لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۴۹

سرنوشت: دشمنان صلح موفق شدند


روزنامه های چاپ امروز کابل در بیشتر مطالب و تبصره های خود به گزارش‌ها درمورد بی نتیجه ماندن گفتگوهای صلح با حزب اسلامی و انتقادات اخیر عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری درباره تقسیم قدرت در حکومت وحدت ملی پرداخته اند.

سرنوشت

سرنوشت در مطلبی زیر عنوان دشمنان صلح موفق شدند نوشته است که در مسوده نهایی توافقنامه صلح با حزب اسلامی به رهبری حکمتیار از سوی حکومت افغانستان چندین بار تعدیلات به میان آمد و شرایط وضع گردید.

نویسنده مطلب گفته است که هیئت حزب اسلامی در گفتگوهای صلح بسیار انعطاف پذیری نشان داد و تلاش کرد تا مذاکرات بین الافغانی که به ابتکار این حزب آغاز گردید بی نتیجه نمانده و مردم نا امید نشوند.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله اش در این باره نوشته است که امیدواری بر این بود که مذاکرات صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نتایج مثبت در قبال داشته باشد اما به نوشته سرمقاله نویس دیده شد که این تلاش‌ها مخلصانه نبود.

سرمقاله نویس نوشته که گلبدین حکمتیار در مقاله یی گفته است که روند صلح با شکست روبرو بوده و نویسنده می‌گوید که بر اساس برخی گزارش‌ها حزب اسلامی به تعهدات اش درست عمل نکرد.

سرمقاله نویس می‌گوید که گلبدین حکمتیار برای صلح شرایط تازه را وضع کرده بود و این شرایط سخت را هیئت حزب اسلامی پس از نهایی شدن مسوده ابتدایی با خود به کابل آورده بود.

کابل پُست

روزنامه کابل پُست در صفحه نخست اش به انتقادات اخیر عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری پرداخته است.

نویسنده مطلب این اظهارات آقای دوستم را نیز به نشر رسانده که گفته است رئیس جمهور و رئیس اجرائیه قدرت را بر اساس پنجاه درصد تقسیم کرده اند.

آقای دوستم این تقسیمات را عادلانه نخوانده و گفته است که رهبران حکومت پول های سیاه را میان هم تقسیم می‌کنند.

در مطلب به نقل از جنرال دوستم گفته شده که ارگ سعی می‌کند تا موقف مردمی وی را ضعیف نشان دهد.

کابل پُست نوشته است که رئیس جمهور غنی در صورت عدم حضور اش در افغانستان آقای دوستم را سرپرست تعین نمی‌کند و این اظهارات جنرال دوستم نیز در واکنش به همین موضوع صورت گرفته است.

سرخط

و روزنامه سرخط در سرمقاله اش گفته است که این دومین باری است که عبدالرشید دوستم انتقادات شدید علیه رهبران حکومت دارد اما به گفته نویسنده این بار بیانات جنرال دوستم بسیار واضح می‌باشد.

سرمقاله نویس می‌گوید که رئیس جمهور و معاونین اش صلاحیت های مختص به خود را دارند و به گفته نویسنده به شمول معاونین رئیس جمهور اگر کسی بخواهد در مقرری و برکناری افراد مداخله کند نتیجه آن ایجاد چالش و زیان رساندن به نظام خواهد بود.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG