لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۴

وضعیت بشری، در صدر آجندای دیدار مقام‌های ترکمنستان و جرمنی


صدراعظم جرمنی پس از دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان گفت، دو جانب به برخی توافق‌ها دست یافته اند.

به گفته انگیلا مرکل، ترکمنستان موافقت کرده که روی امکان دیدار برخی دیپلومات‌ها، از زندان‌های آن کشور مذاکره می‌کند.

در حال حاضر شماری از زندانیان سیاسی در ترکمنستان در بند بسر می‌برند و آنها به استثنای اعضای خانواده‌های شان، اجازه دیدار با کسی را ندارند.

صدراعظم جرمنی خرسندی دارد که ترکمنستان در مورد مسایل حقوق بشری و زندانیان سیاسی با غرب گفتگو می‌کند.

انگیلا مرکل پس از دیدار با قربان گلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان در برلین در یک نشست خبری حضور یافت و گفت، مذاکرات دو جانب در باره دیدار دیپلومات‌ها با زندانیان در ترکمنستان ادامه خواهد یافت.

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی
انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی

مرکل افزود:

"بردی محمدوف توافق کرده که وزیران خارجه جرمنی و ترکمنستان در باره این مسئله گفتگو خواهند کرد و سپس دیپلومات‌های بین‌المللی اجازه خواهند یافت تا با زندانیان گفتگو کنند."

صدراعظم جرمنی همچنان از برخی پیشرفت‌ها در عرصه حقوق بشری در ترکمنستان ابراز خرسندی کرد.

وی در ادامه گفت:

" ما در باره وضعیت اجتماعی که برخی پیشرفت‌های مثبت در آن به دست آمده صحبت کردیم، چنانچه پلان عملی حقوق بشری و تصمیم برای بررسی آن به اجرا گذاشته شده‌است."

بر اساس گزارش‌ها، گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر از جرمنی خواسته اند تا رهبر ترکمنستان را به خاطر وضعیت بشری در آن‌کشور مورد فشار قرار دهد و در نتیجه دیدار با مخالفین سیاسی در زندان‌ها ممکن شود.

نهاد های بشری همچنان می‌خواهند تا خبرنگاران از زندان‌های ترکمنستان رها شوند و محدودیت سفر شهروندان آن کشور به خارج از ترکمنستان برداشته شود.

قربان گلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان
قربان گلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان

قربان گلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان می‌گوید، برخی اصلاحات را در قانون اساسی آن کشور در نظر گرفته و به زودی بررسی وضعیت حقوق بشری را اعلان خواهد کرد.

به گفته بردی محمدوف، کشورش که بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی در جهان است، در مورد فروش و صادر کردن گاز به کشورهای اروپایی، گفتگوها را به زودی آغاز می‌کند.

در حال حاضر، اتحادیه اروپا از لحاظ خرید گاز، بیشترین اتکا را به روسیه دارد.

صدراعظم جرمنی در بخشی از اظهاراتش از کمک‌های ترکمنستان با افغانستان سپاسگزاری کرد و افزود، کشورش با مقام‌های ترکمنستان از نزدیک کار خواهد کرد تا زمینه پروژه‌های مشترک دو کشور در افغانستان بررسی شود و در نتیجه جرمنی، ترکمنستان و افغانستان از این پروژه‌ها بهره گیری کنند.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG