لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۳۱

نشست سه جانبۀ کابل: به تعهدات خود متعهد خواهیم بود


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید نشست سه جانبۀ افغانستان، پاکستان و ماموریت حمایت قاطع که به روز سه‌شنبه در کابل برگزار شده بود روی برخی از مشکلات سرحدی گفتگو صورت گرفت و با اتخاذ یک سلسله تصامیم پایان یافت.

هیئت پاکستانی صبح امروز به هدف شرکت در این نشست سه جانبه وارد کابل گردید.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت هر سه جانب پذیرفتند که به فیصله‌های این نشست متعهد باقی می‌مانند.

وزیری: هر سه جانب پذیرفتند که به فیصله‌های این نشست متعهد باقی می‌مانند.
وزیری: هر سه جانب پذیرفتند که به فیصله‌های این نشست متعهد باقی می‌مانند.

آقای وزیری درمورد تصامیم مهم این نشست به رادیو آزادی گفت:

"در این نشست روی مسایلی دو طرف خط بحث صورت گرفت و تمرکز بیشتر آن به راپور های کشفی از گروه‌های تروریستی بود که از خط عبور و مرور می‌کنند، در برخی محلات قطعات ما موجود استند که با آنان نیز روی کدام مسایلی سؤتفاهم شده‌باشد، روی این سؤتفاهم‌ها نیز بحث صورت گرفت، فیصله شد که آنان کوشش خواهند کرد تا فیصله‌های که در این نشست صورت گرفته به آن متعهد باقی بمانند و مشکلاتی که در دو طرف پیدا می‌شود برای آن راه‌حل جستجو گردد."

اما آقای وزیری این‌را واضح نساخت که روی مشکلات به وجود آمدۀ اخیر در منطقۀ تورخم با هیئت پاکستانی گفتگو صورت گرفت یانه؟

اخیراً ساخت تأسیسات از سوی پاکستان در گذرگاه تورخم باعث درگیری میان نیروهای افغان و پاکستانی گردیده و به همین دلیل راه تورخم برای چند روز مسدود گردید.

نشست سه جانبۀ نمایندگان افغانستان، پاکستان و ماموریت حمایت قاطع از دو سال به این طرف بنام میکانیزم تخنیکی و نظامی به شکل نوبتی دراسلام‌آباد و کابل برگزار می‌گردد.

اما شماری از کارشناسان افغان به نشست سه جانبۀ افغانستان، پاکستان و ماموریت حمایت قاطع خوشبین نبوده می‌گویند، پاکستان با این کار می‌خواهند تا فشارهای بین‌المللی را بالای خود کاهش بدهد.

احمد سعیدی دیپلومات سابق افغانستان در پاکستان می‌گوید که پاکستان در این گونه نشست‌ها می‌خواهد فشارهای بین‌المللی را بالای خود کاهش دهد.

سعیدی: پاکستان در این گونه نشست‌ها می‌خواهد فشارهای بین‌المللی را بالای خود کاهش دهد.
سعیدی: پاکستان در این گونه نشست‌ها می‌خواهد فشارهای بین‌المللی را بالای خود کاهش دهد.

وی گفت:

"به باور من تا زمانی‌که پاکستان شبکه تروریستی حقانی‌را از بین نبرده و در مورد مسدود ساختن شورای کویته، پشاور و میرانشاه تصمیم درست را اعلام نکند نباید افغانستان و امریکا برای مذاکره حاضر شوند چون به جریان افتادن مذاکره کدام سودی به نفع صلح نخواهد داشت."

وی همچنان گفت پاکستان تا زمانی که درعمل ثابت نسازد با افغانستان به شکل صادقانه همکاری می‌کند این گونه نشست‌ها نتیجۀ را درپی نخواهد داشت.

آقای سعیدی همچنان گفت این گونه نشست‌ها بین افغانستان و پاکستان در کنار این‌که مؤثریت خوب ندارد درضمن کمک می‌کند که جنگ در این کشور شدت بیشتر گیرد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG