لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۳۰

پیامد‌های ناگوار ازدواج‌های اجباری؟


در کنار سایر معضلات و خشونت‌ها یکی هم ازداوج‌های اجباری و ناخواسته است که جوانان اعم از دختر و پسر در افغانستان به دلیل عرف و عنعنات ناپسند قربانی ازدواج‌های تحمیلی می‌شوند.

بعضی از خانواده‌ها فکر می‌کنند تنها کسانی هستند که می‌دانند راه سعادت و خوشبختی فرزندانشان کدام است و برای اینکه آنان را در دنیایی خوشبختی بیبینند از هر شیوه‌ای جهت وادار کردن به ازدواج اجباری استفاده می‌کنند که متأسفانه گرفتار سرنوشت‌های غم انگیز می‌شوند.

در بسیاری از مناطق افغانستان بیشتر خانواده‌ها از همان دوران کودکی به فرزندان خود می‌فهمانند که حق انتخاب همسر را در آینده ندارند زیرا رسم و رواج و عنعنات حکم می‌کند که حق ازدواج جوانان به دست و خواست والدین می‌باشد.

روان شناسان می‌گویند: زندگی بر اساس جبر، مقام و پول دوامدار نبوده و ازدواج‌های اجباری از نگاه روان شناسی یک ازدواج ناکام بوده و پیامد های منفی را به باور می‌آورد.

دین اسلام هم ازدواج‌های تحمیلی یا اجباری را کار ناروا تلقی می‌کند و برای دختر و پسر حق انتخاب همسر را داده‌است. استاد نورالله کوثر عضو دینی اکادمی علوم افغانستان می‌گوید: نکاح که به رغبت و اجبار باشد در اسلام قابل قبول نیست.

با کلیک نمودن روی لینک زیر می‌توانید برنامه بشنوید.

ترتیب کننده برنامه هوای تازه: فروزان حبیب زاده

XS
SM
MD
LG