لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۵

مهاجرین مؤقتاً برگشتۀ افغان از پاکستان به خانۀ‌شان رفته نمی‌توانند


برخی از مهاجرین افغان که برای مدت کوتاه به افغانستان آمده‌اند می‌گویند برای‌شان اجازۀ برگشت دوباره به پاکستان داده نمی‌شود.

آنان می‌گویند، هرچند کارت‌های قانونی مهاجرت در دست دارند اما نیروهای پاکستانی مانع رفتن آنان به آن‌ کشور شده‌اند.

با آنکه پاکستان میعاد اقامت مهاجرین افغان در آن‌ کشور را تا اخیر سال روان میلادی تمدید کرده‌است اما برخی مهاجرین افغان که کارت‌های مهاجرت نیز دارند شکایت می‌کنند که با ممانعت نیروهای پاکستانی روبرو می‌شوند.

شماری از مهاجرین که در این اواخر برای مدت کوتاه به افغانستان آمده‌اند می‌گویند هم اکنون نمی‌توانند دوباره نزد خانواده‌های‌ شان به پاکستان برگردند.

عزیز احمدزی یک تن از این مهاجرین می‌گوید:

"روز سوم عید بخاطر یک واقعه به این محل آمده بودم خانواده‌ام نیز با من بود اکنون در این جا هستیم و برخې از اعضای فامیل ما در پاکستان است تا اینکه بتوانیم دوباره بروم و تصمیم آمدن را بگیریم."

آقای احمدزی می‌گوید در حال حاضر حدود دو هزار افغان که مدرک قانونی مهاجرت نیز در اختیار دارند تنها در ننگرهار با این مشکل روبرو بوده و بدون پاسپورت نمی‌توانند دوباره به پاکستان بروند.

UNHCR: حدود ۳۳ هزار افغان در جریان ۲۰۱۶ میلادی به افغانستان عودت کرده‎اند.
UNHCR: حدود ۳۳ هزار افغان در جریان ۲۰۱۶ میلادی به افغانستان عودت کرده‎اند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین یا "UNHCR" می‌گوید حدود ۳۳ هزار افغان در جریان سال ۲۰۱۶ میلادی به افغانستان عودت کرده‎اند.

این کمیشنری گفته‎است که ۱۳ هزار آنان تنها در ماه جولای سال جاری میلادی به این کشور برگشته‎اند.

مسئولان این اداره می‌گویند که برای هر خانواده عودت کننده ۴۰۰ دالر امریکایی کمک صورت می‎گیرد.

مهاجرین افغان می‎گویند پس از تیره شدن روابط میان افغانستان و پاکستان و درگیری اخیر در تورخم، پاکستان آنان را سخت تحت فشار قرار داده‎اند.

حکومت پاکستان برای مهاجرین افغان که دارای اسناد قانونی هستند تا اخیر سال جاری میلادی اجازۀ اقامت در آن کشور داده‌است.

در این حال مقامات وزارت مهاجرین وعودت کننده‌گان افغانستان می‌گویند برای حل این معضل با مقامات پاکستانی در تماس هستند.

اسلام‌الدین جرأت سخنگوی این وزارت می‌گوید تلاش می‌وزرند تا برای مهاجرین افغان که برای مدت کوتاه به افغانستان آمده‌اند و دارای مدرک قانونی مهاجرت هستند زمینۀ بازگشت را مساعد سازند.

جرأت: پروسۀ برگشت افغان‌ها از پاکستان سریعتر شده.
جرأت: پروسۀ برگشت افغان‌ها از پاکستان سریعتر شده.

وی گفت:

"وقتیکه این‌ها به افغانستان برگشت می‌کنند و کارت‌های شان باطل می‌شود، اگر این روند به همین طریق که اکنون جریان دارد دوام کند بدون شک تأثیرات منفی خود را روی روند بازگشت داوطلبانۀ افغان‌ها می‌گذارد."

بر اساس معلومات وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان پروسۀ برگشت افغان‌ها از پاکستان سریعتر شده و همه روزه صدها تن به این کشور بر می‌گردند.

اما برخی از نهادهای ملی و بین‌المللی مهاجرت، بی‌کاری، مشکل سرپناه و عدم دسترسی به خدمات صحی را از چالش‌های جدی در برابر عودت کننده‌گان می‌دانند و از حکومت وحدت ملی می‌خواهند که رسیده‌گی به این معضل را در اولویت‌های کاری خود قرار دهد.

گزارش: حمیرا الکوزی

XS
SM
MD
LG