لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۵۰

تبصرۀ نیویارک تایمز در مورد درگیری جاری در هلمند


وضعیت امنیتی هلمند و نگرانی از ناحیه جنگ‌ها، توجه شماری از رسانه های جهان را به خود جلب کرده‌است.

نیویارک تایمز

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز در مطلبی می‌نویسد، نیرو های امنیتی افغان تلاش می‌کنند تا جلو حملات چندین هفته یی طالبان مسلح را بگیرند.

به نوشته روزنامه، نیرو های افغان تا حد زیادی به حمایت هوایی نیرو های بین المللی اتکا می‌کنند.

نیویارک تایمز در ادامه می‌نویسد، با آنکه مقام های افغان و امریکایی تأکید می‌کنند که نخواهند گذاشت یک شهر دیگر سقوط کند، اما با توجه به اختلاف های سیاسی حکومت در کابل و بحث انتخابات ریاست جمهوری امریکا، باشنده های هلمند و برخی مقام ها تخمین می‌کنند که لشکرگاه عملاً محاصره‌است.

روزنامه همچنان می‌افزاید، راه های اساسی که شهر لشکرگاه را با سایر مناطق ارتباط می‌دهد و همچنان شاهراهی که ارتباط هلمند را از لحاظ اقتصادی و نظامی با ولایت کندهار برقرار می‌کند، در چند روز گذشته بارها در نتیجه منفجر ساختن پُل ها توسط طالبان مسدود شده‌است.

به نوشته نیویارک تایمز، مردم برای رفت و آمد شان مجبور شده‌اند از راه های دشوار و خامه استفاده کنند.

در این راه ها هم طالبان مسلح پوسته افراز کرده‌اند.

شماری از تاجران، کسبه کاران و کارمندان نهاد های غیر دولتی تلاش می‌کنند تا شهر لشکرگاه را ترک کنند اما بندش راه ها، برای آنها نیز مانع خلق کرده‌است.

طالبان مسلح چند ماه پیش منطقه باباجی را در نزدیکی لشکرگاه گرفتند و در هفته های گذشته، حملات خود را بر نادعلی افزایش دادند.

این ولسوالی با شهر لشکرگاه فقط ده کیلومتر فاصله دارد.

روزنامه نیویارک تایمز اظهارات احمد شیرزاد یک باشنده لشکرگاه را هم نقل کرده که می‌گوید، شماری از مردم از مناطق جنگ زده به لشکرگاه آمده اند و اگر طالبان این شهر را بگیرند، چی خواهد شد؟

به گفته شیرزاد، باشنده های هلمند از مدت ها شاهد جنگ ها بوده اند و حالا از زنده‌گی بیزار شده‌اند.

او می‌گوید: خوشحال می‌شود که طالبان یا ناتو آنها را بکشند تا از زنده‌گی دشوار نجات یابند.

اندیپندنت

روزنامه آسترالیایی اندیپندنت به ربوده شدن یک شهروند اینکشور با یک امریکایی از کابل پرداخته است.

روزنامه می‌نویسد، این دو تن که با پوهنتون امریکایی در کابل کار می‌کردند، در راه رسیدن به اقامتگاه شان از سوی افراد مسلح نا معلوم اختطاف شدند.

به باور اندیپندنت، افغانستان که با شورش های طالبان مسلح روبرو است، از چندی به اینسو شاهد اختطاف شماری از خارجی ها بوده است.

روزنامه به نقل از وزارت خارجه آسترالیا هم نوشته که در خبرنامه اش گفته است، به شهروندان اینکشور توصیه می‌کند تا به افغانستان نروند زیرا امنیت در آنجا خیلی خطرناک است.

XS
SM
MD
LG