لینک های دستیابی پذیر

توازن مشارکت قدرت در حکومت افغانستان پیچیده‌است


اختلافات در حکومت افغانستان توجه نشریه ورلد پالیتیکس ریویو را به خود جلب کرده‌است.

ورلد پالیتیکس ریویو

نویسندۀ مطلب نوشته است، در حالی که در ماه سپتمبر از تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان دو سال می‌گذرد، اختلافات میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه در ماه روان میلادی علنی شد.

نشریه به مسایل اختلافی اشاره کرده است، که عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه در وسط ماه آگست در یک نشست جوانان در مورد شان حرف زد.

نشریه نوشته است، توازن مشارکت قدرت در حکومت افغانستان پیچیده است.

به نوشتۀ نشریه، منتقدان می‌گویند، که نشانه های کم در مورد حل فوری اختلافات میان دو طرف وجود دارد.

به نظر می‌رسد که ورلد پالیتیکس ریویو این مطلب را پیش از سومین دیدار اشرف غنی و عبدالله عبدالله تهیه کرده‌است.

دو رهبر ناوقت روز یکشنبه با هم دیدار کردند.

ریاست اجرائیه گفته است، که روی چهار موضوع اساسی به توافق رسیده اند.

ورلد پالیتیکس ریویو اختلافات اخیر میان آقایان غنی و عبدالله را به نفع مخالفان سیاسی حکومت و شورشیان می‌داند.

نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز به رهایی یک زن آسترالیایی از چنگ اختطاف گران در افغانستان توجه کرده‌است.

به نوشتۀ روزنامه، جولی بیشاپ وزیر خارجۀ آسترالیا تائید کرد که جین ویلسن، امداد رسان آسترالیایی پس از گذشت چهار ماه آزاد شد.

افراد ناشناس این زن شصت ساله را در شهر جلال آباد ربوده بودند.

واشنگتن پُست

و روزنامۀ واشنگتن پُست مطلبی را زیر این عنوان نشر کرده‌است: مشاوران نظامی امریکا و اتحادیه اروپا می‌کوشند تا آماده‌گی های جنگی کُند افغان‌ها را تقویت کنند.

روزنامه نوشته است، ده روز پیش در بغلان، کبیر حمیدزی در یک واسطه نظامی معروف به هاموی که در تیررس شلیک طالبان قرار داشت، نشسته بود و معلومات را با یک قوماندان نیروهای اردو و پیلوت یک هلیکوپتر مبادله می‌کرد.

به نوشتۀ روزنامه، یک جزوتام نیروهای افغان از یک جانب و یک گروه نیروهای خاص عملیاتی از سوی دیگر به سوی یک موضع شورشیان در حرکت بودند.

وظیفۀ حمیدزی این بود تا پیلوتان دو هلیکوپتر را از هر دو طرف رهنمایی کند تا از نیروها محافظت کنند و شورشیان را هدف حمله قرار بدهند.

روزنامه نوشته است، حمیدزی هفته گذشته دوباره به پایگاه اش در شمال‌شرق افغانستان بازگشت، جایی که در مورد کنترول جنگ های آینده از طریق هوایی، آموزش می‌دهد.

به نوشتۀ روزنامه، این افسر در حالی که از اجرای عملیات در بغلان راضی به نظر می‌رسید در مورد این عملیات گفت: "هر دو کاروان با هم یکجا شدند، پیلوت ها راکت ها را شلیک کردند و پنجاه تن از دشمنان کشته شدند."

XS
SM
MD
LG