لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۱۳

ایران: طیارات روسی صرف برای سوخت گیری از خاک ایران کار می‌گیرند


ایران پذیرفت‌است که طیاره‌های جنگی روسیه برای عملیات در سوریه از یک پایگاه در غرب ایران استفاده می‎کنند ولی صرف برای گرفتن مواد سوخت اما عساکر روسی در خاک ایران پیاده نشده‎اند.

علاوالدین بروجردی، رئیس کمیتۀ امنیت ملی وسیاست خارجی پارلمان ایران گفت که طیاره‎های روسی از پایگاه " نوژه " در ۵۰ کیلومتری شمال غرب همدان استفاده می‎کنند.

او گفت که شورای عالی امنیت ملی به روسیه اجازه داده که از این پایگاه استفاده کند.

آقای بروجردی افزود:

" نیروهای روسیه در سرزمین جمهوری اسلامی ایران جابجا نشده‎اند."

گزارش‎های دو روز اخیر گفت طیاره‎های جنگی روسیه با پرواز از یک پایگاه در همدان اهداف گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در سوریه را بمباردمان می‎کنند ولی مشخصا گفته نشد که از کدام پایگاه.

روسیه: بیش از ۱۵۰ شبه نظامی گروه دولت اسلامی به شمول جنگجویان خارجی کشته شدند.
روسیه: بیش از ۱۵۰ شبه نظامی گروه دولت اسلامی به شمول جنگجویان خارجی کشته شدند.

وزارت دفاع روسیه گفت که چندین طیارۀ نوع سو–34 با استفاده از پایگاه هوایی در همدان در شمال غرب ایران روز چهارشنبه اهداف گروه دولت اسلامی در دیرالزور سوریه را بمباران کرده‎اند و سپس سالم برگشتند.

وزارت دفاع روسیه ادعا کرد که بیش از ۱۵۰ شبه نظامی گروه دولت اسلامی به شمول جنگجویان اجیر خارجی کشته شدند.

گزارش‎ها از سوریه می‎رسانند که در حملات هوایی روز چهارشنبه نیروهای روسی یا رژیم بشار اسد بر شهر ادلب هفده نفر کشته و حد اقل سی نفر دیگر زخمی شدند.

در این میان سازمان نظارت حقوق بشر در سوریه که مقرآن در لندن است گفت که دها غیرنظامی کشته یا زخمی شدند.

سازمان نظارت حقوق بشر در سوریه: د‌ه‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.
سازمان نظارت حقوق بشر در سوریه: د‌ه‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

سرگی لاوروف وزیرخارجۀ روسیه از استفاده نیروهای هوایی روسیه از یک پایگاه ایران برای بمباردمان در سوریه دفاع کرد و اتهامات واشنگتن را که گویا این امر شاید نقض فیصله‎های ملل متحد باشد رد کرد.

او گفت:

" فروش یا دادن طیاره‎های جنگی به ایران مطرح نیست. نیروهای هوایی روسیه با موافقه ایران از این طیاره‎ها درعملیات ضد تروریزم در سوریه استفاده می‎کنند."

علی لاریجانی، رئیس پارلمان ایران یک روز قبل گفت روسیه کدام پایگاه نظامی دایمی در ایران ندارد ولی تاکید کرد که ایران همکاری خوب با این کشور دارد.

گزارش‎های سوریه: که در حملات هوایی روز چهارشنبه نیروهای روسی یا رژیم بشار اسد بر شهر ادلب هفده نفر کشته و سی نفر دیگر زخمی شدند.
گزارش‎های سوریه: که در حملات هوایی روز چهارشنبه نیروهای روسی یا رژیم بشار اسد بر شهر ادلب هفده نفر کشته و سی نفر دیگر زخمی شدند.

او گفت که قانون ایران به پایگاه نیروهای خارجی در خاک این کشور اجازه نمی دهد.

"حسین کنعانی مقدم قوماندان سابق نیروی پاسداران انقلاب اسلامی ایران به آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفت که استفاده روسیه از یک پایگاه هوایی ایران به این معنی نیست که نوژه یک پایگاه روسیه است. ایران به طیاره‎های روسی صرف اجازۀ پائین شدن و سوخت گیری داده است و همه چیز در آن‎جا زیر کنترول ایرانیان است."

بسیاری ایرانی‎ها بخاطر مداخلۀ اتحاد شوروی سابق در افغانستان در اواخر سال‎های نوزده هفتاد و مداخلۀ موسکو در ایران در ایام جنگ دوم جهانی دل خوش از روسیه ندارند.

XS
SM
MD
LG