لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۱۳

کشور‌های عضو ناتو نقش شانرا در افغانستان پُر رنگتر می‌سازند


نشست سران ناتو امروز آغاز شد و از همین حالا کشور‌های عضو پیمان اتلنتیک شمالی به ادامۀ کمک با افغانستان تمایل نشان می‌دهند.

وزیر دفاع امریکا اشتن کارتر دیروز در وارسا، پایتخت پولند گفت: ناتو از تصمیم واشنگتن برای حفظ ۸۴۰۰ سربازش در افغانستان استقبال کرد.

بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا قبلآ گفته بود که شمار سربازان کشورش در افغانستان را تا پایان سال به ۵۵۰۰ نفر کاهش خواهد داد، امام بعداً این تصمیم تغییر کرد.

اشتن کارتر در آستانۀ اجلاس سران کشور‌های عضو ناتو گفت: دیگر کشور‌های عضو این پیمان که بخشی از ماموریت حمایت قاطع استند نیز پشتیبانی خود از نظامیان افغان را اعلام کرده‌اند.

همزمان با این آسترالیا امروز گفت: ۳۰۰ میلیون دالر دیگر را تا سال ۲۰۲۰ در اختیار نیروهای امنیتی افغان قرار می‌دهد – یعنی سالانه ۱۰۰ میلیون دالر.

آسترالیا همچنان ماموریت سربازانش در افغانستان را برای شش ماه دیگر – یعنی تا اواسط سال ۲۰۱۷ تمدید کرد و گفت: این احتمال هم وجود دارد که ماموریت این نظامیان برای مدت طولانی تر تمدید شود.

۲۷۰ نظامی آسترالیایی در کابل مستقر اند و ماموریت اصلی‌شان آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است.

قرار بود این ماموریت در پایان امسال یعنی تا پنج ماه دیگر پایان یابد، اما افزایش در نا آرامی‌های افغانستان ظاهراً سبب شد تا کشور‌های عضو ناتو ماموریت‌شان را تمدید کنند.

امروز روز نخست جلسۀ دو روزه رهبران کشور‌های عضو ناتو است.

رهبران افغانستان، رئیس جمهور اشرف غنی و رئیس اجرائیه عبدالله عبدالله نیز برای اشتراک درین نشست، به وارسا پایتخت پولند رفته اند.

XS
SM
MD
LG