لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۵۳

کامه‌وال: طالبان مسلح پُل آلچین در کندز را تخریب کردند


مسئولان محلی ولایت کندز می‌گویند که شب گذشته طالبان مسلح پُل آلچین این ولایت را توسط بمب‌ تخریب کرده‌اند.

پُل آلچین در فاصله دو کیلومتری مرکز کندز به طرف شمال این ولایت قرار داشته و پُل یاد شده، مرکز این ولایت را با شیرخان بندر و هم‌چنان با ولسوالی‌های کلبات، امام صاحب، دشت ارچی و قلعۀ‌زال وصل می‌کرد.

پُل آلچین با طول ۳۰۰ متر در زمان شیرخان بر فراز دریایی کندز اعمار شده بود، این پُل یکی از پُل‌های مهم این ولایت شمرده می‌شد که اموال تجارتی با عبور از این پُل به شیرخان بندر می‌رفت و از شیرخان بندر به کشورهای آسیای میانه وارد و صادر می‌گردید.

لوی پاسوال شیر عزیز کامه‌وال قوماندان زون ۸۰۸ سپین زر در زون شمال‌شرق کشور به رادیوآزادی گفت که شب گذشته طالبان مسلح پُل آلچین را با استفاده از بمب‌ها تخریب کردند.

آقای کامه‌وال در خصوص تخریب این پُل چنین گفت:

"طالبان مسلح بار دیگر با تخریب این پُل چهره شوم خود را نشان دادند و با تخریب این پُل راه مواصلاتی کندز – شیرخان بندر مسدود شده‌است و ما تلاش می‌کنیم تا این پُل را دوباره ترمیم و اعمار نمایم."

در همین حال ستر جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز افغانستان می‌گوید که برای ترمیم و اعمار مجدد این پُل پرسونل تیم انجنیری را به ساحه فرستاده‌است.

آقای مراد گفت، تلاش می‌ورزند تا این پُل را دوباره ترمیم و شاهراه کندز – شیرخان بندر را به روی ترافیک باز نمایند:

مراد علی مراد معاون لوی درستیز افغانستان
مراد علی مراد معاون لوی درستیز افغانستان

"متأسفانه باید بگویم که قسمت این پُل از سوی طالبان مسلح تخریب شده‌است و ما سعی و تلاش می‌کنیم تا این پُل را دوباره اعمار کنیم و ما تیم انجنیری را به ساحه روان کردیم تا این پُل را ترمیم نمایند و راه را به روی ترافیک باز کنند."

از این پیش، والی کندز اسدالله عمرخیل گفته بود که استخبارات کشور پاکستان تلاش دارد تا در مسیر شاهراه کندز – شیرخان بندر مشکلات امنیتی خلق نماید و جلو اموال تجارتی را بگیرد که به کشورهای آسیایی میانه وارد و صادر می‌شود.

آقای عمرخیل در ادامه چنین گفت:

اسدالله عمرخیل والی کندز
اسدالله عمرخیل والی کندز

"پاکستان یک مارکیتنک خوب در افغانستان داشت و حالا این مارکتینک را در این‌جا از دست داده‌است و تلاش می‌کند که در مسیر شاهراه شیرخان بندر مشکلات خلق نماید که دیگر به کشورهای آسیایی میانه از این طریق اموال تجارتی وارد و صادر نگردد."

باید یاد آور شد که از مدت یک هفته بدین‌سو در ساحات مختلف ولایت کندز میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح درگیری شدید جریان دارد و از اثر این درگیری برق شهر کندز قطع شده‌است و هم‌چنان شاهراه کندز- تخار و کندز – شیرخان بندر نیز به روی ترافیک مسدود است.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان به رادیو آزادی می‌گوید تخیریب پُل اچین توسط این گروه را رد می‌کند.

اجمل آرین، کندز

XS
SM
MD
LG