لینک های دستیابی پذیر

چهارشنبه ۱ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۵۹

کوردسمن: امریکا در ستراتیژی خود در افغانستان باید تغییر بیاورد


انتونی کوردسمن عضو مرکز مطالعات ستراتیژیک و بین‎المللی ایالات متحده امریکا

​انتونی کوردسمن یک عضو مرکز مطالعات ستراتیژیک و بین‎المللی ایالات متحده امریکا در یک مقاله نوشته‎است که واشنگتن باید با جدیت بیشتر ستراتیژی خود در افغانستان را بازنگری کند.

کوردسمن که یک تحلیلگر برجسته امریکایی نیز است در باره جنگ افغانستان به واشنگتن پیشنهادهای دارد.

کوردسمن همچنان بالای کانگرس امریکا انتقاد کرده مینویسد که قانون‎گذاران امریکایی در نظارت از مصارف کشورشان در افغانستان ناکام بوده‎اند.

عنوان این مقاله است "جنگ افغانستان : شکل دهی دوبارۀ ستراتیژی امریکا و جستجوی راه‎های پیروزی".

کوردسمن: نیاز است ایالات متحده ستراتیژیش در افغانستان را با جدیت خیلی بیشتر بازنگری کند.
کوردسمن: نیاز است ایالات متحده ستراتیژیش در افغانستان را با جدیت خیلی بیشتر بازنگری کند.

کوردسمن با اشاره به تصمیم رئیس جمهور بارک اوباما برای حفظ ۸۴۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان می‎نویسد، نیاز است ایالات متحده ستراتیژیش در افغانستان را با جدیت خیلی بیشتر بازنگری کند.

این نویسنده و تحلیلگر معروف پیشنهاد می‎کند که واشنگتن باید، به عوض تمرکز روی جدول زمانی، و شمار سربازان در افغانستان ، باید بالای این نکته تمرکز کند که چگونه می‎شود با واقعیت‎های عینی در افغانستان برخورد کرد و به پیروزی رسید.

انتونی کوردسمن درین مقاله اش که در نشریه انترنتی مرکز مطالعات ستراتیژیک و بین المللی امریکا نشر شده همچنان می‎نویسد، حکومت امریکا به ستراتیژی نیاز دارد که توسط آن بتواند حمایت دوامدار کانگرس و مردم را جلب کند.

در ادامه مقاله آمده‎است، همزمان با این ایالات متحده به ستراتیژی نیاز دارد که در آن خاطر نشان شده باشد که مبارزه با شورش یک بعد ملکی هم دارد که به اندازه ابعاد نظامی با اهمیت‎است.

کوردسمن: نیاز است ایالات متحده ستراتیژیش در افغانستان را با جدیت خیلی بیشتر بازنگری کند.
کوردسمن: نیاز است ایالات متحده ستراتیژیش در افغانستان را با جدیت خیلی بیشتر بازنگری کند.

انتونی کوردسمن باور دارد، ایالات متحده امریکا زمانی که در بخش نظامی از افغانستان حمایت می‎کند باید شرایطی را هم بالای ساختارهای سیاسی افغانستان وضع کند – ساختارهای که افغانستان را شبیه یک کشور فاسد و ناکام ساخته‎اند.

کوردسمن می‎نویسد، این همه به معنای آن نیست که افغانستان را شبیه یک کشور غربی مدرن بسازیم.

این تحلیلگرمطرح مسایل مربوط به جنگ و صلح می‎نویسد، واقعآ که ما تنها در بخش نظامی شاهد یک انقلاب در افغانستان بوده‎ایم، نه در بخش ملکی، درحالی‎که در مبارزه با شورش و در جنگ‎های چیریکی با یک ستراتیژی مرکب نظامی و ملکی می‎توان به پیروزی رسید.

کوردسمن نوشته‎است، نیاز نیست ایالات متحده برای ملت سازی در افغانستان ماموریت انجام ناپذیر را در پیش گیرد. ایالات متحده می‎تواند کمک‎های نظامی و ملکی خود را مشروط به دست آوردهای حکومت افغانستان سازد و اطمینان حاصل کند که این حکومت در جنگ پیروز می‎شود و به مردم افغانستان خدمت می‎کند.

به باور انتونی کوردسمن، گام نخست مبارزه با فساد و رسیدن به توافق سیاسی است که منتج به ایجاد یک حکومت کارا شود.

همزمان باید اصلاحات اقتصادی در افغانستان عملی شود.

کوردسمن بالای کانگرس نیز انتقاد دارد.

او نوشته‎است که کانگرس ماموریتش که نظارت مناسب از مصارف امریکا در افغانستان است ناکام بوده.

انتونی کوردسمن پیشنهاد کرده می‎نویسد اگر ایالات متحده امریکا آماده‎است که در سال ۲۰۱۷ گام‎های موثر در افغانستان برداشته شود از همین حالا باید در باره راه‎ها و برنامه‎های آن فکر کند.

XS
SM
MD
LG