لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۲۸

برای سه ایرانی و یک تبعه خارجی در ایران کیفر خواهی شد


ایران اعلان کرد که کیفر خواست سه ایرانی دارای تابعیت دوگانه و یک فرد خارجی که در این کشور بازداشت شده‌اند، صادر شده‌است.

این چهار نفر که با بریتانیا، کانادا وامریکا ارتباط دارند گمان می‌رود همه از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

علت بازداشت آنها هنوز روشن نیست ولی شوهر یکی از محبوسین گفته است که سپاه پاسداران به آنها خبر داده‌اند که او درصورت رها خواهد شد که حکومت بریتانیا خواسته‌های تهران را بپذیرد.

خبرگزاری میزان به نقل از سارنوال تهران عباس جعفری دولت آبادینام‌های محبوسین را چنین معرفی کرده‌است.

هما هودفر، ایرانی کانادایی پروفیسر متقاعد پوهنتون کونکوردیا درمونتریال.

سیامک نمازی
سیامک نمازی

سیامک نمازی، ایرانی امریکایی، تجارت پیشه‌ای که برای نزدیکی روابط دو کشور میانجیگری کرده و پدر وی هم در ایران نگهداشته شده‌است.

نازنین زاغری راتکلیف، ایرانی بریتانوی که برای موسسۀ تامسون رویترز جناح خیریۀ خبرگزاری رویترز کار می‌کرد.

و نزار زکا، لبنانی ساکن امریکا که برای حکومت این کشور هم کار کرده‌است.

این چهار نفر به ارتباط قضیه‌های جداگانه سال گذشته بازداشت شدند.

اعضای خانواده و نمایندگان آنها می‌گویند که آنها مرتکب کدام جنایت نشده‌اند.

با اینکه اعلامیۀ دولت آبادی سارنوال تهران در بارۀ اتهامات که بر این چهار نفر وارد شده‌است چیزی نگفت، اما رسانه‌های ایران قبلاً خانم زاغری راتکلیف را به چیزیکه آنرا مشارکت در پروژه‌های "براندازی نرم" رژیم ایران خواندند متهم نموده و آقای زکا را جاسوس معرفی کرده‌اند.

اعلامیۀ آقای دولت آبادی گفت که هفت نفر دیگر به ارتباط نا آرامی های پس از انتخابات جنجال برانگیز سال ۲۰۰۹ متهم شده‌اند.

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد. یعنی کسانیکه بازداشت شده‌اند، نمی‌توانند کمک مشورتی دریافت کنند.

در قضیه‌های قبلی افراد تابعیت دوگانه چون بازداشت جیسن رضائیان خبرنگار روزنامۀ واشنگتن پُست، مقامات در ابتدا لایحۀ اتهام را بدون تفصیلات اعلان کردند.

سپس رسانه‌های که روابط نزدیک با ارگان‌های امنیتی دارند تفاصیل اتهامات را برملا ساختند. کسانیکه به ارتباط مسایل امنیت ملی بازداشت شوند در محاکم انقلاب از سوی سپاه پاسداران عقب درهای بسته محاکمه می‌شوند. رضائیان محکوم شد ولی سپس در یک بخشی از تبادلۀ زندانیان میان ایران وامریکا رها ساخته شد.

در حالیکه ایران هنوز علناً خواهان کدام تبادلۀ دیگر زندانیان نشده است، کارشناسان به این باور اند که افراد بازداشت شده امکان دارد از سوی تندروان چون کارت چانه زنی استفاده شوند.

XS
SM
MD
LG