لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۵:۲۲

برخی روزنامه‌های جهان در مورد مسایل افغانستان تبصره کرده‌اند


انترنشنل بزنس تایمز

انترنشنل بزنس تایمز در شمارۀ دیروز خود در بارۀ تبصرۀ اخیر حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان در مورد اظهارات صدراعظم هند یک مطلب نشر کرده‌است.

روزنامه می‌نویسد که نریندرا مودی در سخنرانی خود به مناسبت سالروز استقلال هند پاکستان را به حمایت از دهشت افگنی و نقض حقوق بلوچ ها متهم ساخت.

انترنشنل بزنس تایمز می‌افزاید که حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان هنگام بازدید اخیر خود از دهلی نو از سخنرانی نریندرا مودی ستایش کرده گفت، مقامات پاکستانی در باره روابط کابل و دهلی نو همواره آزادانه صحبت کرده‌اند و این اولین باریست که صدراعظم هند در بارۀ بلوچستان ابراز نظر کرد.

روزنامه می‌نویسد که حامد کرزی باز هم محتاطانه گفت که او فکر نمی‌کند که هند در صدد درگیر شدن در کدام جنگ نیابتی باشد چون این کشور سابقه همزیستی مسالمت آمیز در منطقه دارد.

انترنشنل بزنس تایمز این سخن حامد کرزی را نیز نشر کرده که گفته است چون مردم بلوچستان از افراطیونیکه در آغوش دولت پرورش یافته اند زجر می‌بینند نگرانی آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

ایکانومیک تایمز

روزنامۀ ایکانومیک تایمز هند هم یک مطلب در بارۀ مسدود شدن

گذرگاه مرزی چمن نشر کرده‌است.

روزنامه می‌نویسد که پاکستان این بندر سرحدی را پس از آن مسدود ساخت که یک تعداد افغان‌ها هنگام مظاهره تلاش کردند که بر دروازۀ سرحدی پاکستان حمله کنند.

ایکانومیک تایمز می‌افزاید که این افغان‌ها به مناسبت تجلیل سالروز استقلال افغانستان در نزدیکی دروازۀ دوستی در چمن گردهم آمده، برخی آنها بیرق پاکستان را آتش زدند.

روزنامه می‌افزاید که مقامات پاکستانی مجبور شدند که نیروهای اضافی در محل بگمارند و این دروازه را تا مدت نا معلوم مسدود ساختند.

انترنشنل بزنس تایمز

روزنامۀ انترنشنل بزنس تایمز بریتانیایی در یک شمارۀ دیگر خود یک مطلب در بارۀ حملۀ اخیر شورشیان طالب بر ولسوالی خان آباد کندز نشر کرده‌است.

روزنامه هشدار اخیر رئیس شورای ولایتی کندز را تبارز داده که گفت، اگر اقدامات فوری صورت نگیرد امکان دارد این ولایت چون سال گذشته یکبار دیگر سقوط کند.

گزارش‌ها ازسقوط خان آباد بدست طالبان خبرداد ولی مقامات محلی کندز شام دیروز گفتند که نیروهای دولتی این ولسوالی را پس گرفتند.

رئیس شورای ولایتی کندز گفته بود که صدها غیر نظامی به علت جنگ منطقه را ترک کرده‌اند.

روزنامۀ انترنشنل بزنس تایمز اظهارات اخیر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان را نیز نشر کرده که گفته است نیروهای دولتی در چندین ولسوالی مصروف جنگ اند و خطر امنیتی در کندز بیشتر به مرکز این ولایت متوجه است.

روزنامه می‌نویسد که ناامنی در کندز در حال افزایش یافت که شورشیان طالب هفتۀ گذشته یک ولسوالی بغلان را تصرف کردند.

انترنشنل بزنس تایمز می‌افزاید که نیروهای افغان در هلمند و ننگرهار هم مصروف جنگ اند.

XS
SM
MD
LG