لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۴۰

قریشی: ۱۳۳ مخالف مسلح در ولسوالی سانچارک کشته شدند


مقامات امنیتی در شمال افغانستان می‌گویند در نتیجه عملیات تصفیوی "نوید ۱۵" ضمن پاکسازی چهار قریۀ از دست رفته در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل، مسیر سرک سانچارک ـ بلخاب که از شش ماه به این طرف از سوی مخالفین مسلح دولت مسدود بود، بروی ترافیک باز شد.

مقامات امنیتی در شمال افغانستان می‌گویند، در نتیجۀ عملیات تصفیوی زیر نام نوید ۱۵در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل تمام مناطق ناامن و آسیب پذیر این ولسوالی از وجود مخالفین مسلح دولت پاکسازی شده و همچنان ۱۳۳ تن از مخالفین مسلح داخلی و خارجی در این عملیات کشته و زخمی شده‌اند.

جنرال حسیب‌الله قریشی قوماندان لوای امن و نظم عامه در شمال افغانستان به رادیو آزادی گفت:

حسیب الله قریشی قوماندان لوای امن و نظم عامه در شمال افغانستان
حسیب الله قریشی قوماندان لوای امن و نظم عامه در شمال افغانستان

"این عملیات از ده روز بدین‌سو در مناطق ناامن و آسیب پذیر ولسوالی سانچارک ولایت سرپل جریان دارد که در نتیجه آن قرای گذر، گوژوا، توپخانه، مسجد سبز و ده مرده کاملاً از وجود شورشیان پاکسازی شده و همچنان مسیر سرک سرپل ـ بلخاب که از شش ماه بدین‌سو از سوی مخالفین مسدود بود نیز بروی ترافیک باز شده‌است."

آقای قریشی گفت، در این عملیات ۱۳۳ تن از مخالفین کشته و زخمی شده‌اند که در بین کشته شده‌گان دو تن از نظامیان پاکستانی نیز شامل اند.

وی در ادامه گفت:

"در این عملیات قریه‌جات از دست رفته و ناامن و آسیب پذیر کاملاً از وجود مخالفین پاکسازی شده و راه بلخاب هم تصفیه شد و در نتیجه ۱۳۳ تن از مخالفین کشته شدند که دو تن از نظامیان آی ـ اس ـ آی پاکستان نیز شامل آن‌ها است و عملیات تصفیوی ما همچنان ادامه دارد."

به گفته جنرال قریشی، جنگ سانچارک مستقیماً از سوی تعدادی از نظامیان آی ـ اس ـ آی پاکستان و ازبکستانی‌ها اداره و مدیریت می‌شود.

قریه مسجد سبز
قریه مسجد سبز

با این حال شماری از باشنده‌گان محل که در این درگیری‌ها مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند خواستار توجه دولت در قبال تأمین امنیت جان‌شان می‌باشند.

یک‌تن از این بی‌جا شده‌ها که در حال حاضر در مرکز سانچارک بسر می‌برد به رادیو آزادی گفت:

"در صورتیکه نیروهای امنیتی عملیات را تمام کنند، طالبان پس دوباره می‌آیند در آن صورت ما مردم کشته می‌شویم."

مسئولان می‌گویند، در جریان ۱۰ روز عملیات در ولسوالی سانچارک بیش از یکصد مخالف مسلح دولت کشته و زخمی شده و همچنان ۱۱ تن از نیروهای دولتی کشته و ۱۹ تن دیگر شان زخم برداشته‌اند.

اما طالبان ادعا دارند که مناطق از دست رفته را دوباره تصرف کرده و تلفات افراد ‌شان را نیز رد نموده می‌گویند که تلفات سنگین را به نیرو‌های امنیتی افغان وارد کرده‌اند.

گزارش: محمد عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG