لینک های دستیابی پذیر

حامد کرزی: افغان‌ها باید به آینده امیدوار باشند


لاس انجلس تایمز

روزنامه لاس انجلس تایمز چاپ امریکا در شماره دیروزش، مطلبی را به اساس مصاحبه این روزنامه با حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان نشر کرده‌است.

در بخشی از این مطلب آمده‌است که صدها مرد، زن و طفل در روزهای عید برای دیدار با حامد کرزی بیرون خانه وی در کابل صف می‌بندند.

نویسنده مطلب این مصاحبه را با آقای کرزی در خانه اش که در نزدیک ریاست جمهوری موقعیت دارد، انجام داده‌است.

روزنامه می‌نویسد: حامد کرزی که در زمان دشوار افغانستان را برای سیزده سال رهبری کرد از دید بسیاری افغان‌ها دارای برخورد خوب اجتماعی است و یک رهبر جذاب برای آنها معلوم می‌شود.

آقای کرزی به لاس انجلس تایمز گفته است: " افغان‌ها باید به آینده امیدوار باشند، ما باید ناکام نه بلکه کامیاب شویم."

در مطلب روزنامه این سخن حامد کرزی یک تغییر واضح در موقف اش دانسته شده‌است.

لاس انجلس تایمز نوشته است که وی در سال ۲۰۱۴ قدرت را به جانشین اش واگذار کرد و هر از گاهی بر متحدان امریکایی خود انتقاد می‌کرد و محبوبیت اش بسیار کم شده بود.

در ادامه مطلب آمده‌است که صحن حویلی خانه آقای کرزی پُر از وسایط زرهی نیز می‌باشد که مربوط به مقام‌های‌ فعلی و پیشین است.

روزنامه می‌نویسد: چهره‌های که در زمان انجام مصاحبه با حامد کرزی در آنجا حضور داشتند یکی محمد عمر داوودزی منتقد سرسخت حکومت فعلی و دیگری عبدالرب رسول سیاف یک رهبر پیشین جهادی بود.

داوودزی و سیاف شورای را زیر نام حراست و ثبات ایجاد کرده‌اند و در آن بسیاری از مقام‌های حکومت حامد کرزی گردهم آمده و خواهان اصلاحات در حکومت فعلی اند.

لاس انجلس تایمز می‌نویسد که این دید و بازدیدها چنین شایعات را گرم نموده‌است که حامد کرزی در توطئه چینی علیه حکومت محمد اشرف غنی نقش فعال دارد.

اما آقای کرزی این را رد می‌کند.

روزنامه تورنتو ستار

روزنامه تورنتو ستار چاپ کانادا در شماره تازه‌اش مقالۀ را در مورد ادامه کمک‌های مالی و نظامی آن کشور به افغانستان نشر کرده‌است.

در آغاز مطلب آمده‌است که کانادا تعهد کمک بیشتر مالی را به افغانستان در حالی سپرد که دیگر کشورهای متحد گفته اند که برای مبارزه در برابر خشونت‌های فزاینده در افغانستان یک تعداد نظامیان خود را درین کشور حفظ می‌کنند.

تورنتو ستار می‌نویسد که حکومت لبرال کانادا در نظر دارد تا بیش از۱۵۰ میلیون دالر را برای پروژه‌های امداد رسانی و کمک با نیروهای امنیتی افغانستان سالانه اختصاص بدهد.

با این، تعهد کانادا که حکومت محافظه کار این کشور در سال ۲۰۱۲ سپرده بود، تجدید می‌شود.

بر مبنای تعهد تازه کانادا، کمک‌های این کشور الی سال ۲۰۲۰ میلادی ادامه می‌یابد.

در مطلب روزنامه آمده‌است که جستن ترودو صدراعظم کانادا به روز جمعه با رئیس جمهور محمد اشرف غنی در وارسا ملاقات کرد و این تعهد کشورش را به روز شنبه در اجلاس سران ناتو اعلان نمود.

تورنتو ستار می‌نویسد که ادامه کمک مالی کانادا، شراکت این کشور با افغانستان را به نزدیک به دو دهه می‌رساند.

XS
SM
MD
LG