از آغاز کار ایجاد خط ریل در مسیر راه آهن زاهدان-چابهار خبر داده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، گزارش داده‌است که هدف از این پروژۀ بیش از ۶۲۰ کیلومتری اتصال چابهار به شبکۀ ریلِ است که در نتیجۀ آن چند کشور به‌شمول افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی وصل می‌شوند.

به گزارش ایرنا، محمد اسلامی، وزیر راه و شهر سازی ایران گفته است که این پروژه توافق تجارتی سه جانبۀ افغانستان، ایران و هند را تقویت می‌کند.

گزارش شده‌است که با تکمیل شدن آن در شبکۀ ریل ایران یک تحول بزرگ خواهد آمد و در زمینۀ داد و ستد تجارتی با افغانستان نقش مهم خواهد داشت.

افغانستان پیش از این زیاد متکی به بندر کراچی پاکستان بود.

اما با گشایش بندر چابهار و باز شدن مسیر های جدید حمل و نقل از طریق کشورهای آسیای میانه، در سال‌های اخیر اتکای افغانستان بر بندر کراچی به گونۀ چشمگیر کاهش یافته است.

امنیت ملی دو بمب‌گذار داعش را از ولسوالی شکردره کابل بازداشت کرد

امنیت ملی دو بمب‌گذار داعش را دستگیر کرد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید، دو بمب‌گذار انتحاری مربوط به شاخۀ ولایت خراسان گروۀ دولت اسلامی "داعش" را دستگیر کرده است.

این ریاست امروز سه‌شنبه (۱۷ سرطان) در اعلامیۀ ارسالی به رسانه‌ها گفته، این افراد می‌خواستند به مرکزهای صحی و رسانه‌ها در کابل حمله کنند و در نتیجۀ یک عملیات پیچیده دستگیر شده‌اند.

مظنونان به نام‌های لطف‌الله و احمدالله، هر دو ساکن ولسوالی شکردرۀ کابل معرفی شده‌اند.

در اعلامیۀ ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در مورد این‌که این افراد چی وقت و در کجا دستگیر شده‌اند؟ چیزی گفته نشده است.

در گذشته، داعش مسئولیت حمله‌های مرگ‌بار را در مناطق مختلف افغانستان از جمله شهر کابل پذیرفته است.


فضل احمد معنوی: فهرست نامزد وزیران در آینده نزدیک به ارگ سپرده می‌شود

فضل احمد معنوی

یک حامی نزدیک به عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحۀ ملی می‌گوید، فهرست نامزد وزیران پیشنهادی از جانبِ آن‌ها تکمیل شده و در آیندۀ نزدیک به ریاست جمهوری افغانستان سپرده خواهد شد.

فضل احمد معنوی امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، در معرفی فهرستِ نامزد وزیران پیشنهادی مشکلِ جدی وجود ندارد: "لیست تکمیل است، قرار بود که یکی دو روز پیش شریک ساخته شود، اما بنابر مصروفیت طرفین چنین نشد. احتمالاً امروز (سه شنبه) و یا فردا (چهارشنبه) فهرست تسلیم داده شود."

هنوز خود آقای عبدالله در این مورد اظهار نظر نکرده است.

قبل از این محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته بود، ارگ در معرفی نامزد وزیران کابینۀ جدید مشکل ندارد. به گفتۀ او جانبِ عبدالله عبدالله تا اکنون نامزد وزیران پیشنهادی را معرفی نکرده است.

رئیس جمهور غنی در مراسم تحلیف تعهد کرد که به سیستم سرپرستی در وزارتخانه‌ها پایان می‌دهد، اما اینک با گذشت حدود چهار ماه هنوز هم وزارت‌های کلیدی مثل دفاع، داخله و خارجه را سرپرستان اداره می‌کنند.

ولسی جرگۀ افغانستان هفتهٔ گذشته گفت که حکومت باید پیش از تعطیلات تابستانی نمایندگان، نامزد وزیران را معرفی کند.

طبق توافق سیاسی ماه می میان آقایان غنی و عبدالله دو جانب در کابینۀ جدید به گونۀ پنجاه پنجاه سهم خواهند شد.

هشدار وزارت معادن افغانستان به شرکت‌های بدهکار

هارون چخانسوری، سرپرست وزارت معادن و پترولیم

وزارت معادن و پترولیم افغانستان هشدار داده که اگر شرکت‌های بدهکار همه بدهی‌های خود به این وزارت را در ظرف ۳۰ روز آینده نپردازند، دولت آن‌ها را به لوی څارنوالی معرفی می‌کند.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این اداره به رادیو آزادی گفت که محمدهارون چخانسوری، سرپرست وزارت معادن و پترولیم در نشست اعضای کمیسیون حصول قروض دولت گفت، حکومت فعلاً در شرایط حساس بحران شیوع ویروس کرونا قرار دارد و نیاز است که با شفافیت کامل، درآمد مشروع خود را جمع‌آوری کند.

آقای مطفی افزود، در این نشست تصمیم گرفته شد که اگر شرکت‌های بدهکار در مدت ۳۰ روز آینده تمامی بدهی خود را نپردازند، این وزارت آن‌ها را به کمیسیون حصول قروض دولت در لوی څارنوالی معرفی می‌کند تا در مورد تصمیم گرفته شود که ممکن است شامل ممنوع‌الخروجی و ضبط ملکیت‌ باشد.

وزارت معادن و پترولیم گفته با وجود ارائه تعهد کتبی به وزارت، از طرف شرکت‌های بدهکار هیچ نوع اقدام برای پرداخت قروض صورت نگرفته است.

مجموع بدهی‌های این وزارت ۵۵۹،۳۷۳،۰۴۱ افغانی است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG