لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۲۸

هیواد: درمورد هلیکوپتر پاکستانی در لوگر باید بررسی شود


نشست اضطراری یک هلیکوپتر پاکستانی در ولسوالی ازره ولایت لوگر و گروگان شدن سرنشینان آن از سوی طالبان از مهمترین مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل است.

سرخط

روزنامه سرخط در مطلبی نوشته است که هلیکوپتر نوع ام ۱۷ پاکستان در ولسوالی ازره اما حکومت افغانستان در خواب.

در مطلب گفته شده که طیاره های کشفی پاکستان همه روزه داخل خاک افغانستان می‌شود و ممکن هدف آن انتقال طالبان مسلح و متخصصین نظامی پاکستان به این کشور باشد.

سرخط در مطلبی جداگانۀ نوشته است که طالبان مسلح به پاکستان اطمینان داده که سرنشینان هلیکوپتر محفوظ هستند.

ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله اش گفته است که اگر حریم فضایی افغانستان مصئون می‌بود چرا طیاره های کشورهای دیگر بگونه مرموز داخل خاک این کشور می‌شد.

سرمقاله نویس گفته است که داشتن امکانات برای نگهداری حریم فضایی و زمینی از اولویت های حاکمیت ملی هر کشور بوده اما به نوشته سرمقاله نویس افغانستان از داشتن آن محروم است.

به باور سرمقاله نویس، نشست اضطراری هلیکوپتر پاکستانی در ولسوالی ازره ولایت لوگر صدها پرسش را به میان آورده اما حکومت افغانستان گفته است که اجازه استفاده از حریم فضایی این کشور به این هلیکوپتر داده شده بود.

کابل پُست

روزنامه کابل پُست نشست اضطراری هلیکوپتر پاکستانی در خاک افغانستان را تجاوز بر حریم این کشور دانسته است.

در مطلب به نقل از کارشناسان گفته شده که نیروهای دفاعی افغانستان باید این هلیکوپتر را هدف قرار می‌دادند بخاطریکه به باور آنان خلاف قانون داخل خاک این کشور شده بود.

نویسنده مطلب گفته است که این هلیکوپتر هدف استخباراتی داشته و یاهم به منظور حمایت از طالبان مسلح داخل خاک افغانستان شده‌است.

هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله اش نوشته است که درمورد نشست اضطراری و آتش گرفتن این هلیکوپتر باید بررسی های همه جانبه صورت گیرد.

در سرمقاله به نقل از مقامات پاکستانی گفته شده که این هلیکوپتر به هدف ترمیم به ازبیکستان و از آنجا به مسکو در حرکت بود.

سرمقاله نویس گفته است که نشست اضطراری این هلیکوپتر در ولسوالی ازره این احتمال را تقویت می‌کند که ممکن هدف آن انتقال افراد به منظور حمایت از طالبان مسلح بوده باشد.

هیواد نوشته است که این هلیکوپتر به علت مشکل تخنیکی آتش نگرفته بلکه بخاطر پنهان سازی مداخلات پاکستان پس از نشست اضطراری عمداً به آتش کشیده شده‌است.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG