لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲۷ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۴۰

"ماوس" که به اشارهء سر کار می کند هم ساخته شد


امروز کمتر کسی را می توان یافت که در مورد کمپوتر چیزی های نشنیده و یا هم با آن سروکار نداشته باشد. شیوه کار با کمپوتر طوریست که دساتیر به مرکز تحلیل و پروسس آن عمدتاً با فشردن دکمه های کیبورد، یا هم حرکت دادن و فشردن دکمه های ماوس ارسال می شود.

کسانیکه با کمپوتر سروکار دارند، خوب می دانند که ماوس یک بخش ظاهراً ساده، اما خیلی مهم از وسایل کمپوتر است که در سالیان اخیر خیلی متحول شده است.

در آغاز ماوس کمپوتر بطور میکانیکی کار می کرد، اما امروز با انکشاف ماوس های نوری دیگر ماوس میکانیکی را فقط می توان در ویترین موزیم ها یافت.

اما همانطوریکه رشد سیانس را نمی توان متوقف ساخت، انکشاف و مدرن سازی کمپوتر و سایر تجهیزات آن به شمول ماوس همچنان ادامه دارد. اخیراً یک مخترح ترکی نخستین ماوسی را ساخت که با اشارهء سر کار می کند. این ماوس برای استفادهء افراد معلول و کسانی ساخته شده است که دستان شان را حرکت داده نمی توانند.

هستند کسانیکه که به دلایل مختلف نمی توانند، ماوس های معمولی و یا هم لمسی را استفاده کنند.

محمدنیمو مخترح ترکی که این ماوس جدید را ساخته است می گوید که این مشکل را حل کرده است و افراد معلول می توانند به ساده گی این ماوس جدید را بکار ببرند.

شیوه کار ماوسی را که محمدنیمو ساخته است طوریست که مانند عینک پوشیده شده، در برابر چشمان و یا بالای پشانی قرار داده می شود و دکمهء فشار یا کلیک آن باید لای دندان های قرار داده شود.

دساتیر این ماوس از طریق امواج بلوتوت به پروسسر کمپوتر ارسال می شود.

محمدنیمو می گوید، دکمهء فشار یا کلیک این ماوس که لای دندان ها قرار می گیرد از مواد کاملاً صحی و ضد بکتریا ساخته شده است.

به گفتهء محمدنیمو این ماوس بطور موفقانه مورد آزمایش قرار گرفته و تا اکنون هزاران کلیک بدون اشتباه توسط آن صورت گرفته است.

در حال حاضر قیمت این ماوس جدید که با اشارهء سر کار می کند، حدود 149 دالر امریکایست، اما دیری نخواهد گذشت که با راه یافتن به بازار وسیع مانند سایر ماوس ها ارزان شود.

XS
SM
MD
LG