لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۱۲:۰۹

واشنگتن پُست: تذکره برقی باعث جدایی قومی افغان‌ها شده‌است


واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان تذکره الکترونیکی افغانستان که باید انتخابات را آسان بسازد، برعکس سبب جدایی قومی شده‌است.

روزنامه می‌نویسد یکی از محدودترین چیزهای که تمام افغان‎ها در مورد آن توافق نظر دارند تذکره‎های الکترونیکی می‎باشد که یک حس هویت ملی به همه می‎دهد و مانع دست درازی در نتاییج انتخابات می‎گردد که در گذشته بدرجه وسیع دامنگیر این کشور شده بود.

روزنامه می‎افزاید رئیس جمهور اشرف غنی بلا فاصله بعد از گرفتن چوکی تعهد نمود که به زودی توزیع تذکره‎های الکترونیکی را آغاز می‎کند تا از این طریق انتخابات پارلمانی که قرار بود در خزان برگذار شود شفافتر باشد. به عباره دیگر توزیع این تذکره‎ها اولین گام بسوی انتخابات شفاف بشمار میرود.

روزنامه واشنگتن پُست می افزاید توزیع این تذکره‎ها بخاطر اعتراضات لفظیرهبران قومی در این کشور تاخیر شد زیرا بعضی از آن‎ها می‎خواستند که قومیت هم در این تذکره‎ها درج شود و تنها ملیت در آن نباشد.

روزنامه از قول شینکی کروخیل عضو ولسی جرگه نوشته‎است که می‎گوید تذکره الترونیکی یک مسئله بسیار ساده بود ولی از آن یک موضوع بزرگ ساختند. به نظر وی گروه‎های سیاسی بخاطر جلب رضایت پیروان خود این موضوع را دامن زدند.

اما به نوشته واشنگتن پُست در سرک‎های پایتخت دکانداران، افراد مسلکی، تجار و دیگران بدون در نظرداشت قومیت می‎خواهند این تذکره‎ها توزیع شوند و به نظر آن‎ها این یگانه راه جلوگیری از دخالت کشورهای همسایه در انتخابات افغانستان می باشد.

لاس انجلس

روزنامه لاس انجلس تایمز در شماره اخیر خود به اشتراک مردم هزاره افغانستان در جنگ سوریه اشاره نموده می‎نویسد حکومت ایران در جنگ رژیم بشار الاسد با مخالفینش بر مهاجرین افغان تکیه کرده‎است.

روزنامه در این رابطه مراسم تدفین یکی از این جوانان افغان را در ایران تذکر داده‎است که دو برادر دیگر وی در این مراسم سهم داشتند و از برخورد حکومت ایران شکایت می‎کردند.

به نوشته روزنامه افغان‎های مهاجر در ایران به یک انتخاب مشکل رو به رو هستند یعنی باید بین اخراجاز این کشور و اشتراکدر جنگ سوریهیکی را انتخاب کنند.

روزنامه لوس آنجلیس تامیز می‎نویسد هم اکنون در چهار راهی‎های مهم دمشق پایتخت سوریه و زیارتگاه‎های شیعیه یان هزاره‎های افغانستان پاسبانی می‎کنند و به مقابل گروه‎های سنی در این کشور می‎جنگند.

اما به نوشته روزنامه مقبره این قربانیان افغان جنگ سوریه در ایران در جا‎های دور افتاده دیده می‎شود و اکثرا خانواده‎های آن‎ها در مورد سرنوشت جوانان خود معلومات ندارند و انتظار برگشت آن‎ها می‎باشند.

XS
SM
MD
LG