لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۲۵

توماس: احتمال می‌رود حمله کنندۀ اخیر در جرمنی پاکستانی باشد


مقامات جرمنی می‌گویند، نو جوانی که در هفتۀ جاری در یک ریل بالای سیاحان حمله کرد، احتمال دارد افغان نبوده، پاکستانی باشد.

توماس دومایزیری وزیر داخله آلمان می‌گوید که علایم بدست آمده نشان دهنده این است که احتمال می‌رود حمله کننده بر راکبین یک ریل در این کشور افغان نه بلکه یک تبعه پاکستانی باشد.

در همین حال در گزارش‌های مقدماتی گفته شده بود که این نوجوان افغان است، اما اینک مقامات جرمنی می‌گویند، نو جوانی که اخیراً در ریل بالای سیاحان حمله کرد احتمال دارد افغان نبوده، پاکستانی باشد.

به نوشتۀ آژانس خبری فرانس پرس، مقامات نزدیک به نیروهای امنیتی جرمنی به آژانس خبری فرانس پرس گفته اند، آن‌ها فکر می‌کنند که احتمال دارد این حمله کننده هنگام وارد شدن به جرمنی در سال ۲۰۱۵ خود را افغان وانمود کرده باشد.

این نوجوان هفده ساله هفتۀ جاری در یک ریل در منطقۀ باواریا جرمنی با تبر بالای راکبین حمله کرد و در نتیجۀ آن پنج تن زخمی شدند که وضعیت دو تن آن‌ها وخیم خوانده شده‌است.

این نوجوان با تبر بالای راکبین ریل حمله کرد.
این نوجوان با تبر بالای راکبین ریل حمله کرد.

شورشیان گروه دولت اسلامی (داعش) یک ویدیوی این نوجوان را پخش کردند که به این گروه ابراز وفاداری کرده‌است.

حمید صدیق سفیر افغانستان در جرمنی هم در صحبت با رادیو آزادی با ابراز اینکه از مقامات آلمان خواسته‌است تا در مورد هویت این نوجوان که به نام افغان معرفی شده‌است بطور دقیق تحقیق کنند، گفت:

"هویت صد در صد وی ثابت نشده‌است، اکثریت مهاجرین از ممالک دیگر هم به این‌جا می‌آیند و فکر می‌کنند اگر به نام افغان باشند، سهولت‌های را در آلمان خواهند داشت خود را افغان معرفی می‌کنند. بسیاری‌ها به زبان‌های فارسی و یا پشتو به یک لهجۀ متغیر با زبان‌های ملی افغانستان صحبت می‌کنند، به همین لحاظ من اثبات صد در صد در مورد افغان بودن این شخص ندارم. تحقیقات جریان دارد، ما با مقامات آلمانی در تماس هستیم، آن‌ها اگر موضوع را که صد در صد هویت او را ثابت کند بیابند، به ما خواهند گفت."

شبکۀ تلویزیونی زید. دی. اف (ZDF) جرمنی گزارش داده‌است که در ویدیوی پخش شده توسط شورشیان گروه دولت اسلامی این نوجوان که توسط پولیس کشته شد از جملاتی استفاده می‌کند که در افغانستان معمول نبوده، بلکه در پاکستان از آن‌ها استفاده می‌شود.

در نتیجۀ این رویداد پنج تن زخمی شدند که وضعیت دو تن آن‌ها وخیم خوانده شده‌است.
در نتیجۀ این رویداد پنج تن زخمی شدند که وضعیت دو تن آن‌ها وخیم خوانده شده‌است.

متخصصان نیز تشخیص کرده‌اند که لهجۀ وی به وضاحت پاکستانیست.

شبکۀ تلویزیونی زید. دی. اف (ZDF) جرمنی گفته‌است، نام "محمد ریاض" که نوجوان در ویدیو به آن یاد می‌شود با اسناد وی مطابقت ندارد. نام او در اسناد راجستر شده در جرمنی "ریاض خان" است.

حمید صدیق سفیر افغانستان در جرمنی نیز گفته‌است که نام حمله کننده یک نام معمول در افغانستان نیست.

مقامات جرمنی گفته‌اند که در بین اشیای متعلق به حمله کننده در اتاق وی یک بیرق رسم شدۀ شورشیان گروه دولت اسلامی، نامۀ خودکشی و یک نامۀ او را که برای پدرش نوشته شده‌است، یافته اند و تحقیقات در مورد این رویداد ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG