لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۰:۵۷

اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا وارد کابل شد


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا سال گذشته در جریان کنفرانس مطبوعاتی در کابل

اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده پیش از چاشت پیش از چاشت روز سه شنبه در یک سفر از قبل اعلام ناشده نخست به میدان هوایی بگرام و از آنجا به کابل آمد.

آقای کارتر در جریان این سفرش با محمد اشرف غنی رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و برخی مقامات دیگر افغان دیدار خواهد کرد.

گزارش‌ها می‌رسانند که سلسله ملاقات میان آقای کارتر و مقامات افغان آغاز شده‌است.

کار تر در حالی به افغانستان سفر می‌کند که بارک اوباما رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که تا اخیر سال ۲۰۱۷ میلادی ۸۴۰۰ سرباز امریکایی دراین کشور حضور خواهند داشت.

پیش از این پلان امریکا این بود که پس از سال ۲۰۱۶ میلادی تنها حدود ۵۵۰۰ سرباز امریکایی در این کشور حضور داشته باشند اما پس از درک وضعیت افغانستان تصمیم در این باره تغییر کرد.

البته این تصمیم امریکا پس از آن اتخاذ شد که وضعیت امنیتی در افغانستان شکننده توصیف گردید و بر علاوه طالبان مسلح، گروه داعش و جنگجویان خارجی نیز در این کشور فعالیت دارند.

سفر اشتون کارتر در حالی به افغانستان صورت می‌گیرد که در نشست وارسا کشورهای عضو ناتو تعهداتی خوبی با این کشور انجام دادند و تصمیم گرفتند که تا سال ۲۰۲۰ میلادی سالانه پنج میلیارد دالر با نیروهای امنیتی افغان کمک خواهند کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت که آنان توانستند قناعت ناتو و جامعه جهانی را فراهم کرده و آنان با نیروهای امنیتی افغان کمک‌های‌شان را ادامه دهند.

محب الله شریف کارشناس مسایل سیاسی در مورد سفر آقای کارتر به کابل می‌گوید:

"امریکایی‌ها بر حضور نیروهای‌شان در افغانستان بسیار حساب می‌کنند و وی در این جا حضور نیروهای امریکایی و تأثیرات آنان بر وضعیت این کشور را بررسی می‌کند، همچنان وضعیت امنیتی افغانستان را که نیروهای خارجی با آن روبرو هستند نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. من فکر می‌کنم که وی در مورد فیصله تازه امریکا یعنی حضور سربازان بیشتر امریکایی در این کشور نیز با قوماندانان امریکایی در این کشور گفتگو می‌کند."

آقای شریف همچنان می‌گوید که سفر آقای کارتر به کابل نشان دهنده این هم است که حکومت افغانستان باید تعهدات صورت گرفته در نشست وارسا را عملی کند.

محب الله شریف دراین باره می‌گوید:

"سفر آقای کارتر نشان دهنده این هم است که حتی اگر در امریکا حکومت جدید هم بیاید ممکن تعهدات‌اش با افغانستان را تکرار کند. این سفر این را به یاد مقامات افغان خواهد داد که با جهانیان تعهداتی دارد و باید به آن عمل کند و کمک‌های جامعه جهانی را باید بگونه شفاف و مسئولانه به مصرف برساند".

قرار است محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا عصر امروز در یک نشست مشترک خبری پیرامون وضعیت افغانستان و تعهدات و همکاری‌های ایالات متحده امریکا با این کشور سخن بگویند.

افغانستان از سیاست دوگانه پاکستان نیز بارها انتقاد کرده و گفته است که این کشور جنگ نیابتی را در افغانستان به پیش می‌برد.

محب الله شریف کارشناس مسایل سیاسی نیز می‌گوید که مقامات افغان نگرانی‌شان از مداخلات دوامدار پاکستان در این کشور را نیز با آقای کارتر در میان خواهند گذاشت.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG