لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۰۶

مسلمیار: حکومت در برخی ولایات از فعالیت طالبان جلوگیری نمی‌کند


فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه

شدت ناامنی ها و گسترش فعالیت‌های طالبان مسلح در برخی ولایات بخصوص در شمال افغانستان نگرانی اعضای مشرانو جرگه را به همراه شده‌است.

فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه روز یکشنبه در نشست عمومی این جرگه گفت که اگر حکومت به بی تفاوتی هایش در پیوند به تأمین امنیت در ولایات همچنان ادامه دهد، چالش‌های امنیتی در افغانستان بیشتر خواهد شد.

وی گفت:

"در ولایات شمال ناامنی‌ها گسترش یافته است و این از بهر بی تفاوتی حکومت است. هم اکنون در بادغیس افراد وابسته به ملا هبت الله و ملا رسول به گونه آزادانه فعالیت دارند و بی تفاوتی موجود است و باید در کنار اوضاع شمال این موضوع نیز از مسئولان امنیتی پرسیده شود."

فاریاب، کندز، بادغیس، فرا، بغلان و هلمند ولایاتی استند که به گفته شماری از سناتوران در یک ماه گذشته ناامنی‌ها در این ولایات افزایش یافته است.

مشرانو جرگه افغانستان از حکومت می‌خواهد تا به این ولایات نیروهای تازه نفس با تجهیزات سنگین بفرستد.

اما پاسخ وزارت دفاع افغانستان به این خواست ها چیست؟

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز یکشنبه در صحبت با رادیو گفت که نیروهای امنیتی افغان در مناطق مختلف این کشور مخالفان مسلح دولت را سرکوب کرده‌اند.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

وی افزود:

"در تمام بخش‌های افغانستان ما عملیات‌های برنامه ریزی شده داریم. هر جایی که امنیت ضعیف باشد ما عملیات نظامی انجام می‌دهیم. نیروهای هوایی ما هم اکنون عملیات‌های شان را به پیش می‌برند. در میان گروه‌های وابسته به ملا هبت الله و ملا رسول تمام روز جنگ ادامه دارد؛ اما ما جایی که بدانیم حضور این گروه‌ها محسوس است، عملیات‌های ما را برنامه ریزی کرده و به پیش می‌بریم."

آقای وزیری می‌گوید: وزارت دفاع افغانستان برای جلوگیری از فعالیت‌های مخالفان مسلح دولت، هفده عملیات را در چهارده ولایت کشور راه اندازی کرده‌است.

در کنار این، نیروهای کماندو یازده عملیات نظامی را در بخش هایی که در آن تهدید بلند محسوس است، راه اندازی کرده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان همچنان می‌گوید نیروهای هوایی افغان در بیست و چهار ساعت گذشته هفده عملیات هوایی را در ولایت‌های کنر، ننگرهار، هلمند، فرا، هرات، بادغیس، غور، کندز و فاریاب انجام داده‌اند و در این عملیات‌ها به گفته وی تلفات سنگین به مخالفان مسلح دولت وارد شده‌است.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG