لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۵۶

عبدالله: به هیچ‌کسی اجازۀ حمایت از مفسدین داده نمی‌شود


عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان

رئیس اجرائیۀ حکومت وحدت ملی افغانستان می‌گوید وقت حرف و شعار در امر مبارزه با فساد گذشته و باید حکومت عملاً دست به کار شود.

عبدالله عبدالله در نشست شورای وزیران گفت که روابط سیاسی و قومی نباید مانع اقدامات در امر مبارزه با فساد شود و هیچ استثنای در پیگیری قضایای فساد وجود نخواهد داشت.

به گفتۀ وی، برخوردهای سیاسی در زمینۀ مبارزه با فساد، کشور را با یک چالش در امر مبارزه با فساد روبرو نموده‌است.

وی هرچند از کسی نام نمی‌برد اما گفت که برخورد دوگانه در این زمینه پذیرفتنی نیست و به هیچ کسی اجازۀ حمایت از مفسدین را نمی‌دهد.

آقای عبدالله می‌گوید:

"اگر فاسد خوب و بد تشخیص شود و بگویم که این خوب است و دیگری بد یک قدم به پیش رفته نمی‌توانیم، قهرمان مبارزه با فساد در کشور وجود ندارد، همه قربانی فساد اداری هستیم."

سازمان شفافیت بین‌المللی افغانستان را در ردیف سوم کشورهای فاسد جهان قرار داده‌است.
سازمان شفافیت بین‌المللی افغانستان را در ردیف سوم کشورهای فاسد جهان قرار داده‌است.

افغانستان در جمله کشورهای فاسد جهان شمرده می‌شود و سازمان شفافیت بین‌المللی این کشور را در ردیف سوم کشورهای فاسد جهان قرار داده‌است.

مبارزه با فساد اداری یکی از اولویت‌های کاری رهبران حکومت وحدت ملی بود.

اما به گفته شماری از آگاهان امور در دو سال که گذشت حکومت نتوانسته تا دستآورد های بزرگ در مبارزه با فساد داشته باشد.

فساد مالی در درون نظام افغانستان حتی باعث خشم برخی مقامات خارجی نیز شده‌است.

مایکل هارتمن، یکی از مسئولان دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان یا یوناما گفته‌است که تا حال هیچ وزیری و حتی معاون وزیر فعلی یا پیشین به دلیل دست داشتن در فساد به دادگاه کشانیده نشده‌است.

حکومت افغانستان اکنون تحت فشار مراجع بین‌المللی و داخلی قرار دارد و جامعه جهانی ادامه کمک‌هایش با این کشور را نیز مشروط به مبارزه با فساد کرده‌است.

تعهدات و پیشرفت‌های حکومت در کنفرانس بروکسل از سوی جامعه جهانی به بررسی گرفته خواهد شد و حکومت نیز از دستآورد ها در این زمینه سخن می‌زند.

اما حکومت واقعاً تا پیش از نشست بروکسل خواهد توانست تا قناعت جهان را در راستای عملکرد اش در امر مبارزه با فساد اداری بدست بیاورد.

فرهنگ: تا هنگامی که افراد آلوده به فساد در رده های بلند دولتی حضور داشته باشند، مبارزه با فساد نتیجه یی نخواهد داشت.
فرهنگ: تا هنگامی که افراد آلوده به فساد در رده های بلند دولتی حضور داشته باشند، مبارزه با فساد نتیجه یی نخواهد داشت.

امین فرهنگ وزیر پیشین تجارت و صنایع و یکی از آگاهان امور می‌گوید:

"حکومت افغانستان در جاهاییکه فساد بزرگ صورت گرفته اصلاً زور اش نمی‌رسد که مداخله کند تنها افراد ضعیف را می‌خواهند پیگرد کنند و حکومت متأسفانه در زمینه مبارزه با فساد ناکام مانده‌است."

به گفته آقای فرهنگ تا هنگامی که افراد آلوده به فساد در رده‌های بلند دولتی حضور داشته باشند و به کیفر نرسند، مبارزه با فساد نتیجه‌یی نخواهد داشت.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG