لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۲۳

نادری می‌گوید: ۱۳۹۵ را سال تطبیق و عمل نام گذاشته است


سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی افغانستان

وزارت شهرسازی افغانستان سال ۱۳۹۵ را سال عمل می‌گوید و تأکید دارد که در این سال کارهای مهم از سوی این وزارت انجام خواهد شد.

ریشه کن سازی فساد اداری، فراهم سازی زمینه اشتغال برای جوانان، تشویق سکتور خصوصی برای سرمایه گذاری ها، جلوگیری از رشوه ستانی و آب رسانی به باشندگان ولایاتی که از آب آشامیدنی صحی بی‌بهره اند، از برنامه‌های مهم این وزارت است.

همچنان آغاز کار ساخت یازده هزار مسکن رهایشی که از سوی چین و قطر تمویل شده و ساخت بناهای تاریخی و فرهنگی از دیگر برنامه‌های این وزارت در سال روان خوانده می‌شود.

سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی که روز پنجشنبه در نشست خبری در کابل سخن می‌زد گفت با عملی شدن این برنامه ها، امسال این وزارت تحرک اقتصادی را در کشور بمیان خواهد آورد.

وی گفت:

"سال ۱۳۹۵ را سال تطبیق و عمل نام گذاشته ام. ایجاد اشتغال، تحرک اقتصادی و رونماسازی تغییر مثبت در شهرها، بنیادی‌ترین اهداف ما را می‌سازد که برای تحقق آن برنامه‌های گسترده‌یی روی دست داریم، اما نبود امنیت، فساد اداری و فرار سرمایه از کشور چالش بزرگی در برابر ما است."

پیش از این رئیس جمهور غنیگفته است که برای ساخت بناهای تاریخی، تغییر مثبت در شهرها برنامه‌های کوتاه مدت و دراز مدت در نظر دارد.

آقای غنی گفته بود برای عملی سازی تمامی برنامه‌های توسعه شهری، "شورای عالی توسعه شهری" را ایجاد کرده است کهاین شورا مشکلات در شهرها را در بخش‌های مختلف به شمول مسکن حل می‌سازد.

اما عباس ابراهیم زاده یکی از نماینده گان مردم در ولسی جرگه در این باره که چگونه باید به چالش‌ها در برابر پروژه‌های انکشافی پایان داد می گوی:

" با برنامه‌های که وزارت شهرسازی روی دست دارد، اگر به همین گونه پیش برود، این وزارت یک وزارت ممتاز خواهد بود؛ اما نخستین چیزی که نیاز است امنیت است که باید حکومت اگر به راستی یک کشور آباد می‌خواهد، به آن رسیدگی کند و در گام بعدی فساد را ریشه کن سازد."

آقای ابراهیم زاده به این نظر است تا هنگامیکه حکومت برای برداشتن بستر ناامنی‌ها و ریشه کن سازی فساد اداری دست به کار نشود، عملی سازی پروژه‌های زیربنایی و بازگشتاندن سرمایه‌ها به کشور ناممکن خواهد بود.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG