لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۱:۵۴

تبصرۀ واشنگتن پُست در مورد حبیب الله کلکانی


تایمز آف اندیا

روزنامه تایمز آف اندیا در شماره اخیرش مطلبی را در مورد گشایش قصر ستوری وزارت خارجه بعد از بازسازی و بیانات صدراعظم هند ناریندار مودی، به نشر رسانیده‌است.

به نوشته روزنامه، در یک زمانیکه پاکستان و چین هر دو به نحوی در تلاش گسترش نفوذ در افغانستان اند، صدراعظم ناریندرا مودی روی روابط هند با افغانستان تأکید نموده و گفته است، این روابط مستحکم تر و عمیق تر خواهد شد.

مودی که دیروز در جریان مراسم افتتاح قصر ستوری از طریق ویدیو صحبت می‌کرد، از اهمیت دهلیز ترانزیتی چهابهار میان افغانستان، هند و ایران و بند سلما یاد کرد.

صدراعظم مودی گفت، بازسازی قصر ستوری یک بُعد کاملاً متفاوت ولی از چندین لحاظ بنیادی در روابط هند و افغان به شمار می‌رود.

به نوشته تایمز آف اندیا، آقای مودی گفت، بازسازی این قصر نشانۀ با ارزشی از میراث فرهنگی افغانستان را احیا می‌کند.

به گفته مودی، برای آنهاییکه عقب غبار جنگ افغانستان را دیده نمی‌توانند احیای قصر ستور یادآوری است از عظمت فرهنگ افغانستان.

واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در یکی از شماره های اخیرش مقاله را به نشر رسانیده تحت عنوان جنجال روی احداث مقبره برای یک شاه مستبد افغان.

به نوشته روزنامه، دیدگاه عام در تاریخ افغانستان در مورد حبیب الله کلکانی مشهور به بچۀ سقاو این بوده است که وی یک دزد بیسواد و راهزن شاهراه‌ها بود که در سال ۱۹۲۹ یک پادشاه اصلاح طلب را سقوط داده و نُه ماه مستبدانه حکومت کرد و قبل از آنکه توسط اردوی شاهی دستگیر و اعدام گردد، همه نشانه های پیشرفت و ترقی را ظالمانه ریشه کن ساخت.

به نوشته واشگتن پُست در افغانستان، کشوریکه با تاریخ خونین جنگ‌های قبیله‌وی، مقاومت‌های شدید علیه استعمارگران خارجی، و جنگ سالارانی که حال به سیاستمردان مبدل شده اند، حتی پادشاه های جنایت کار مرده هم، علاقمندانی دارند.

واشنگتن پُست می‌نویسد، نظر احداث مقبره برای حبیب الله کلکانی از سوی فعالین اقلیت تاجک ارائه شده است که می‌گویند، وی یک فرد مومن بود که ترس وی از مدرنیزم سریع بوده و او از مشاهدۀ تصاویر همسر امان الله خان با لباس غربی، برافروخته شده بود.

واشنگتن پُست به نظریات مخالفین نیز اشاره کرده است که کلکانی را یک فرد خشن و بی خرد خوانده و گفته اند، حبیب الله کلکانی یک جنایتکار زن ستیز و عقب گرا بود که در زمان کوتاه حاکمیت اش تمام مکاتب دختران را مسدود کرده بود.

شماری دیگر او را لکۀ در تاریخ مدرن افغانستان خوانده اند و وی را با ملا عمر رهبر طالبان مقایسه کرده‌اند.

واشنگتن پُست از بیانات یک محافظ در تپه مرنجان یاد کرده که به روز جمعه، دورۀ حاکمیت ظاهر خان را دوره صلح و ثبات در افغانستان خوانده و تلاش انتقال جسد کلکانی به این جا را، دسیسۀ رهبران تاجک برای منافع خودشان عنوان کرد.

این محافظ به واشنگتن پُست گفته است، هیچ فرقی میان حبیب الله کلکانی و ملا عمر موجود نیست.

XS
SM
MD
LG