لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۱

به اتهام کودتای ناکام ترکیه یک قوماندان و یک قاضی بازداشت شدند


حکومت ترکیه به سلسلۀ گرفتاری متهمان و مظنونین تلاش ها برای کودتای ناکام شب شنبه در این کشور، یک قوماندان بلند رتبه و یک قاضی پیشتاز را دستگیر کرده است.

همچنان گزارش می‌شود که در نتیجه این کودتای ناکام ۲۶۵ نفر کشته بیش از یک هزار دیگر زخمی شده اند.

مقامات ترکیه می‌گویند، جنرال دستگیر شده به اتهام تلاش برای انجام کودتا شب شنبه ایردل اوزتُرک نام دارد که نیروهای واکنش سریع ناتو را رهبری می‌کرد.

گزارش ها همچنان می‌گویند که این جنرال عضو گروه از نظامیان ترکیه بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی رهبری نیروهای آیساف را در افغانستان به عهده داشت.

حکومت ترکیه به سلسلۀ گرفتارهای متهمان این کودتا همچنان امر بازداشت ۲۷۵۰ قاضی را صادر کرده است.

سرپرست لوی درستیر اردو ترکیه می‌گوید، که طراحان این کودتا اکثراً افسران نیروهای هوایی این کشور بودند.

هرچند حکومت ترکیه می‌گوید، کنترول را در دست دارد و کودتا ناکام شده، اما رجب طیب اردوغان از طرفدارانش خواسته است که در سرک ها باقی بمانند تا از تلاش های یک کودتا دیگر جلوگیری کنند.

از سوی هم وزارت دفاع ترکیه از احتمال درگیری بین طرفداران حکومت و کودتاچیان نیز خبر می‌دهند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، فتح الله گولین رهبر روحانی و مخالف سیاسی خود را به راه اندازی این کودتا متهم کرده و خواهان استرداد وی شده است.

آقای گولین در ایالت پنسیلوانیا امریکا به سر می‌برد.

فتح الله گولین رهبر روحانی و مخالف سیاسی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه
فتح الله گولین رهبر روحانی و مخالف سیاسی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه

در این حال جان کری وزیر امور خارجه امریکا دیروز گفت که واشنگتن در مورد تقاضای رئیس جمهور اردوغان در ارتباط استرداد فتح الله گولین غور می‌کند.

"نه، ما چنین تقاضای را در مورد فتح الله گولین تاکنون بدست نیآورده ایم. اما پیشبینی می‌کنیم که چنین خواستی مطرح می‌شود. آشکار است که ما مانند همیشه از حکومت ترکیه می‌خواهیم که در این مورد اسناد و شواهد قانونی ارائه کند. ایالات متحده امریکا اسناد را بررسی کرده و به طور مناسب در این باره قضاوت می‌کند."

اما حکومت ترکیه تاکنون به طور رسمی از ایالات متحده امریکا چنین چیزی را نخواسته است.

ایران و عربستان سعودی دو قدرت منطقه از برگشت وضعیت عادی در ترکیه و باقی ماندن رجب طیب اردوغان بر قدرت اینکشور، استقبال کرده است.

اسرائیل کودتای ناکام بر ضد حکومت ترکیه را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG