لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۲۸ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۳۴

مقامات کندز: مرکز قلعۀ زال از وجود شورشیان پاکسازی شد


در ولسوالی قلعۀ‌زال کندز عملیات تصفیوی نیروهای مشترک دولتی هنوزهم جریان دارد.

مسئولان محلی ولایت کندز می‌گویند که دیروز به هدف بازپس‌ گیری ولسوالی قلعۀ‌زال این ولایت عملیات مشترک تصفیوی تحت نام تندر ۱۵ با حمایه هوایی نیروهای افغان راه اندازی گردید.

این مسئولان همچنان می‌گویند که مرکز ولسوالی قلعۀ‌زال را نیروهای دولتی از نزد طالبان مسلح آزاد ساختند و چندین قریه اطراف مرکز این ولسوالی را نیز از وجود طالبان مسلح پاکسازی کرده‎اند.

این ولسوالی بیش از یک ماه در تسلط طالبان مسلح قرار داشت، اما به هدف باز پس‌گیری این ولسوالی دو روز قبل مرحلۀ دوم عملیات تصفیوی راه اندازی گردیده بود، که در نتیجه نیروهای افغان توانستند مرکز این ولسوالی را روز گذشته از نزد طالبان مسلح دوباره تصرف کنند.

ولسوالی قلعۀ‌زال بیش از یک ماه تحت تصرف طالبان مسلح قرار داشت.

ستر جنرال مُراد علی مُراد معاون لوی درستیز قوای مسلح افغانستان می‌گوید که در نتیجه این عملیات ده‌ها طالب مسلح کشته و زخمی شدند.

مراد: فعلاً نیروهای کافی قوت‌های افغان در ولسوالی قلعۀ‌زال موجود است.
مراد: فعلاً نیروهای کافی قوت‌های افغان در ولسوالی قلعۀ‌زال موجود است.

آقای مُراد در این خصوص چنین گفت:

"فعلاً نیروهای کافی قوت‌های افغان در ولسوالی قلعۀ‌زال موجود است این عملیات از کندز آغاز شده بود و آخرین ولسوالی کندز همین قلعۀ‌زال در دست دشمن بود که باید تصفیه می‌شد امروز شما دیدید که تصفیه شد."

معاون لوی درستیز قوای مسلح کشور افزود، که این عملیات تا پاکسازی کامل این ولسوالی و سائر ساحات کندز از وجود طالبان مسلح ادامه خواهد داشت.

آقای مُراد می‎افزاید، که در کندز در صفوف طالبان مسلح جنگ‌جویان کشورهای آسیایی میانه نیز حضور دارند.

از سوی دیگر برید جنرال سید قربان موسوی رئیس ارکان فرقه ۲۰ پامیر می‌گوید که این عملیات به ‌خاطر جلوگیری از تلفات افراد مُلکی و نیروهای دولتی طبق پلان آهسته به پیش می‌رود.

موسوی: مرکز ولسوالی قلعۀ‌زال، قوماندانی امنیه، مدیریت امنیت و سائر دوائر دولتی فتح گردید.
موسوی: مرکز ولسوالی قلعۀ‌زال، قوماندانی امنیه، مدیریت امنیت و سائر دوائر دولتی فتح گردید.

آقای موسوی افزود:

"مرکز ولسوالی قلعۀ‌زال، قوماندانی امنیه، مدیریت امنیت و سائر دوائر دولتی و همچنان قریه‌های اطراف ولسوالی از دست دشمن توسط نیروهای امنیتی افغانستان فتح گردید."

از جانبِ دیگر شماری از باشندگان این ولسوالی می‌گویند که در اثر این درگیرها افراد ملکی متضرر گردیده و کشت زارهای زراعتی شان از بین رفته و صدها خانوانده نیز از منازل شان بی‌جا شده‎اند.

یک تن از باشندگان آقپه‌ این ولسوالی به رادیو آزادی چنین گفت:

"شب گذشت تمام قریه ما گلوله‎های سلاح‌های ثقیله قرار داشت، مردم آواره شدند، ما کجا بریم؟ حیوانات ما از بین رفتند، بالاخره ما چی کنیم؟"

براساس گفته‌های مسئولان محلی کندز، که در این عملیات به افراد مُلکی و نیروهای دولتی آسیبی نرسیده‎است.

باید گفت که ولسوالی قلعۀ‌زال ولایت کندز به دو بخش عمده تقسیم شده است، که عبارتند از قلعۀ‌زال و آقتپه می‌باشد، که مرکز ولسوالی و تأسیسات دولتی در ساحه آقتپه موقعیت دارد، اما منطقه قلعۀ‌زال بیش از یک سال می‌شود که در تصرف طالبان مسلح قرار دارد.

از سوی دیگر ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان مسلح معرفی می‌کند می‌گوید که طالبان مسلح عملیات نیروهای دولتی را در این ولسوالی دفع کرد اند و ادعا دارد که در این عملیات به نیروهای دولتی تلفات سنگین نیز وارد کرده‎اند.

اما مسئولان محلی کندز این ادعای طالبان مسلح را بی اساس می‌خوانند.

گزارش: اجمل آرین

XS
SM
MD
LG