لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۵۸

سرخط: تنش سیاسی و آزمایش بزرگ


ادامه اختلافات سیاسی میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه و اظهارات رئیس جمهور غنی به مناسبت بزرگداشت از روز استرداد استقلال افغانستان از مهمترین مطالب و تبصره های روزنامه های چاپ امروز کابل است.

چراغ

روزنامه چراغ در صفحه نخست اش نوشته است که عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نظریات اش را که سبب بروز اختلافات میان وی و رئیس جمهور گردیده است با محمد اشرف غنی در میان گذاشت.

در مطلب آمده است که تطبیق کامل توافقنامه سیاسی، نظریات مشترک سران حکومت وحدت ملی در مورد سیاست داخلی و خارجی، برخورد همسان رهبران حکومت با وزرا، اصلاح سیستم انتخاباتی و تعیینات از موضوعاتی است که رئیس جمهور و رئیس اجرائیه روی آن بحث کرده‌اند.

این روزنامه در سرمقاله اش گفته است که بُن بست سیاسی زمینه را برای شکست نظامی فراهم می‌سازد.

ویسا

روزنامه ویسا در سر مقاله اش گفته است که مشکلات مردم نسبت به جنجال های رئیس جمهور و رئیس اجرائیه به مراتب بزرگ و جدی تراست.

سرمقاله نویس گفته است که قناعت عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در دیدارش با محمد اشرف غنی رئیس جمهور حاصل نگردیده است.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت در سرمقاله اش پرسیده است که مشکل در نوع حکومت است و یا هم در اختلافات به میان آمده بین سران حکومت وحدت ملی؟

سرمقاله نویس می‌گوید که نوع حکومت خود زمینه را برای اختلافات، فساد و عدم تطبیق قانون فراهم ساخته و به همین خاطر به گفته سرمقاله نویس مردم خواهان حکومتی هستند که مطابق قانون اساسی این کشور باشد.

سرخط

روزنامه سرخط سرمقاله اش را زیر عنوان تنش سیاسی و آزمایش بزرگ نوشته است.

سرمقاله نویس گفته است که رئیس جمهور باید با مسایل برخورد جدی کند و به حیث رئیس جمهور افغانستان به هیچ معامله تن ندهد.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در مطلبی نوشته است که تقسیم مساویانه قدرت میان سران حکومت وحدت ملی راه حل مناسب مشکلات به میان آمده است.

هیواد

و روزنامه دولتی هیواد در مطلبی این اظهارات محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان را به نشر رسانده که گفته است هیچ کسی حق مداخله در سیاست خارجی این کشور را نخواهد داشت.

در مطلب به نقل از محمد اشرف غنی آمده است که گروه های مختلف تروریستی از کشورهای مختلف در افغانستان گردهم آمده و در برابر نظام این کشور می‌جنگند.

این روزنامه در سر مقاله اش گفته است که از بین بردن تروریزم مسئولیت همه کشورهای منطقه و جهان است.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG